Властите в Европейския съюз (ЕС) обмислят въвеждането на нови мерки, които да им позволяват временно да бъде ограничавано масовото теглене на пари от депозитите при заплаха пред дадена банка. Целта е да бъде избегнато изпадането в криза на застрашени финансови институции.
Това посочват от Reuters в своя публикация, цитирайки документ, изработен от Брюксел.
Критиците на предлаганите промени обаче смятат, че въвеждането на подобни ограничения ще "удари" доверието на потребителите и ще доведе до обратния ефект - ускоряване на тегленето от влоговете при първи слухове за проблеми в дадена банка. От европейските власти работят върху предложението от началото на годината.
През първата година на 2017 година Брюксел и властите в Испания бяха изправени пред подобен случай, при който закъсалата Banco Popular беше заплашена от фалит. През юни обаче тя беше спасена, като я купи конкурентната й Santander.
В подобна ситуация преди 3 години бяха и българските финансови институции "Корпоративна търговска банка" и "Първа инвестиционна банка". Лицензът на първата беше отнет през есента на 2014 година, а втората беше "оздравена" с държавна помощ, която по-късно тя успешно върна.
Идеята на новите изисквания на ЕС е подобни ситуации да бъдат избегнати или поне да преминават по-леко. Според позицията на естонското председателство в съюза разширяването на правомощията на надзорните органи в тази посока е "осъществимо". В документа обаче се потвърждава, че държавите членки са разединени по отношение на промените.
През ноември миналата година от Европейската комисия (ЕК) излязоха с подобно предложение, но то изключваше депозитите до гарантирания от европейските правила минимум от 100 хиляди евро или 196 хиляди лева у нас.
Според новия проект обаче ограниченията за тегления от "боледуващи" банки ще включва и тях.
Той предвижда тегленията да бъдат ограничавани за срок от 5 работни дни, като периодът може да бъде увеличен до максимум 20 дни при извънредни обстоятелства.
Действащите в момента европейски правила дават възможност за прекъсване на някои банкови плащания за 2 дни, но в това число не влизат влоговете.
Все още няма решение дали промените ще влязат в сила, като предстои те да бъдат обсъдени през септември.