Английската централна банка запази основната лихва на 0.5% след икономическия спад през първото тримесечие с мотива, че инфлацията ще се забави по-бързо, отколкото се очакваше, пише Bloomberg.
Комитетът по паричната политика гласува категорично в полза на запазването, позовавайки се на слабите икономически данни. По думите им "разходите за изчакване на допълнителна информация вероятно ще бъдат скромни, като се има предвид необходимостта от ограничено затягане през прогнозния период".
Паундът падна с 0.3% до 1.3505 долара след решението, изтривайки по-ранните печалби. Валутните пазари вече се настройват за повишаване на лихвата през август или в краен случай до края на годината.
Новите прогнози на централната банка показват, че инфлацията ще се забави по-рязко и ще спадне до 2% в следващите 2 години. Но това е отчасти защото преминаването на обезценяването на паунда след гласуването за Brexit се случва по-бързо. Банкерите все още виждат малка част от прекомерното търсене в икономиката до началото на 2020 г.
"След като инфлацията се връща до целта си в следващите 2 години, Комитетът явно мисли, че времето е на нейна страна. Ако растежът се възстанови, както очакваме през второто тримесечие, следващото увеличение на лихвените проценти вероятно ще дойде през август", прогнозира Дан Хенсън от Bloomberg Economics.
Докладът за инфлацията също показва, че ще е нужно по 0.25% увеличение на лихвите за година, за да се върне инфлацията до целта. Предишното повишаване бе през ноември 2017 г.
"Продължаващото затягане на паричната политика през прогнозния период би било подходящо, за да се върне устойчивостта на инфлацията към нейната цел в конвенционален хоризонт", твърдят от централната банка. Банкерите повториха познатата фраза, че бъдещите увеличения ще дойдат "постепенно и в ограничена степен".
Паричната институция ревизира надолу прогнозата си за растежа на британската икономика до 1.4%, вместо очакваните през февруари 1.8%. Очакванията на банката за 2019 и 2020 г. остават непроменени на 1.7%.
Английската централна банка отчита предстоящото напускане на ЕС като най-големия риск за британската икономика.