Отборът на Казахстан постигна първа победа в квалификациите за Европейското първенство по футбол през 2024 година с 3:2 след обрат при домакинството си на Дания в Нур Султан във втория кръг в група "Н". Успехът бе първи за казахстанците над този съперник.

Футболистите на Казахстан имат победа и загуба на четвъртото място във временното класиране, както и датчаните, които са втори също с 3 точки след два мача. С по 3 точки от дебютните си мачове са първият и третият в подреждането за момента - Северна Ирландия и Словения. В групата са още съставите на Финландия и Сан Марино.

Тимът на Дания поведе с два гола на Расмус Хьойлунд през първото полувреме. 20-годишният нападател се разписа за 1:0 в 21-ата минута след подаване от Симон Кяер, а в 35-ата пак Хьойлунд увеличи аванса на гостите на 2:0.

В последните 20 минути на срещата обаче домакините стигнаха до обрат. Бактийор Зайнутдинов бе точен в 73-ата минута на 1:2 от дузпа, отсъдена за игра с ръка. С две попадения в рамките на три минути между 86-ата и 89-ата Казахстан обърна до 3:2 в своя полза. Асхат Тагиберген изравни за 2:2, а малко след това Абат Аймбетов донесе победата на домакините след отличен удар с глава за 3:2.

Влезлият като резерва в 78-ата минута Аймбетов получи втори жълт и съответно червен картон в шестата минута на добавеното време, оставяйки казахстански състав с човек по-малко на терена.

Дания ще посрещне Северна Ирландия в следващия си мач от европейските квалификации през юни, докато Казахстан ще гостува на Сан Марино.