Отборът на Италия е вторият четвъртфиналист на Евро 2020. "Скуадра адзура" се нуждаеше от продължения, за да пречупи коравата селекция на Австрия с 2:1. В герои за символичните домакини се превърнаха двама от резервните футболисти, пуснати в игра от Роберто Манчини. Техните имена са Федерико Киеза и Матео Песина, разписали се в средата и края на първото продължение.

Италианците обаче имаха доста тежка вечер на "Уембли". Фаворитът можеше и да се сбогува с турнира, ако ВАР не бе отменил гол на Марко Арнаутович в 65-ата минута. Малко по-късно реферът Антъни Тейлър реши и да не отсъди дузпа за "червено-белите" след физически контакт между Песина и Лайнер.

Снимка 536651

Шест минути преди финала на второто продължение, Саша Калайджич върна един гол, но до края стихийният натиск на "орлите" не доведе осминафинала до изпълнението на дузпи.

Така освен подобрен рекорд за минути без допуснат гол, "адзурите" вече очакват съперника си за четвъртфиналите. Той ще бъде определен в утрешната битка между Белгия и Португалия.

За Австрия пък остава удовлетворението от дебютните им две победи на Европейско. Селекцията на Франко Фода се бори храбро и доказа, че има всички необходими качества, за да се противопостави на най-добрите.

Италия - Австрия 2:1 (Развой на срещата по минути)

Резерви решиха осминафинала

Въпреки ролята си на аутсайдер, австрийците пробваха да вземат страха на "адзурите" веднага след първия съдийски сигнал. Няколко остри пробива на Кристоф Баумгартнер обаче не доведоха до нещо по-притеснително в сърцето на италианската отбрана.

Снимка 536653

Десетата минута беляза силна италианска атака, която на два пъти можеше да бъде завършена от Берарди или Спинацола. Нито един от изстрелите на споменатите обаче не намери мрежата на добре групираните възпитаници на Франко Фода.

Лоренцо Инсине напомни, че отново ще бъде "сърцето" на италианската креативност в 15-ата минута. Лидерът на Наполи напредна достатъчно с топка в крака и стреля технично в далечния ъгъл на Бахман. Стражът на Уотфорд очакваше подобен развой на събитията и беше на своето място.

Киеза: Всеки е готов да се жертва в името на отборния успех

"Трябваше да си решим мача по-рано"

Макар Николо Барела да не е от консуматорите в редиците на "скуадрата", именно опорният халф се озова на голова позиция в 17-ата минута. Отлична италианска атака се разгърна по ширината на игрището и топката стигна до непокрития играч с №18. Елегантният му изстрел с външен фалц обаче предизвика бляскава намеса от Бахман.

Снимка 536655

От другата страна също беше интересно. Самотникът в атака Марко Арнаутович се възползва от мощната си физика и с много мъки се пребори за стрелкова позиция. Ударът му не притежаваше необходимата точност и мина високо над горната греда.

Италия можеше да се добере до заслужено водачество в 34-ата минута. Подобно на мача с Швейцария, Чиро Имобиле отново пробва силния си шут от средна дистанция. И опитът му беше близо до успех, тъй като мощната "бомба" разтресе сглобката на безпомощния в този футболен миг Бахман.

Леонардо Спинацола падна в наказателното поле на Австрия и тифозите моментално поискаха дузпа за своята родина в 41-ата минута. Антъни Тейлър обаче нямаше никакво основание да отсъди наказателен удар.

Снимка 536658

Джовани Ди Лоренцо проклинаше своя късмет 120 секунди по-късно, след като се пласира отлично при центриране от корнер, но насочването му с глава премина покрай далечния ъгъл на символичните гости.

Второто полувреме стартира по познат начин, след като още в 47-ата минута Доменико Берарди пусна пас, успореден на голлинията. И точно когато се виждаше как Инсине засича в мрежата, бранителят на Австрия - Александър Драгович го блокира с навременна намеса.

Австрийците дочакаха много добра възможност за гол в 53-ата минута. "Орлите" получиха фаул на границата на наказателното поле, но лидерът Алаба не направи най-доброто изпълнение и кълбото премина малко над горната греда.

Снимка 536671

Италианците поеха притеснително дъх в 63-ата, когато Марсел Забитцер се възползва от грешка на Марко Верати и не се поколеба да шутира. Рикошет изглеждаше, че ще промени фатално траекторията на топката, но все пак всичко завърши единствено с корнер за "червено-белите".

Сигнална лампа за това, че нещата за Италия куцат, просветна ярко в 64-ата минута, когато Австрия откри резултата, макар и за около минута. Лайнер центрира отлично за Давид Алаба, продължил с глава към далечната греда за Арнаутович. Марко се възползва от неразчетената намеса на Донарума и много класно насочи в мрежата на "адзурите". Намеса на ВАР обаче констатира, че нападателят е в положение на засада.

Алаба: Австрия трябва да се гордее с нас

"Дадохме всичко от себе си!"

Реферът Антъни Тейлър имаше нужда отново от колегите си във ВАР-стаята, след като Матео Песина уж удари с ръка засилилия нарочно към него Щефан Лайнер. Всичко това създаде огромно напрежение между двата тима. В крайна сметка отсъден наказателен удар за Австрия нямаше, а това допълнително ядоса възпитаниците на Франко Фода.

Снимка 536666

От герой, Доменико Берарди се превърна в длъжник на цяла Италия, в 82-ата минута. Лео Спинацола направи поредния си успешен пробив и намери звездата на Сасуоло непокрит на далечната греда. Незнайно защо обаче звездата с №11 пробва да завършва с предна ножица и всичко приключи с огромен провал.

До края нови интересни положения нямаше и така Италия - Австрия се превърна в първия мач на Евро 2020, който влиза в продължения.

Манчини: Знаех, че ще трябва да изстрадаме този успех

"Резервите направиха разликата"

Резервите Андреа Белоти и Федерико Киеза раздвижиха атаката на Италия едва с началото на първото продължение. Необходими обаче бяха точно четири минути от него, за да могат "адзурите" да се доберат до безценното попадение. Лео Спинацола видя включилия се от дълбочина Киеза, който вече се бе измъкнал от невнимателния в този миг Конрад Лаймер. Звездата на Ювентус пое трудно топката на далечната греда, но след това си я нагласи на силния ляв крак, след което отправи доминиращ шут в незащитения ъгъл от безпомощния Бахман.

Снимка 536676

Италия можеше да удвои своята преднина в края на първото продължение. Лоренцо Инсине даде максимума от себе си при изпълнение на фаул, но Бахман сътвори магическо спасяване.

Мястото на четвъртфиналите бе подсигурено буквално в следващата атака. В 105-ата минута друг от резервите - Матео Песина, се възползва по най-добрия начин от кратко меле в полето на Австрия и с безкомпромисен изстрел от близка дистанция продължи мечтата на "адзурите" за титлата на Евро 2020.

Снимка 536675

Шест минути преди края, мнозина вече бяха отписали австрийците. Май в това число бяха и националите на Италия, които инкасираха лековато попадение за 1:2. Резервата Саша Калайджич вдъхна надежди на своите сънародници, тъй като беше най-хитър на близката гледа и с глава превърна в гол чудесно центриране от корнер.