Англия се класира за 1/4 финалите на Евро 2020 след победа в мегасблъсъка срещу Германия с 2:0 на митичния стадион "Уембли".

Футболистите на селекционера Гарет Саутгейт се възползваха от малкото създадени положения, като головете паднаха в края на срещата. Първо Рахийм Стърлинг (75') даде аванс за "трите лъва", а малко след това Хари Кейн (86') удвои.

Така англичаните си отмъстиха на Германия след загубения полуфинал на домашното Европейско първенство през 1996 година. В спор за полуфиналите, "трите лъва" ще играят с Швеция или Украйна. За Германия пък това бе последен мач на Йоаким Льов като селекционер на тима. Той напуска поста след 17 години начело на отбора. Ханзи Флик ще наследи поста начело на Бундестима.

Англия - Германия 2:0 (Развой на срещата по минути)

Головете паднаха в последните минути на срещата

Преди срещата лошо впечатление направиха британските фенове, които освиркаха мощно химна на Бундестима. Иначе двубоят започна с огромен заряд и малко футбол. Двата отбора действаха прекалено прибързано в първите минути и интересните положения пред двете врати липсваха.

В 16-ата минута Рахийм Стърлинг опита късмета си с удар от около метър от границата на наказателното поле. Топката летеше към дясната сглобка на вратата, но Мануел Нойер демонстрира класата си и спаси.

Минута по-късно Хари Магуайър пропиля добър шанс от последвалия ъглов удар. Той се извиси над всички и засече центрирането, но прати кълбото право в ръцете на вратаря Нойер.

Снимка 537016

Последваха минути, в които играта се накъсваше, а двата отбора се дебнеха като куче и котка. В крайна сметка доброто темпо на игра на гостите бе намалено драстично и силите се изравниха.

В 27-ата минута Магуайър отново пропусна добър шанс да отбележи след корнер. Защитникът се пребори за топката, но прати топката с глава високо над напречната греда.

В 32-ата минута дойде най-доброто положение за германците. Хаверц изведе Вернер по прекрасен начин зад гърба на англичаните. Нападателят шутира по земя с левия крак, но Джорадн Пикфорд спаси с тяло.

Снимка 537017

В края на полувремето англичаните пропуснаха най-добрата си възможност в мача. Стърлинг нахлу в наказателното поле и привлече към себе си немската отбрана. Топката обаче стигна до Хари Кейн, който бе в непосредствена близост до голлинията. В крайна сметка Хумелс геройски се намеси, преди да се стигне до фаталния удар.

Втората част започна с добра ситуация за гостите. Избита топка попадна в краката на Кай Хаверц. Футболистът я нацели от воле и отправи снаряд към средата на вратата, където Пикфорд изби атрактивно.

Последваха нови безлични минути на "Уембли", в които двата отбора не предприемаха излишни рискове. Поради тази причина селекционерите предприеха сменив 69-ата минута. Серж Гнабри смени Тимо Вернер, а Джак Грийлиш влезе на мястото на Букайо Сака.

В 75-ата минута англичаните поведоха в резултата. Стърлинг поведе бърза атака и подаде към Джак Грийлиш, който изведе Люк Шоу. Защитникът даде успореден на голлинията пас за Стърлинг, който от непосредствена близост прати топката във вратата - 1:0.

Снимка 537026

Шест минути по-късно Мюлер направи фрапантен пропуск. Футболистът бе отлично изведен в коридор и се озова очи в очи с Пикфорд. Мюлер отправи изстрел, топката преодоля вратаря, но мина покрай лявата греда.

Снимка 537024

В 86-ата минута домакините удвоиха. Люк Шоу отне топката от Серж Гнабри и видя вляво Джак Грийлиш. Той центрира феноменално за Хари Кейн, който отблизо с глава опъна мрежата на Нойер.