Лион и Аякс сътвориха страхотен мач на "Стад де Люмиере" във Франция, след който холандците се класираха на финал за Лига Европа, макар че загубиха с 1:3.

Тимът от Амстердам имаше комфортна преднина след 4:1 в първия мач, но въпреки това не бяха малко специалистите, които прогнозираха, че реваншът ще е крайно интересен. Причината - слабостите на холандците при гостуванията през този сезон в мачове от евротурнирите.

Така и стана, въпреки че началото на двубоя тръгна по мечтан за играчите на Петер Бош начин. След първоначалния домакински натиск, "лалетата" постепенно изнесоха играта в по-предни позиции и след пропуски на Амин Юнес и Каспер Долберг, успяха да открият резултата.

НА ЖИВО: Лион - Аякс, домакините са близо до чудото, холандците останаха с 10 човека!

Французите с тежка задача след загубата с 1:4 в първия мач

В 26-та минута французите направиха грешка в отбрана, която изведе Долберг отляво в наказателното поле, а младият нападател на Аякс преодоля по техничен начин вратаря Лопес - 1:0 за холандците! След попадението последва хаос и объркване в редиците на френския тим, който играчите на Петер Бош опитаха да използват, за да стигнат до второ попадение, но удар на Траоре бе спасен от Лопес.

Изключително важни се оказаха заключителните минути на първото полувреме, които дадоха коренно различна посока на срещата.

Сякаш от нищото Александър Лаказет бе съборен в наказателното поле, а съдията не се поколеба и посочи бялата точка! Потърпевшият не сгреши при изпълнението и вкара за 1:1 в 45-та минута!

Буквално в следващата атака Лион стигна до пълен обрат в мача! Отново голмайсторът на французите бе намерен на далечната греда, и на по-малко от метър от вратата острието вкара за 2:1 - резултат, при който последва почивка.

Снимка 293449

Предвид събитията и развоя на срещата бе ясно, че най-интересното тепърва предстои. Логично Лион тръгна да атакува в търсене на бързо попадение, но Набил Фекир пропусна страхотна възможност, след като почти фронтално срещу вратата прати топката извън целта.

Трябва да се отбележи също така, че в началните минути на второто полувремето последваха куп жълти картони. В един от случаите съдията пожали защитника на Аякс - Велтман, на когото бе спестен втори жълт картон. Петер Бош обаче мигновено реагира и изкара застрашения от изгонване футболист, вкарвайки Де Беек.

Точно резервата можеше да убие интригата в мача, но негов удар разтресе гредата в 79-та минута! Последните 10 минути бяха изключителни, а драмата стана пълна.

След няколко възможности, пропиляни от Толисо и Фекир, французите стигнаха до трети гол в 81-та минута! Резервата Рибус центрира от левия фланг, а топката попадна на главата на друга футболист появил се през второто полувреме - Рашид Гезал, който прати кълбото в мрежата за 3:1!

Минути след това драмата стана пълна, след като Аякс остана с човек по-малко заради втори жълт тартон на Виргевер.

Снимка 293447

Остатъка от срещата мина на един дъх... Изглеждаше, че Лион е много близо до чудото, а Александър Лаказет можеше да вкара мача в продължения, но негов удар от движение в наказателното поле мина над вратата!

В добавеното време на мача французите бяха буквално на сантиметри от четвърти гол! При центриране отдясно топката премина през куп от играчи и попадна в Корне, но последният на 6-7 метра по диагонал пусна кълбото до гредата!

В крайна сметка Аякс триумфира, а холандците отново са на финал в евротурнирите! За последно те сториха това преди 21 години, когато играха с Ювентус в спор за трофея в Шампионска лига.