Чешкият съдия Ярослав Яра, който ще ръководи срещата Левски - Киево днес, безспорно е най-опитният представител на Темида в страната. Реферът е роден през 1954 година, а от 87-ма вече е по футболните терени.

От 1998 година е международен съдия, като до този момент може да се похвали с наряди във всички състезания - УЕФА, Шампионска лига и квалификации за световно първенство.

Интересен факт е, че е ръководил вече мач на български отбор в евротурнирите. През 2004 година Яра надува свирката на двубоя Железничар (Сараево) - Литекс във втория предварителен кръг от турнира за купата на УЕФА.

Срещата завършва с победа на ловчанлии с 2:1, а головете са дело на Хидиуед и Жоазиньо. Яра вади два жълти картона на Станислав Бачев и Мурад Хидиуед.

Един от играчите, които сега са в Левски - Христо Йовов, също взе участие в този двубой, но тогава все още с оранжевия екип.

Една от големите издънки на чешкия съдия е мачът Славия (Прага) - Слован (Либерец) на 27 април тази година. Мачът завършва с победа на гостите с 2:1, но развоят на двубоя е повече от интересен.

Домакините от Славия повеждат с 1:0, но това явно е нежеланият резултат. В 54-ата минута гостите изравняват, а само две минути по-късно Яра гони футболист на Славия.

В 60-ата минута съдията вади нов червен картон на играч на пражани и дава измислена дузпа в полза на Слован, с която резултатът става 2:1. В 68-ата минута наставникът на Славия Карел Яролим не издържа и вади отбора от терена за около двадесет минути.

След това срещата се доиграва, но случаят се разнася из пресата доста дълго, като съдията по чудо се разминава с по-тежко наказание. Любопитно е, че в мачовете си в евротурнирите Яра не е гонил нито един футболист.