ЦСКА продължава похода си в европейските клубни турнири. "Армейците" развалиха прокобата наречена "БАТЕ Борисов", след като отстраниха кошмара на Левски и Литекс от квалификациите за Лига Европа. Селекцията на Стамен Белчев изигра добър мач, дочака своите моменти и подчини беларуския вицешампион с 2:0.

Първото попадение в срещата реализира звездата Али Соу, който минута преди почивката се оказа най-съобразителен и сътвори голова добавка след мощен шут на Йомов, спасен с мъка от Шербитски. В 95-ата Греъм Кери се разписа на празна врата, след като съперниковия вратар се бе включил в последната атаката на "жълтите".

ЦСКА - БАТЕ (Борисов), на живо

ЦСКА - БАТЕ (Борисов) 2:0, попадение на Греъм Кери

Развой на срещата по минути

Герой за ЦСКА определено беше и бразилският вратар Густаво Бусато, който във втори пореден европейски мач се наложи да спасява дузпа. Този път той действа непоколебимо срещу Милич в 33-ата минута. БАТЕ може да съжалява, че не докара двубоя до различен развой, след като на два пъти удари напречната греда. С няколко пропуска блесна и опитният Скавиш.

Снимка 496606

ЦСКА пък можеше да диша и далеч по-спокойно до края на мача, ала пропуски сътвориха Санкаре и Енрике.

Така след седмица на ЦСКА предстои изпитание в третия квалификационен кръг на Лига Европа. Съперникът не изглежда никак стряскащ - Б36 (Торсхавн) от Фарьорски острови. Директният сблъсък отново ще бъде на "Армията", а залогът е място на плейофите за участие в същинската фаза на надпреварата.

ЦСКА стартира европейската битка със сериозно самочувствие и само за три минути на терена вече бе демонстрирал своята мощ в атака. Това се случи след добре изпълнено заучено положение при фаул, което с малко повече късмет можеше да бъде засечено с глава от Антов, Юга или Рафаел.

Снимка 496604

Първият точен изстрел в този двубой дойде като доказателство за това, че БАТЕ постепенно успя да изнесе играта в центъра на терена. Опитният нападател Павел Нехайчик си спечели необходимото пространство за стрелба. Шутът му по земя обаче попадна в сигурната прегръдка на Густаво Бусато.

БАТЕ дълго се задържа в наказателното поле на "армейците" към 19-ата минута. Тогава пас по въздух мина зад гърба на Мазику, а последвалото подаване на Милич внесе много напрежение в защитата на ЦСКА. Последователно няколко играчи на съперника пробваха изстрели, но те все срещаха телата на добре позиционирани състезатели на домакините.

Отбраната на ЦСКА допусна сериозна грешка в 25-ата минута, когато допусна младият исландец Вилумсон да бъде изведен сам срещу вратаря на столичани. Цялата ситуация вещаеше голяма неприятност за момчетата на Стамен Белчев, но Густаво Бусато бе разчел добре ситуацията и сътвори решително спасяване.

Снимка 496609

Драматични мигове обзеха "Армията" в 33-ата минута. БАТЕ създаде поредна добра атака, която завърши с центриране към Павел Нехайчик. Таранът се възползва максимално и с глава намери напречната греда. Опасността продължи и на Густаво Бусато се наложи да избива кълбото от главите на двама от дебнещите вражески играчи. За жалост, намесата му не бе достатъчно акуратна при единоборството с Вилумсон, който буквално бе нокаутиран от бразилеца. Румънският арбитър на срещата не се поколеба и посочи дузпата. С отговорната задача се нагърби сърбинът Неманя Милич, който за радост стана поредният през тази кампания, който не успя да намери пролука срещу Бусато, когато стане въпрос за 11-метров наказателен удар.

Георги Йомов определено бе един от най-опасните футболисти на ЦСКА през първата част. Пореден негов пробив в 37-ата минута завърши с добър пас за Енрике. Бразилецът не успя да действа идея по-бързо и в крайна сметка бе блокиран от Филипович.

Снимка 496618

Източник: lap.bg

Секунди преди края на първата част, голяма радост обзе футболистите на ЦСКА. Може би в най-подходящия момент, селекцията на Стамен Белчев поведе с 1:0! Всичко отново тръгна от стабилната игра на халфовата линия и динамичното включване по фланга на Йомов. Юношата на Левски завърши своята акция с плътен шут, който с много мъка бе избит от Шербитски. На точното място обаче се оказа Али Соу, който отблизо сътвори головата добавка.

Снимка 496620

БАТЕ се впусна в атака веднага след подновяването на играта. В 51-ата минута бранителят на ЦСКА - Юрген Матей сътвори решителна намеса в сърцето на "червената" защита, след като отклони с глава, малко преди кълбото да бъде засечено от канещия се да накаже Бусато Максим Скавиш.

След добрата си намеса минути по-рано, Юрген Матей можеше да се превърне в неволен асистент за изравнителното попадение на БАТЕ в 55-ата минута. Нидерландецът игра неориентирано с глава и кълбото стигна до непокрития на далечната греда Скавиш. Късметът тук беше, че нападателят на беларуския вицешампион не успя да обработи топката максимално бързо и това позволи на Бусато да се хвърли смело в неговите крака.

Снимка 496616

ЦСКА демонстрира, че няма да разчита само на сляпата отбрана, а нещо повече. В 61-ата минута българският гранд беше много близо до удвояването на своята преднина. Пламен Гълъбов комбинира със Санкаре, който напредна мощно през центъра и отправи много силен удар, профучал на сантиметри от дясната греда на БАТЕ.

Момчетата на Стамен Белчев изтръпнаха за втори път в мача с настъпването на 65-ата минута. Максим Скиваш се измъкна от персоналния си пазач и отправи мощна бомба, която след намеса и на Бусато, също се отби в напречната греда.

Снимка 496614

Неприятност сполетя Стамен Белчев и треньорския му щаб към 80-ата минута. Тогава Рафаел Енрике показа, че повече не може да продължи срещата и на негово място се появи Греъм Кери.

ЦСКА можеше да сложи край на интригата в 87-ата минута. Греъм Кери напредна по фланга и отправи перфектно центриране, малко пред голлинията на БАТЕ, Жеферсон обаче закъсня със стотни от секундата и не успя да отправи може би голов изстрел.

До края БАТЕ опита плахо да докара нещата до продължения. Вместо това най-популярният отбор от Беларус получи втори гол в своята врата. Стражът им Шербетски се бе включил при заветния корнер на "жълтите". Провалът на статичното положение пък се превърна в благодат за Греъм Кери, който демонстрира скорост и напълно необезпокоявано фиксира крайното 2:0!

Снимка 496608

Така след седмица на ЦСКА предстои изпитание в третия квалификационен кръг на Лига Европа. Съперникът не изглежда никак стряскаш Б36 (Торсхавн) от Фарьорски острови. Директният сблъсък отново ще бъде на "Армията", а залогът е място на плейофите за участие в същинската фаза на надпреварата.