Шахтьор (Донецк) е на финал в Купата на УЕФА, след като се наложи драматично над другия украински гранд Динамо (Киев) с 2:1. „Оранжевите" създадоха по-опасните атаки в мача и заслужено се поздравиха с успех, който дойде в предпоследната минута на двубоя.

Шахтьор поведе с гол на Жадсон в 18-ата минута. Центриране отдясно беше нескопосано избито от бранител на столичани и топката попадна на крака на Жадсон, който с мощен удар в горния ляв ъгъл откри.

Десет минути по-късно динамовци имаха шанс да изравнят. Пряк свободен удар от удобна позиция беше изпълнен от Алиев, но неточно.

В 33-ата минута играта беше временно спряна заради неприятен сблъсък между голмайстора Жадсон и Алиев. Футболистът на Динамо беше изнесен на носилка, за да му бъде оказана медицинска помощ.

Пет минути по-късно дойде критичен момент в двубоя. Гостите отбелязаха гол, който беше отменен заради засада. След центриране отдясно от пряк свободен удар Вукоевич засече топката, пращайки я в мрежата.

Радостта в синьо беше кратка, след като страничният рефер отсъди засада, която беше уважена от главния. В последвалата разправия жълти картони получиха Бангура и Алиев, като последният пропуска следващия мач на отбора си.

В минутите до края на първата част по-активни бяха гостите, но те така и не успяха да върнат попадението пасив. Киевчани нападаха стихийно с центрирания, които не доведоха до реална голова опасност. Съставът от Донецк прояви здрави нерви и добра организираност в отбрана.

Второто полувреме започна с натиск на Динамо. В 47-ата минута агресивната игра даде резултат и Исмаел Бангура изравни. Тъмнокожият стрелец получи пас от Милевски, напредна към дузпата и с удар в долния ляв ъгъл изравни за 1:1.

Шахтьорци реагириха на изравняването и потърсиха реванш за допуснатия гол, но действаха припряно в завършващите фази на атаките си. Гостите от Киев заложиха на повече комбинации и разгърнаха играта си по фланговете.

Домакините пропуснаха добра възможност в 63-ата минута. След пробив отдясно последва пас по тревата към Бетао, но ударът беше твърде висок. Десет минути по-късно шахтьорци отново бяха до гол, но решителна намеса на играч в синьо предотврати възможността.

В 84-ата минута двубоят беше спрян за кратко, след като привърженик нахлу на терена и влезе във вратата на Динамо пред погледа на вратаря Богуш. Фенът беше уловен от охраната на стадиона.

Домакините тържествуваха в 89-ата минута. Центриране от десния фланг намери Илсиньо, който майсторски овладя топката, напредна няколко крачки и стреля покрай Богуш за 2:1, за да изправи Олимпийския стадион в Донецк на крака.

Секунди след изпълнението на центъра киевчани имаха добра възможност. Далечен тежък удар затрудни Пятов, но той все пак успя да боксира топката. Опитният треньор на Шахтьор Мирча Луческу извади голмайстора си Илсиньо, за да пусне Левандовски в 92-ата минута, печелейки ценни секунди.

Последните секунди на продължението преминаха под стихиен натиск на гостите. В желанието си да стигнат до втори гол динамовци бяха на път да извадят от строя стража на Шахтьор Пятов. Последният съдийски сигнал прозвуча при 2:1 за шахтьорци, които са първият финалист в Купата на УЕФА за този сезон.

Шахтьор - Динамо 2:1 (1:0)

1:0 Жадсон (17 мин)
1:1 Бангура (47)
2:1 Илсиньо (89)

Шахтьор: Пятов, Хюбшман, Сърна, Ищенко, Чигрински, Рац, Гай (70 мин - Вилиан), Адриано (70 - Гладки), Фернандиньо, Жадсон, Илсиньо (92 мин - Левандовски)

Динамо: Богуш, Бетао, Вукоевич, Саблич, Милевски, Алиев, Ел Кадури, Нинкович, Юсуф, Еременко (75 - Кореа), Бангура

Жълти картони: Гюбшман, Гладки (Ш); Бангура, Алиев, Вукоевич, Ел Кадури (Д)

Съдия: Бенкеренса (Португалия)