Порто буквално разнищи тотално Виляреал и спечели с 5:1 първата полуфинална среща в турнира Лига Европа. В истински герой се превърна Фалкао, който вкара цели 4 попадения, а Фреди Гуарин добави още едно. Всичките голове за "драконите" паднаха през втората част, след като Кани успя да изведе Виляреал напред в резултата през първата част.

Още от първите секунди Порто започна доста по-активно двубоя и чрез няколко опасни центрирания създаде хаос в отбраната на Виляреал. Първото наистина чисто голово положение дойде за "жълтата подводница" в 7-ата минута Нилмар излезе сам срещу вратаря и стреля с огромна сила право във вратаря, който изби в корнер.

Порто отговори и в 14-ата минута Фалкао бе близо до попадние, но бе изпреварен в последния момент.

В 24-ата минута Нилмар проби страхотно отдясно и пусна успореден на голлинията пас, който обаче не успя да стигне до Джузепе Роси. В ответната атака Хълк получи прекрасен пас и нахлу в наказателното поле, след което се строполи, но последва жълт картон за симулация.

В 28-ата минута Роси получи бърз пас в наказателното поле, преодоля вратаря и шутира към опразнената врата, където с отчаян шпагат Роландо изби топката.

Порто отново отговори в 30-ата минута, когато Хълк шутира от над 30 метра и топката мина покрай вратата. В следващите минути Порто продължи да доминира, но без кой знае колко чисти положения.

В 45-ата минута Виляреал нанесе своя удар. Нилмар получи хубав пас отдясно, напредна и центрира към Кани, който изпревари бранител на Порто и откри резултата - 0:1.В 48-ата минута Санти Касорла проби и пробва успореден пас, но не се получи. В ответната атака Родригес изведе Фалкао сам срещу вратаря, той го преодоля и бе съборен в наказателното поле. Фалкао именно шутира безпощадно от бялята точка и изравни резултата - 1:1.

В 60-ата минута Гуарин пробва много ефектно прехвърляне, но прехвърли и вратата. Секунди по-късно обаче той изведе Порто напред в резултата. Гуарин навлезе в наказателното поле, финтира бранител, след което шутира, стража на Виляреал изби, но топката попадна отново на главата на Гуарин, който отблизо вкара за 2:1.

Минута по-късно Фалкао получи прекрасен пас и бе близо до попадение, но паднал не успя да стреля.

В 67-ата минута Хълк преодоля прекрасно футболист на Виляреал и подаде към Фалкао, който отблизо вкара необозпокояван за 3:1.

В 75-ата минута Фалкао оформи своя хеттрик и буквално разби Виляреал. С уникален плонж след центриране от фаул той вкара за 4:1.

В 83-ата минута имаше много спорна ситуация. Елтон игра извън наказателното поле с ръка, но получи само жълт картон. Малко по-късно касорла бе много близо до попадение, но не успя да вкара, след като Елтон изби.

В последната 90-ата минута Фалкао заби своя четвърти гол в двубоя. След центриране от корнер той засече топката на задна греда и с невероятен удар с глава оформи крайно 5:1, което на практика гарантира място на Порто на финала.