Панатинайкос победи Ботев (Пловдив) с 2:1 в първия мач от Лига Европа между двата отбора, който се игра в Атина.

Йеремеев даде аванс за домакините още в 8-ата минута, а Бакасетас удвои от дузпа малко преди почивката. Корошец върна един гол за Ботев в 70-ата минута, а това остави шансовете на "канарчетата" големи за реванша след седмица.

В края на мача съдията даде дузпа за Ботев, но тя беше отменена след намесата на ВАР.

Победителят от двойката ще срещне нидерландския гранд Аякс или сръбския Войводина. Отпадналият отбор отива в третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите.

Аякс взе крехък аванс над Войводина (Нови Сад)

Победителят може да играе с Ботев (Пловдив)

Там Панатинайкос или Ботев ще играе срещу победителя от двубоя Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) - НК Браво (Словения).

Панатинайкос - Ботев (Пловдив) 2:1 (Развой на срещата по минути)

Корошец намали изоставането на българския тим

Домакините от Панатинайкос откриха резултата след само 8 минути игра. Гърците изпълниха корнер, след който топката беше изчистена, но Шенкефелд я върна в полето на Ботев, където Александър Йеремеев се измъкна от засадата и с техничен удар откри резултата.

13-тата минута можеше да се окаже фатална за "канарчетата", които се разминаха на косъм от това да инкасират втори гол. Манчини проби по десния фланг и центрира великолепно в наказателното поле, където Йеремеев беше заел позиция на границата на малкото наказателно поле, но изстрелът му с левия крак мина високо над напречната греда.

Ботев успя да неутрализира първоначалния вихрен натиск на ПАО и все по-често се задържаше в полето на гърците. Антоан Конте стреля опасно от дистанция в 28-ата минута, ала полският вратар Бартоломей Дронговски внимаваше и спаси.

Десет минути преди паузата Самуел Акере падна в наказателното поле на ПАО след съприкосновение с Филип Младенович. Нигериецът поиска дузпа, но претенциите му не бяха уважени от съдията.

Минута преди края на полувремето Панатинайкос получи дузпа. Джуричич навлезе в наказателното поле на Ботев и беше съборен от Йонас Там. Реферът не се поколеба и на секундата посочи бялата точка. С изпълнението се зае гръкът Анастасиос Бакасетас и с мощен шут в центъра на вратата опъна мрежата на "канарчетата" за втори път.

Точно 8 минути след подновяването на играта ПАО създаде първото по-интересно положение през второто полувреме. Десният бек Вагианидис получи топката на фланга, влезе навътре и стреля силно с неудобния си ляв крак, но Игонен спаси с атрактивен плонж.

Снимка 676133

Източник: startphoto.bg

В 60-ата минута домакините пратиха топката за трети път в мрежата на Ботев, но попадението беше отменено за засада. Джуричич нанесе удар, след който топката се удари в Йеремеев и се върна в него. Сърбинът беше точен от втория си опит, но се оказа, че Йеремеев е бил в положение на засада при първия му шут към вратата.

Точно в 70-ата минута Ботев успя да намали изоставането си. Корошец открадна топката в полето на ПАО и подаде към появилия се само минута по-рано - Мартин Секулич. Хърватинът не се полакоми да стреля, а върна топката към Корошец, който нямаше как да сгреши от 2 метра пред вратата.

В 78-ата минута гърците удариха греда. Джуричич получи топката в наказателното поле и с перфектен техничен удар стреля към вратата, но кълбото се удари в напречната греда. Йеремеев дебнеше да направи добавка, но не успя да овладее топката и тя излезе в аут.

В 83-та минута на двубоя Ехидже Укаки издебна защитниците на ПАО в централната зона на терена, открадна им топката и се втурна сам очи в очи с вратаря на гърците. Нигериецът опита да финтира Дронговски и падна в наказателното поле, а реферът отсъди дузпа. Съдията обаче беше привикан да прегледа повторение на ситуацията, където се убеди, че контакт между двамата няма, а Укаки сам е загубил равновесие и наказателният удар беше отменен.

До края на мача "канарчетата" опитаха да изравнят с няколко удара от дистанция и опасни центрирания, но гръцкият тим оцеля и запази минималната си преднина преди реванша в Пловдив.