Отборът на Лион е поредният четвъртфиналист в турнира Лига Европа. "Хлапетата" допуснаха загуба с 1:2 при изключително тежкото си гостуване на Рома, която обаче им позволи да продължат в следващата фаза на надпреварата. Припомняме, че първата среща във Франция завърши с успех 4:2 за хората на Бруно Женезио.

Рома - Лион 2:1 (Развой на срещата по минути)

"Хлапетата" оцеляха на "Олимпико"

Тази вечер мачът изцяло принадлежеше на домакините, които се нуждаеха от изразителна победа, за да елиминират своя съперник. Нещата за "вълците" се объркаха доста, след като в 16-ата минута Муктар Диакаби изведе Лион напред. Рома намери сили да осъществи пълен обрат след попадение на Строотман и автогол на Тусар. Така желаният трети гол в мрежата на перфектния Антони Лопеш обаче не падна, което доведе до мигове на безмерна тъга дори за легендата Франческо Тоти, включил се в решителните мигове на европейската битка.

Снимка 283905

Началото на този двубой бе повече от оптимистично за домакините. Резултатът можеше да бъде открит след само шест минути футбол. Костас Манолас скочи най-високо след ъглов удар и с глава свали за колегата си Антонио Рюдигер. Германският национал пое топката с гръб към вратата, последва майсторско завъртане и зверски шут от границата на малкото вратарско поле, който обаче разтресе горната греда.

Стихийните атаки на "джалоросите" продължиха. В 11-ата минута Бруно Перес отправи извеждащ пас за Салах между двамата бранители на Лион - Диакаби и Морел. С геройска изява тук обаче блесна стражът на "хлапетата" Антони Лопеш, който излезе навреме и скъси максимално възможността за голов изстрел на египтянина.

Валбуена: Едва издържахме срещу Рома

Звездата на Лион: Искаме на финал

"Това беше велика вечер"

Изненадващо или не, "Олимпико" замлъкна злокобно в 16-ата минута, когато сякаш от нищото, гостите от Лион поведоха в резултата. Матийо Валбуена центрира от пряк свободен удар, Муктар Диакаби доминираше при въздушния си двубой с Руй и Феде Фацио и глава не остави никакъв шанс на Алисон Бекер. Припомняме, че младият централен защитник отбеляза и в първата среща между двата тима.

Снимка 283899

Източник: Официален сайт на Рома

Радостта на френския тим не продължи дълго. Още в ответната атака, Рома си върна надеждата за продължаване на четвъртфиналите, след като важен гол отбеляза Кевин Строотман. Холандецът бе позициониран добре на далечна греда при центриране на Де Роси и въпреки странния си удар съумя да вкара топката зад голлинията на Лион.

Веднага след попадението "Олимпико" имаше още един повод да изригне в бурни възгласи. Този път те бяха с негативен характер и срещу главния арбитър Виктор Касай, който не пожела да отсъди дузпа заради играта с ръка на Люка Тусар в собственото си наказателно поле.

Нинджата: Имахме доста шансове за трети гол

"Дадохме всичко от себе си, за да продължим"

Пет минути преди почивката, стражът на Лион - Антони Лопеш сътвори страхотно двойно спасяване, което остави резултата непроменен. В ролята на обезкуражен в ситуацията влезе голмайсторът Строотман. Футболистът с №6 получи триково подаване с пета от Салах, което му позволи да отправи удар от няколко метра. За негово съжаление и първият, и вторият му опит завършиха с изстрели в тялото на португалския национал.

Втората част стартира по подобаващ начин. Отново опасното положение беше за сметката на Рома. На добра ситуация се озова Раджа Наинголан, който отправи много опасен изстрел с глава. За пореден път обаче на мястото си беше Лопеш, който отрази с една ръка!

Снимка 283901

В 59-ата минута Лучано Спалети предприе офанзивна смяна и включи в игра Стефан Ел Шаарави. Още с първото си докосване "Фараона" сътвори пробив по крилото комбиниран с остър пас в наказателното поле на Лион. Там се случи и големият малшанс за гостите, тъй като топката последователно се отклони в краката на Жале и Тусар, и необезпокоявано влетя в мрежата на "хлапетата".

Така важният трети гол можеше да падне още в следващата по-сериозна атака на Рома. Отново в епицентъра на събитията беше Стефан Ел Шаарави, който елиминира съперник и отправи хубав удар, който обаче мина на сантиметри от страничната греда на Лопеш. Пропускът на италианския национал накара треньора му Спалети да се хване за главата.

Ел Шаарави: Нямахме късмет, просто ни трябваше още един гол

Ел Шаарави: Всичко лошо се случи още в първия мач

"Отпадането е болезнено, но трябва да се стягаме"

Унесени в неспирни атаки, домакините от Рома допуснаха две атаки от страна на гостите. Те обаче в крайна сметка завършиха с отличните намеси на бразилския страж Алисон Бекер, който съхрани надеждите на своя тим.

Снимка 283902

В опит да се придаде още по-голям устрем, в 82-ата минута на терена в Рим се появи легендата Франческо Тоти.

Лион можеше да реши всичко в този двубой седем минути преди края. Рома сътвори огромна грешка при един корнер, което позволи на гостите от Франция да организират мълниеносна контра. Така сам срещу Алисон остана Корнет, който обаче се изплаши от възможността да се превърне в герой за своя тим и остави коженото кълбо да му бъде отнето от вратаря на домакините.

Снимка 283903

До края Рома хвърли всичко в атака, но късна драма нямаше. Един Джеко застраши сериозно стража на Лион след удар с глава, но за съжаление на хиляди по трибуните на "Олимпико", топката премина над горната греда. В заветните мигове в атаките на "джалоросите" се включи дори и вратарят Алисон. Ефект обаче нямаше - Лион се класира на четвъртфинал в турнира Лига Европа.

Жребият за четвъртфиналите ще се тегли утре от 14:00 часа българско време в швейцарския град Нион.