Пловдивският Ботев направи сериозна крачка към класирането си във втория квалификационен кръг на Лига Европа. Носителят на Купата на България спечели визитата си на Партизани (Албания) с категоричното 3:1. Триумфът е още по-сладък, тъй като дойде след пълен обрат.

Срещата започна неприятно за момчетата на Ники Киров, които допуснаха ранен гол дело на Сукай. "Жълто-черните" обаче запазиха самообладание и изравниха още до почивката чрез Косоко. Тоталната доминация на "канарите" бе увенчана и с второ попадение, което стана факт в 63-ата минута след прекрасно изпълнение на Тодор Неделев.

Малко преди последния съдийски сигнал, крайният резултат бе фиксиран след нов индивидуален проблясък на Омар Косоко.

Така Ботев си осигури добър аванс от три гола на чужд терен преди реванша след седмица. Лъчо Балтанов и компания заслужиха успеха си, демонстрирайки нагледно, че са далеч по-класният тим в сравнение с албанския си опонент.

Припомняме, че победителят от тази двойка ще се изправи срещу Бейтар (Йерусалим) или Вашаш.

Партизани - Ботев 1:3 (Развой на срещата по минути)

"Канарите" перфектни в Тирана

За разлика от повечето български отбори, които започват доста плахо европейските си гостувания, играчите на Ботев бяха много близо до това да отбележат гол още в 50-ата секунда. Крум Стоянов бе изведен прекрасно зад отбраната на Партизани, но грешно второ докосване го лиши от това да отправи може би точен изстрел в мрежата на Албан Ходжа.

Това добро лице на Ботев обаче издържа едва 4 минути преди домакините да стигнат до ранно попадение в своя полза.Наглед дълго подаване Ейахир Сукай бе подценено от Цветомир Панов, който позволи на офанзивния халф да отправи шут от границата на наказателното поле. Опитът му сякаш изненада Иван Чворович, който само изгледа как коженото кълбо се забива в долния му ляв ъгъл.

Постепенно Ботев поизравни играта в предни позиции. Атакуващото трио Стоянов-Неделев-Косоко на няколко пъти създаде някакво напрежение пред вратата на Партизани, но нито един техен устрем не бе белязан от нещо по-значимо.

Реферът Брин Маркам-Джоунс си навлече гнева на "канарчетата" в 18-ата минута, когато не отсъди дузпа в полза на Ботев. Тодор Неделев комбинира умело с Косоко и реши да отправи изстрел, който срещна ръката на намиращия се в наказателното поле Котобели. Броженията на пловдивчани обаче не бяха уважени от уелския съдия. Въпреки съдийската тесла, гостите от България не спряха с моментния си натиск. За наше съжаление, на два пъти отлична класа демонстрира стражът на домакините Албан Ходжа, който в рамките на 60 секунди спаси много опасни удари от разстояние на Тодор Неделев и Лъчезар Балтанов.

Бейтар и Вашаш с голов трилър в Лига Европа

На вниманието на Ботев: Голов трилър между Бейтар и Вашаш

Тимът от Израел спечели с 4:3

Представянето на Ботев най-сетне бе увенчано с гол на чужд терен при настъпването на 25-ата минута. Комбинация в центъра изведе звездата Омар Косоко на стрелкова позиция. Националът на Бенин не се притесни да шутира от над 20 метра и по този начин не остави никакъв шанс на Албан Ходжа.

Пълният обрат в албанската столица можеше да бъде факт в 34-ата минута. Тодор Неделев изпълни своя специалитет - пряк свободен удар и запрати топката заплашително в горния десен ъгъл на Партизани. Опитният Албан Ходжа обаче предвидливо бе направил няколко крачки и с две ръце улови опасната топка.

Краят на първото полувреме донесе още един "златен" шанс за "канарчетата". Нова чудесна тяхна атака даде шанс на Крум Стоянов да чукне към Омар Косоко, който от сравнително малък ъгъл удари страничната греда на съперника.

Николай Киров: Изиграхме добър мач

Белия: Трябва да докажем, че сме по-добри и в реванша

"Реагирахме акуратно на попадението в нашата врата"

Силната игра на Ботев се пренесе и през втората част. Наглед малко нелепа комбинация между Бризола и Косоко стигна до краката на Крум Стоянов, който обаче доказа същността си на защитник и от перфектна позиция отправи безкрайно разочароващ изстрел в аут. Въпреки полюсното си представяне, Крум Стоянов продължи да бъде най-опасният играч на Ботев. Така беше и в 61-ата минута, когато сливналията отправи техничен изстрел по посока албанската врата, ала Албан Ходжа изби ефектно с една ръка.

Съдбата най-сетне реши да възнагради Ботев в 64-ата минута, когато резултатът заслужено стана 2:1 за българския тим. По подобие на първия си гол, "канарите" отново сразиха съперника си след гениално индивидуално изпълнение от далечна дистанция. Този път в епицентъра на събитията беше Тодор Неделев, който с премерен изстрел хвърли в делириум резервната скамейка на пловдивчани.

И докато албанският съперник отчаяно се бореше за изравнително попадение, Ботев съумя да го накаже и с трети категоричен гол. Нигериецът Атанда допусна груба грешка, която позволи на Косоко да остане сам срещу стража на домакините. Последва елегантен негов финт и лесен гол, който само фиксира крайното 3:1!

Реваншът е след седмица на стадион "Лазур" в Бургас, като със сигурност футболистите на Ботев ще бъдат подкрепени от голям брой свои привърженици.