Воденият от Станимир Стоилов тим на Астана допусна загуба в първия си 1/16-финален двубой от турнира Лига Европа. Шампионът на Казахстан падна с 1:3 при домакинството си на Спортинг (Лисабон) и по този начин лимитира до минимум надеждите си за продължаване в следващата фаза.

"Жълтите" изиграха мечтано първо полувреме, през което изковаха минимална преднина след красив гол на Томасов. Всичко за момчетата на Мъри се обърка след почивката, когато "лъвовете" нанизаха три бързи попадения чрез Фернандеш - дузпа, Мартинш и Думбия. Като за капак, бранител на Астана получи и червен картон, което максимално влоши ситуацията за евробоеца на Казахстан. До края загубата можеше да бъде и по-тежка за тях, но звездите на Спортинг сътвориха няколко сериозни пропуска.

Спортинг явно бе подценил своя по-скромен съперник и пострада сериозно в началните минути на турнирната битка. Астана заигра ентусиазирано и бързите атаки на казахстанците дадоха резултат в 7-ата минута.

Хърватинът Марин Томасов получи отличен извеждащ пас от Шитов, прехвърли си топката на удобния десен крак и с мощен шут не остави никакъв шанс на вратаря, довеждайки до делириум публиката на "Астана Арена".

Мъри Стоилов: Ако напусна Астана, ще е само за отбор от най-големите първенства в Европа

Мъри се ядоса: Стига сте ме занимавали със слухове, оставам в Астана

"Ако напусна, ще е само за отбор от най-големите първенства в Европа"

Селекцията на Станимир Стоилов продължи да доминира и пред Руй Патрисио продължи да бъде много опасно. В средата на полувремето португалският национал трябваше да направи двойно спасяване, отразявайки удари на Твумаси и Деспотович.

Към края на първата част Спортинг изравни играта и на своя страна можеше да отбележи. Голът дори беше факт, но попадение на Сейду Думбия беше отменено поради засада.

Подновяването на играта донесе много радост за "лъвовете" от Лисабон. Бранителят на Астана - Логвиненко докосна с ръка топката в своето наказателно поле и реферът Руди Буке посочи дузпата. С отговорната задача се нагърби Фернандеш, който прати Ерич в обратния ъгъл и възстанови паритета.

Снимка 312346

Оттук насетне всичко тръгна с главата надолу за домакините. Докато "жълтите" се нагаждаха към новата ситуация в мача, Акуня сътвори уникален пробив по крилото, който завърши с центриране към далечната греда за Желсон Мартинш. Португалският национал се възползва максимално от ситуацията и между краката на Ерич направи 1:2.

Ужасът продължи и в 55-ата минута Сейду Думбия остана непокрит на дузпата, и превърна в гол чудесна асистенция на Фернандеш.

Всичко за Астана приключи в 62-ата, когато домакините останаха с човек по-малко. Логвиненко си изкара втори жълт картон и допълнително усложни ситуацията за хората на Мъри Стоилов. До края разгромът можеше да бъде и още по-тежък, но звездите на Спортинг пропиляха няколко изгодни възможности.

Станимир Стоилов е сред кандидатите за селекционер на Казахстан

Официално: Мъри Стоилов сред кандидатите за селекционер на Казахстан

Това обяви генералният секретар на местната футболна федерация

Реваншът между двата тима ще бъде след седмица. Тогава битката на "Жозе Алваладе" е с начален час 20:00.

АСТАНА - СПОРТИНГ (ЛИСАБОН) 1:3

1:0 Томасов (7"), 1:1 Фернандеш -дузпа (48"), 1:2 Мартинс (50"), 1:3 Думбия (55")

СТАДИОН: "Астана Арена"

СЪДИЯ: Руди Буке

АСТАНА: Ерич, Логвиненко, Анчич, Шитов, Шомко, Бейсебеков, Томасов, Маевски, Клайнхайслер, Деспотович, Твумаси (резерви: Мокин, Муртазаеж, Заинутдинов, Станойевич, Постников, Майли)

СПОРТИНГ (ЛИСАБОН): Патрисио, Коентрао, Пинто, Коатес, Пичини, Карвальо, Фернандеш, Думбиа, Руис, Акуня, Мартинш (резерви: Сален, Монтеро, Ристовски, Рибейрол Леао, Баталия, Сезар)