Тъй като България е футболна нация, родният запалянко няма как да остане безразличен към предстоящото през лятото на 2008 Европейско първенство по футбол. По терените в Австрия и Швейцария няма да видим националния си отбор, затова и всеки ще се ориентира сам за себе си, кого да подкрепя на финалите.
Когато твоят тим се е класирал е лесно. Опъваш знамето, наливаш бирата и “Българи юнаци”. Все пак създалото се положение не е непознато, тъй като така или иначе не сме от най-честите участници по големите форуми. Затова и всеки си има т. нар.
“резервен отбор”, чийто стил и футболисти му допадат най-много.
За мнозина българи този отбор е Англия. И ето ти нов проблем, тези май също не се класираха, ами сега… Огромен контингент фенове ще трябва да избира своите фаворити в последния момент. Затова ще опитаме да насочим по-обърканите за кого да дерат гърло.
Ясно е, че има няколко страни, които подобно на Англия, са спечелили сърцата на голяма част от българите. Логично това са големите футболни сили – Германия, Италия, Холандия и Франция.
Бундестимът има сериозната подкрепа на хората, които обичат да са за победителя. И няма как да е иначе. За половин век Германия е стъпила 3 пъти на световния и 3 пъти на европейския връх. Пък и Гари Линекер бе казал, че накрая винаги Германия печели.
Мнозина привърженици има и Холандия. Бунтарят Кройф още е в съзнанието на тези, които са имали шанса да гледат Световното първенство през 1974. Магическото трио Рийкард-Ван Бастен-Гулит, донесло титлата на ЕВРО 1988 на “лалетата” също
не се забравя лесно. Още повече, че наставник на оранжевите е авторът на най-красивия гол в историята на еврофиналите.
“Скуадра адзура” от своя страна притежава специфичен стил, който се харесва на доста ценители. Италианците са и действащ световен шампион, което няма как да не е привлякло на тяхна страна доста привърженици. Голям плюс на воденият от Донадони тим носи и факта, че футболистите му се състезават основно в клубовете от Серия “А”, които намират сериозната подкрепа на мнозина българи. Едва ли някои остава безразличен, когато се говори за Интер, Милан, Ювентус и Рома. Няма да пренебрегнем и множеството, което харесва играта на Лацио, Фиорентина и Наполи.
По повод клубни пристрастия в България на мода е и Испания. Иберийците също ще имат доста сериозна подкрепа, тъй като играят техничен и бърз футбол, а и хората ще видят в техния състав любимците си от Реал (Мадрид), Барселона и най-вече Валенсия, който е най-силно представен в състава на “Ла Фурия”.
След големите си успехи в последните десетина години, място под българското слънце намери и Франция. “Петлите” станаха поред световни и европейски шампиони, а през техният национален тим минаха играчи, които ще остана във футболната история. Естествено най-много привърженици “зариби” иконата Зинедин Зидан. Популярни по нашите земи са още Тиери Анри, Давид Трезеге, Франк Рибери и още, и още…
От големите фаворити остана един отбор, който е по вкуса на любителите на Бразилия. Естествено, всеки който харесва стила на “селесао” оприличава Португалия на великата футболна сила от Южна Америка. Маса звезди от пиринейската страна пълнят любимите чуждестранни клубове на българите. Кой не знае, къде играят Роналдо, Нани, Деко, Тиаго и Карвальо. Треньор на тази банда дори е бразилец – Луиш Фелипе Сколари.
Но да оставим фаворитите и да огледаме земите лежащи доста по-близо до нашите граници. Ако забравим вечните балкански дрязги, може да си харесаме за подкрепа тим от тази част на Европа. Бойките хървати доказаха, че заслужават уважението на цял свят, след като не полегнаха на Англия, въпреки че се бяха класирали на първенството отдавна. Истина е, че с румънците доста се плюхме, но евентуален техен успех, ще докаже, че и нашият тим е бил на ниво и незаслужено е останал извън ЕВРО 2008.
Мнозина българи се радваха на триумфа на Гърция в Португалия преди три години, защо да не се надяват на ново чудо от дружината на Ото Рехагел. Или пък от тази на Фатих Терим. Третото място на Турция на Мондиал 2002 бе отпразнувано шумно в доста родни градове и села.
Трябва да отбележим старата дружба с най-големия славянски народ руския и да
припомним, че руснаците се класираха на това първенство. Историческата връзка между България и Русия не може да бъде пренебрегната и мнозина ще се радват на успех на братушките след 8 месеца. Треньорът им Гуус Хидинк също, а и Абрамович, който май му плаща заплатата.
За шведите май няма как да сме. Много бой сме видели от тях и са ни станали малко или повече антипатични. Е, ако има някои върл фен на Златан Ибрхимович не може да го принудим да желае провала на “тре крунур”. Полша пък е отбор, на който сигурно завиждаме, тъй като там липсват големите звезди и ни е малко яд, че те са на европейско, а ние не.
Подобно е положението и при Австрия и Швейцария. Техните места на финалите никак нямаше да са сигурни, ако не бяха домакини. Все пак и това е повод за симпатии към наследниците на Щраус или към “часовникарите”. Нали България от
около век се стреми да стане Швейцария на Балканите. Явно сме близки с този народ.
Остана да обърнем внимание на един от най-постоянните отбори, когато стане дума за европейски първенства. Добрата стара Чехия. Няма да скрия симпатиите си към този състав, готов винаги да надскочи себе си и да победи наистина големите. Момчетата на Карел Брюкнер имат опит и нужната класа дори да спечелят титлата. Е, ще им трябва малко късмет и външна подкрепа. Вероятно много българи ще им я дадат, както стана на финала на ЕВРО’96.
Надяваме се обърканият запалянко вече да се ориентирал поне малко. Ако не, има доста време до юни 2008. Най-добре е да си харесате няколко национални отбора. Така няма опасност да останете без фаворит след груповата фаза, когато започват големите мачове. Важно е да се заредите с бира и добро настроение, защото футболът е само игра и трябва да носи положителни емоции.
brazil3ca
на 24.11.2007 в 02:13:08 #47ibah va v ciganite rumyniq bili samo FRANCE ve selqci
Juninho
на 24.11.2007 в 00:57:39 #46Велика сила е държава, която разполага с извънредно голяма политическа, военна и икономическа мощ, които ѝ дават възможност да взима в участие в решаването на конфликти в глобален план. В днешно време, след създаването на Организацията на обединените нации (ООН) през 1945, под „Великите сили“ се разбират обикновено 5-те държави, постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, а именно САЩ, Русия, Великобритания, Франция и Китай.
Juninho
на 24.11.2007 в 00:49:24 #45Както винаги комплекси,комплекси...А в същото време горките озлобени и комплексирани българи не виждат,че единствената държава която може да брани военно EС e Франция...Но вие си продължавайте с вашите комплексарски писания...Франция НИКОГА не се е срамувала от колониалната си империя!Няма и да се срамува,защото е ВЕЛИКА!
fun
на 23.11.2007 в 22:52:41 #44Африканция
mitak_juve
на 23.11.2007 в 20:57:43 #43Дел Пиеро *
mitak_juve
на 23.11.2007 в 20:57:04 #42FC Bayern Munchen Регистриран на: 05.07.2006, 11:17 Пуснато на: 23.11.2007, 22:34 Естествено "фаворита" Германия, м/у другото немзите винаги ги смятат за фаворити. Защо ли? те са фаворит и на италия за полуфинал
гросооооооо... Дел пирооооо германия-италия дзеро:дуе -брависимо

FC Bayern Munchen
на 23.11.2007 в 20:35:00 #41*немците
FC Bayern Munchen
на 23.11.2007 в 20:34:18 #40Естествено "фаворита" Германия, м/у другото немзите винаги ги смятат за фаворити. Защо ли?
ch3st3r
на 23.11.2007 в 20:28:17 #39лично аз ще подкрепям Чехия
*БЕЛОВ*
на 23.11.2007 в 20:22:08 #38САМО ИСПАНИЯ
pencho
на 23.11.2007 в 20:16:59 #37Да бе ама в Южна. Доста е различно, пак е на светлинни години пред нас, но не може да се сравни със северна. та и те си имат проблемите. там те е тсрах на мач да идеш...
mitak_juve
на 23.11.2007 в 20:13:54 #36отиди в северна италия и ще видиш ти икономика
а пък и това ли е най-важното...
ако нямаше що годе добра икономика щяхме ли половин бг да бягаме към италия,я се замисли
Juninho
на 23.11.2007 в 20:12:35 #35имах предвид ЯДРЕНА естествено...

Juninho
на 23.11.2007 в 20:11:23 #34mitak_juve,я кажи нещо за италианската икономика?
До колкото знам Италия е и адрена сила... 
fun
на 23.11.2007 в 20:04:35 #33Аз ще съм за дринк тийма и повечко мезе
mitak_juve
на 23.11.2007 в 20:02:20 #32що така е...много побежденски сте настроени... като избереш чехия ще ми обръснеш мадурките...само на приказаки приказвате...не се виждате че сте мишки и не вдявате от играта футбол. то найстина трябва да си я играл малко от малко че да разбираш,не те виня... Италия- най-великата футболна-европейска нация,волейбол-на сравнително топ 5 ниво,като са били доста пъти европейски шампиони,баскетбол-същата работа,ядене- най-добрата кухня, мода-най-яките дрехи,коли- ферари,ламбурджини,фият,алфа ромео-мисля че е италиянска( формула едно-ферари)самата страна-архитектура,структура... рим-вечния град,флоренция(адски красив град) верона-ромео и жулиета,торино,милано...да не говориме пък за море... остров сърдиния( не съм ходил,но майка ми която е ходила казва че няма по красиво място)географско положение... език-най-мелодичния...грацие
JOE
на 23.11.2007 в 19:48:34 #31СКУАДРА МАДУРА? Не, благодаря! По-добре Португалия, Чехия, Русия, Полша, Румъния.. ;)
Juninho
на 23.11.2007 в 19:43:29 #30Аз отдавна съм направил моя избор-Франция велика политическа,военна и футболна сила!
mitak_juve
на 23.11.2007 в 19:39:31 #29аз ще кажа само едно... КОЙТО НАЙСТИНА РАЗБИРА НА СКУАДРА АДЗУРА СЕ СПИРА !!!
между другото Италия е на финал и по фут зал...в неделя е финала... още 1 доказателство че италия и най-великата футболна нация в европа...зад нея естествено са германия и франция
insight
на 23.11.2007 в 19:22:14 #28Като хлапе преди всяко първенство си избирах от четенията по "Старт" и книжките някой отбор и виках за него. След време "като порастнах вече" нямам предварително любимци, с изключение на Аржентина, а изглеждам първия-втория кръг и те моментните симпатии сами се идват. Като дете мразех Италия и Германия, но някой ще отрече ли превъзходството на немците 1990, макар и Кодесал да им подари дузпа на финала, или пък чудесната работа, която свършиха италианците 2000 година, когато напук на всички - домакини, съдии, УЕФА и т.н. стигнаха финал? Така че омразата съм я оставил в миналото. Сега по подразбиране съм единствено за Аякс, Ливърпул, ЦСКА и Аржентина (нашия национал не влиза в сметките, то се знае). Вече отдавам всекиму заслуженото.