Едва половин час в събота беше нужно, за да се разбере за пореден път, че битката на английската Висша лига с интернет технологиите няма да е лесна.

​Голът на Сун Йон Ки от "Суонзи" в първия мач за сезона срещу "Манчестър юнайтед" беше качен в "Туитър" едва няколко минути след като вратарят на "червените дяволи" Давид де Хеа извади топката от мрежата си.

Така въпреки предупрежденията от ръководството на лигата за спазване на авторските права нелегалните качвания на видеа с моменти от двубоите през уикенда заляха социалните мрежи.

"Как въобще можеш да се бориш с това? Почти невъзможно е. Това, което се опитват да направят, е да установят нови правила", коментира пред Bloomberg Стюърт Фулър, директор на "Нетнеймс" - компания, която се занимава със защита на авторските права в интернет.

Висшата лига разглежда пускането на кратки клипове в "Туитър" и Vine като разрез с правилата за излъчване. Много хора обаче не се впечатляват от предупрежденията, че нямат право да разпространяват по подобен начин кадри от мачовете.

"Туитър" е получил 9199 заявки за сваляне на материали, за които промотиращите акаунти не разполагат с авторски права. Това е с 34% повече от заявките за миналата година по същото време.

"Технологиите напредват по-бързо от промените в закона. Затова е доста трудно за носителите на авторските права да преследват интересите си. Компаниите като "Туитър" могат да избегнат отговорност, освен ако не получат специфична информация в заявката за сваляне на даден материал", обяснява Адам Лийдкреймър, специалист в дигиталните медии.

"Носителите на авторски права трябва винаги да бъдат една стъпка напред и да са наясно какво се случва. Проблемът е, че никой от нас не знае какво развитие ще претърпят нещата. Законът понякога е по-бавен от технологията", завършва той.

Социалната мрежа Vine промотира предимно кратки домашни клипове. Разполагаш ли обаче със собствен акаунт, можеш да качваш всякакви кратки видеоматериали. Football Vines имат стотици хиляди последователи в "Туитър", а техните видеа могат да се споделят във всички социални мрежи.

По време на двубоя "Уест хем" - "Тотнъм" фен нахлу на терена и открадна изпълнението на пряк свободен удар. Последва светкавична реакция с видео, което събра 11.7 млн гледания за много кратко време.

Висшата лига беше много агресивна в борбата си с нарушаването на авторските право през последните години. Преди време се водеше битка със собственичката на бар в Портсмут, която използваше чужди сателитни декодери, за да предава мачове в Англия. Не по-лека е задача и срещу сайтовете, които предават мачовете в интернет.

"Много е трудно да се избере точният подход при подобна ситуация. Не трябва да изглеждаш прекалено агресивен в опитите си да спреш всичко това, но все пак ти трябва да защитиш интересите си и тези на своите партньори", казва Лийдкреймър.

В момента правата за онлайн излъчване на репортажи от Висшата лига се държат от News International, която държи под крилото си английските вестници "Таймс" и "Сън". Тя призовава зрителите да гледат мачовете на техните сайтове.

"Бихме искали да настроим феновете да използват законен начин за видеодостъп чрез приложенията на "Таймс" и "Сън", съобщиха от лигата в специална декларация.

"Работим с някои доставчици на картина и се надяваме да намалим пиратските клипове. Надяваме се феновете да разберат нуждата от запазване на инвестиционния модел, който им осигурява желания от тях футбол", добавят от лигата.