Миналата 2006 г. може да бъде запомнена като период, в който футболният клуб се превърна в аксесоар на богаташите. Портсмут, Астън Вила и Уест Хям смениха своите собственици, а тенденцията бе продължена сега с продажбата на Ливърпул. 

Министър-председателят на Тайван Таксим Шинаватра, бизнесменът Стив Моргън и Дубайски консорциум опитаха да купят клуба от "Анфилд" и се провалиха. Щастието се усмихна на Джордж Жилет и Том Хикс.
"Червените" станаха петият клуб, който бе продаден, откакто Абрамович взе Челси. 

Революцията от 90-те години

Десетилетието, в което бе родена Висшата лига, бе и период, в който клубовете преминаваха от ръце в ръце. Докато през 80-те футболът се бореше с хулиганите и последствията от бедствията от Брадфорд, "Хейзел" и "Хилзбъро", то през 90-те богаташите бавно започнаха да купуват клубове. От "голямата петица", която провокира създаването на Висшата лига - Манчестър Юн, Арсенал, Ливърпул, Евертън и Тотнъм, четири смениха собственика си.

Година преди създаването на Премиършип Дейвид Дийн стана мажоритарен акционер на Арсенал, Алън Шугър закупи Тотнъм за 8 млн. паунда, а Дейвид Муурс стана президент на Ливърпул. Скоро след това Питър Джонсън взе контрола в Евертън.

Единственият клуб, който започна и завърши десетилетието с един и същи собственик, бе Манчестър Юн. Клубът бе почти купен за 20 млн. паунда от Майкъл Найтън през 1989 г., след това и през 1991 г., а през 1998 г. британската комисия по монопола забрани продажбата на клуба на BskyB.
Други мултимилионери обаче видяха възможност да закупят отбори.
Сред най-големите бяха:
* Джон Хол пристигна в Нюкасъл, прокламирайки мечтата си за "Джорди"-нация.
* Милионите на Джак Уокър му донесоха Блекбърн и бързо спечелена титла.
* Джак Хейуърд купи любимия си Уулвърхемптън.
* Завърналият се герой Франсис Лий стана собственик на Манчестър Сити.
* Дейвид Голд не успя с Уест Хям, но пък взе Бирмингам.
* Мохамед ал Файед излезе на пазар, за да се завърна като собственик на Фулъм.

Чуждестранната инвазия

Излизането на стоковата борса на клубовете не доведе до очаквания резултат и стана ясно, че по-скоро акциите им ще се сринат, отколкото да се покачат. От това се опариха няколко клуба. Най-впечатляващо това се случи с Лийдс, който през 1996 г. бе закупен от "Каспиън груп" и бе доведен до финансовото самоубийство. Това се превърна в предупреждение за останалите.

Така бе до пристигането на Абрамович и неговите милиони в Челси през юли 2003 г. Няколко месеца преди това Малкълм Глейзър започна да инвестира в Манчестър Юн, но минаха две години, преди да поеме изцяло контрола върху клуба. И тогава дойде 2006 г. - Алексъндър Гайдамак, син на руския милиардер Аркадий, инвестира 20 млн. паунда в Портсмут през януари, преди да придобие изцяло клуба през лятото, като плати 32 млн. на Милан Мандарич. След това се появи американецът Ранди Лърнър, който купи Астън Вила срещу 62 млн. паунда, слагайки по този начин край на 24-годишното управление на Дъг Елис.

Третата и последна за годината смяна на собствеността се състоя в Уест Хям. Консорциум, оглавяван от Егерт Магнусон и Бьорголфур Гудмунсон, събори от президентския стол Тери Браун срещу 105 млн. паунда, включващи и дълговете.

Тази инвазия наложи нов стил. Сега, когато даден клуб трябва да бъде продаден, собственикът не се оглежда за привърженик на тима с дебел портфейл, а за човек от листата на най-богатите в света. Ливърпул почти бе приел шейх Мохамед, пети по богатство в света, преди да бъде продаден на дуото Жилет-Хикс.

През 2004 г. Стив Моргън направи предложение от 70 млн. паунда за "червените", но то бе отхвърлено. С настоящата продажба клубовете в Премиършип, които имат чуждестранни собственици, стават 7. Като добавим и контролираните от международни компании Блекбърн, Болтън, Нюкасъл и Тотнъм, може да се направи изводът, че повече от половината Висша лига се управлява извън Англия. И със сигурност този брой ще нараства.

Следващите в списъка

Няколко клуба от Висшата лига изглеждат готови за продажба. Манчестър Сити вече опъна червения килим за евентуалния нов собственик, но все още няма дори и потенциален такъв. Въпреки че президентът на Нюкасъл Фреди Шепърд отказва да напусне поста си, "свраките" вече проведоха разговори и отхвърлиха предложенията на "Полигон" и "Белгравия". Американецът Робърт Ърл, притежаващ "Планет Холивуд", стана акционер в Евертън. Собственикът на Рединг Джон Мадейски обяви, че е готов да се оттегли, а Арсенал, Тотнъм и Фулъм бяха сочени като евентуални нови цели на богаташите.


ПРОДАЖБИТЕ
Кен Бейтс (Челси)
Закупен за 1 паунд
Продаден за 17 млн.
Мартин Едуардс (Манчестър Юн)
Закупен за 100 000
Продаден за 90 млн.
Милан Мандарич (Портсмут)
Закупен 5 млн.
Продаден за 32 млн.
Дъг Елис (Астън Вила)
Закупен за 500 000
Продаден за 23 млн.
Тери Браун (Уест Хям)
Закупен за 2 млн.
Продаден за 33,4 млн.
Дейвид Муурс (Ливърпул)
Закупен за 8 млн.
Продаден за 89,6 млн.
Заб.: Всички посочени суми са в британски паунди.

НОВИТЕ СОБСТВЕНИЦИ
Джордж Жилет е роден на 22 октомври 1938 г. Богатството му се оценява на 860 млн. долара. Женен с четирима синове, двама от които са близнаци.
Томас Хикс е роден през 1946 г. Богатството му се оценява на 725 млн. долара, през 2003 г. бе №350 в класацията "400-те най-богати американци" според Форбс". Женен, с шест деца.

Пет факта за тях
* Милиардерът Том Хикс притежава бейзболния отбор Тексас Рейнджърс и тима по американски футбол Далас Старс. Той плати 250 млн. долара за Рейнджърс през 1998 г. и 84 млн. долара за Старс през 1995-а.
* Джордж Жилет притежава хокейния Монреал Канедиънс, за който плати 250 млн. канадски долара (212,6 млн. щатски) през 2001 г. Преди време имаше малък дял в отбора по американски футбол Маями Долфинс.
* Жилет бе съден за корпоративен фалит през 1992 г.
* Хикс и Жилет и преди са работили заедно в изпълнителния борд на Swift&Company, производител на телешки и свински продукти.
* С тяхната покупка Ливърпул става третият клуб от Висшата лига, притежаван от американци. Другите са Матчестър Юн (Малкълм Грейзър) и Астън Вила (Ранди Лърнър).