Манчестър Сити записа най-добрия си старт в първенството на Англия от далечната 1897 г. и оглави класирането във Висшата лига след осем изиграни кръга, изпреварвайки градския си съперник - Манчестър Юнайтед. Доста учудващо обаче не всичко в отбора на Роберто Манчини върви по вода. Проблемите на италианския мениджър са свързани основно с едно име - Карлос Тевес. В края на миналия месец аржентинският нападател скандализира футболната общественост, отказвайки да влезе в игра при загубата с 0:2 от Байерн Мюнхен в Шампионската лига. По този начин Тевес отказа да спази служебните си задължения, въпреки че получава по 250 хиляди паунда на седмица или умопомрачителните 12 милиона годишно. Веднага след мача Манчини обяви Тевес за „свършен", намеквайки че повече не смята да разчита на любимеца на Диего Марадона.

Ръководството на Сити започна мащабно разследване на инцидента, а на Тевес беше забранено да стъпва на клубната база на тима за две седмици. Дали обаче този скандал е поредната прищявка на аржентинския нападател, който е известен с тежкия си нрав, или е добре режисиран сценарий от страна на агента на футболиста  - Киа Жоорабчиан? Един поглед върху биографията на бизнесмена с ирански произход показва, че това далеч не е толкова невероятно, колкото звучи.

Въпреки че в английските медии Жоорабчиан е описван като футболен агент, самият той няма лиценз за извършване на подобна дейност. Нещо, което е абсолютно задължително според правилата на английската Футболна асоциация. Поради това той определя бизнеса си като „консултиране на футболисти относно техните права и клубовете по трансфери и договори". През 2009 г. в английските медии се появиха информации, че неизвестни инвеститори, представлявани от родения в Техеран бизнесмен, притежават правата на 60 или 70 футболисти от Европа и Южна Америка.

Един от тях е и Карлос Тевес. През 2004 г. аржентинският нападател преминава в Коринтианс за рекордните тогава за южноамериканския футбол 22 милиона долара. По това време бразилският гранд е управляван от компанията на Жоорабчиан „Медиа Спортс Инвестмънтс". Фирмата прави сериозни инвестиции, закупувайки и други големи имена, между които е и сънародникът на Тевес - Хавиер Масчерано.

Интересен факт обаче е, че тези футболисти не са собственост на Коринтианс, а на управляваната от Жоорабчиан „Ем Ес Ай". Под негово ръководство бразилският гранд просперира значително и печели титлата през 2005 г. Постепенно възникват доста въпросителни около това откъде наистина идват огромните средства наливани в компанията.

Според някои информации 15% от нея са собственост на президента на Челси Роман Абрамович, а самият Жоорабчиан е считан за протеже на олигарха Борис Березовски, с когото се познават още от 1999 г. Иранският бизнесмен категорично отказва да разкрие имената на инвеститорите, стоящи зад „Ем Ес Ай". През 2007 г. Березовски и Жоорабчиан са арестувани по подозрения, че Коринтианс е използван за пране на пари. Според доказателства по делото „Ем Ес Ай" е и винаги е била собственост на Березовски. Олигархът категорично отрича всякакви бизнес отношения с Жоорабчиан или „Ем Ес Ай".

Междувременно ръководството на Коринтианс прекратява взаимоотношенията си с компанията. Причина за това е не само неясното финансиране на клуба, но и факта, че бразилският гранд притежава правата на едва петима играчи от първия отбор. Година по-рано Тевес и Масчерано са трансферирани в Уест Хем, а делото срещу Жоорабчиан е прекратено през август 2008 г.

Преминаването на двамата аржентинци в състава на „чуковете" също е доста интересно, тъй като те пристигат под наем на „Ъптън парк". А правата им продължават да се държат от фирми, представлявани от Жоорабчиан, който два месеца преди трансфера подава оставка като президент на „Ем Ес Ай". Сделката е осъществена със съдействието на израелския супер агент Пини Захави, който също има бизнес отношения с Жоорабчиан.

Няколко месеца преди това иранецът опитва да купи Уест Хем, обещавайки 100 милиона паунда за трансфери и 75 милиона за изчистване на дълговете на клуба. Сделката пропада и пращането на Тевес и Масчерано на „Ъптън парк" се счита като опит за нейното съживяване. Правилата на английската Висша лига обаче категорично забраняват в първенството да играят футболисти, които не са собственост на футболни клубове, а на трети лица или компании. В резултат на това „чуковете" са глобени с 5,5 милиона паунда, а малко по-късно са осъдени от изпадналия в Чемпиъншип Шефилд Юнайтед за 20 милиона паунда, които трябва да бъдат изплатени в рамките на 5 години.

След като спасява Уест Хем от изпадане, Тевес преминава в гранда Манчестър Юнайтед. Трансферът се превръща в сага, тъй като ръководството на „чуковете" претендира, че държи правата на играча и той има договор с тях за още 3 сезона.

От Висшата лига обявяват, че „червените дяволи" трябва да преговарят директно с клуба на футболиста и че дължат трансферна сума за Тевес на Уест Хем. Жоорабчиан обаче твърди, че правата на аржентинеца са поделени между „Ем Ес Ай" и друга компания, представлявана от него и че сделката с Юнайтед е осъществена със съдействието на Уест Хем.

В крайна сметка, сър Алекс Фъргюсън успява да вземе Тевес под наем за две години. „Червените дяволи" плащат 3-4 милиона паунда годишно за рекламните и футболните права на играча и получават опция за закупуването му след края на периода. Това обаче така и не се случва и през лятото на 2009 г. Тевес преминава в Манчестър Сити. Според някои медии сумата по трансфера е за рекордните по това време за английския футбол 47 милиона паунда. Тези информации са категорично отречени от Жоорабчиан.

Още през първия си сезон в Сити Карлос Тевес става голмайстор на отбора. Не закъснява и признанието на мениджъра Манчини, който прави Тевес капитан на тима. Междувременно Жоорабчиан се опитва да се възползва от новия статут на своя клиент и иска преразглеждане на договора на аржентинеца, целейки още по-добри финансови условия.

На 10 декември Тевес подава писмена молба за трансфер, посочвайки семейни причини и „необратим разрив в отношенията с определени ръководители в клуба". Информацията за това е разкрита от самия Жоорабчиан. Ръководството на „небесносините" обявява, че няма да уважи искането на играча и че няма начин той да бъде продаден през януарския трансферен прозорец. Само 10 дни по-късно, след среща със собственика на Сити шейх Мансур, Тевес оттегля своето искане и за пореден път не пропуска да засвидетелства отдаденост към каузата на клуба. Нападателят приключва сезона като голмайстор на Висшата лига заедно с Димитър Бербатов и има основна заслуга за третото място в класирането на „гражданите", което дава право на участие в Шампионската лига.

И точно когато изглежда, че нещата са се поуспокоили Тевес отново заявява публично, че иска да напусне Манчестър, за да е по-близо до семейството си. Аржентинецът стига още по-далеч в едно телевизионно интервю, казвайки че не би се върнал в града дори и на екскурзия. Шефовете на клуба решават, че ще е по-добре да се разделят със своенравния аржентинец, но при подобаваща трансферна сума, която варира между 40 и 50 милиона паунда. Най-близо до привличането на играча се оказва бившият му клуб Коринтианс. Бразилците договарят цена от 40 милиона със Сити, но нямат време да доуточнят детайлите по изплащането им, тъй като трансферният прозорец за тях затваря по-рано от този в Европа.

И така Карлос Тевес отново остава в Манчестър Сити, тъй като никой европейски клуб не иска да плати такава огромна сума за правата му. Той обаче загубва капитанската лента и все по-рядко се появява в игра. До 27 септември тази година, когато се случва скандалът в Мюнхен. Жоорабчиан, разбира се, не пропуска да защити клиента си, казвайки че случката е резултат от неразбирателство на резервната скамейка и лошо преведено интервю след края на мача на Тевес, който за 5 години във Висшата лига така и не успя да научи английски.

Дали обаче събитията в Мюнхен не са внимателно замислени от Жоорабчиан и неговите приближени? Тъй като те със сигурност ще ускорят силно желаната от Тевес продажба. И въпреки скандала аржентинският нападател продължава да е искан от редица европейски грандове, между които Реал Мадрид и Интер. Те ще могат да се възползват перфектно от ситуацията и да вземат Тевес с 50% намаление - вече за 20-25 милиона паунда.