Саутхямптън спечели гостуването си на Брайтън с 2:1 в последния мач от 11-ия кръг на английската Висша лига. Равностойният мач беше решен след поредния спорен ВАР в края.

Двубоят започна равностойно с атаки към двете врати. В 25-ата минута капитанът на гостите Джеймс Уорд-Праус хитро игра с ръка в наказателното си поле, което не остана незабелязано от съдията Дейвид Куут, който посочи бялата точка.

Новият изпълнител на дузпи на Брайтън Паскал Грос изпълни наказателния удар, идентично както срещу Ливърпул, с външната част на десния крак, заблуждавайки вратаря за 1:0.

В следващите минути домакините бяха по-остри, но бяха наказани в последната минута на първото полувреме. Джеймс Уорд-Праус се реваншира за грешката си и много прецизно изпълни корнер. Той сложи топката на главата на централния защитник Яник Вестергаард, който се извиси високо и стреля неспасяемо с глава за 1:1.

Снимка 508698

Веднага след почивката в игра влезе националът на Англия Дани Ингс. Той вкара победното попадение за Саутхямптън, но главни герои в срешата станаха съдията Дейвид Куут и ВАР.

Саутхямптън заигра по-добре и имаше лек превес. Въпреки това равенството изглеждаше като закономерен краен резултат преди да се случи ключовата ситуация в мача.

В 79-ата минута имаше някакво съприкосновение между Соли Марш и Кайл Уолкър-Питъс на границата на наказателното поле на Брайтън. Ситуацията беше от тези, които до много скоро щеше да бъде подмината от всеки рефер на Острова. Дейвид Куут реши да даде някакъв фаул за гостите. Той бързо беше посъветван от ВАР да отсъди дузпа и за невярващите фенове и играчи на Брайтън това стана факт.

Дани Ингс стреля високо в десния ъгъл, австралиецът Матю Райън  се хвърли наляво и 1:2.

След този успех Саутхямтън се изкачи на пето място с 20 точки, изпреварвайки Манчестър Юнайтед, срещу когото допусна обрат миналата седмица. Брайтън играе относително добре, но е само с 10 точки на 16-а позиция.

На стадиона бяха допуснати 4 хиляди зрители, които предадоха истинска атмосфера на спектакъла.