Когато Андрий Шевченко се присъедини към Челси, Жозе Мауриньо го нарече "денят, в който една мечта се сбъдна". Шест месеца по-късно думите "мечта" и "Шевченко" трудно се събират в едно изречение. Провалът му на "Стамфорд Бридж" е приветстван може би само от най-фанатичните фенове на Милан, които го очакват да се завърне през януари. Самият Шевченко е решен да успее в Челси, но съмненията растат с всеки изминал ден. Украинецът почти не се забеляза на "Олд Трафорд" в неделя, макар някои да очакваха да блесне именно в двубой с голям залог.

Въпреки всичко изглежда твърде рано да го отпишем с лека ръка, най-малко заради досегашните му успехи. Пет гола за 18 мача (3 във Висшата лига, 1 за Къмюнити шийлд, 1 за Карлинг къп) неизбежно връщат лентата към старта на Тиери Анри в Арсенал. Към този ден през ноември 1999 г. французинът бе вкарал 4 гола в 18 мача. Той тъкмо навлизаше във формата, която му позволи да завърши дебютния си сезон с 26 гола у дома и в Европа.

Сравненията трябва да бъдат правени внимателно, макар то да илюстрира, че аклиматизацията към Премиършип изисква време. Анри първо игра като крило, преди да стане централен нападател, а и често бе използван като резерва. Но на 22 се очаква да подобряваш играта си. Докато Шевченко стана на 30 през септември, което породи въпросите дали Челси не го купи година-две по-късно от зенита му.

Подобни неща бяха коментирани и преди 20 дни, когато Андрий вкара гол в трети пореден мач (срещу Уотфорд). Оттогава обаче е започнал само в два мача, а липсата на бързина в играта му се вижда с просто око. Срещу Уест Хям и Вердер той се изправяше пред защитника само за да му бъде отнета топката.

"Мислите ли, че ще бъде оставен да прави това всяка седмица? Шевченко трябва да стане по-бърз, по-силен и по-издръжлив - заяви бившият халф на Челси Гавин Пийкок, макар самият той да набляга на нуждата от период за аклиматизация. - Може би се нуждае от няколко гола, за да му тръгне играта, но мисля, че нещата, които му пречат, не са едно и две. Не мисля, че е вече е толкова бърз, колкото беше. Ако загуби метър-два на старта, губи битката за топката. Той обаче прави умни движения, които му позволяват да бъде ефективен. По начина, по който Челси играе (с диамант в халфовата линия), до Шевченко не достигат много центрирания. Според Пийкок Шевченко ще е облагодетелстван, ако Робен и Джо Коул са в състава.

"Когато топката стигне до последната третина, неговият бърз ум може да реши конкретна ситуация. Не бих го отписал още през ноември. Знам, че Челси го гледа доста миналия сезон и останаха доволни", каза Пийкок.

Макар Челси вече да му търси заместник, Шевченко получи подкрепа от неочаквано място през септември. Тогава мениджърът на Фулъм Крис Коулмън заяви: "Въпрос на време е да започне да вкарва. Спомнете си колко месеца отне на Дрогба да свикне с темпото, играта на защитниците, медиите. Вижте го сега. Не виждам защо същото да не се случи с невероятен футболист като Шевченко".


Провалите на нападателите във Висшата лига

Томас Бролин (Лийдс, 1995-97)

Една от звездите на Мондиал`94 и с 26 гола в 47 мача за Швеция. Уменията на Бролин убедиха Джордж Греъм да го купи от Парма за 4,5 млн. паунда. Борейки се с наднормените килограми, шведът вкара едва 4 гола за 2 години на "Елънд роуд". За последно е забелязан да продава прахосмукачки в Стокхолм.

Стефан Гиварш (Нюкасъл, юни 1998-ноември 1998)

Имайки предвид постижението му от 21 гола в 32 мача за Оксер, Кени Далглиш похарчи 3,5 млн. паунда за световния шампион от 1998 г. На "Сейнт Джеймс парк" Гиварш вкара 1 гол в 2 мача, след което бе продаден на Рейнджърс срещу 3,5 млн. Седем попадения в 18 мача в Шотландия бе малко по-добро постижение, но в крайна сметка Оксер си го прибра срещу 3,4 млн.

Сергей Ребров (Тотнъм, 2000-04)

След като Ребров оформи страховит дует с Шевченко в Динамо (Киев), Тотнъм спечели надпреварата за подписа му. За украинския гранд се разписа 86 пъти в 157 мача, но на "Уайт харт лейн" не успя да открие головия си нюх. Джордж Греъм плати рекордните и до днес за клуба 11 млн. паунда. Два пъти бе даван под наем на Фенербахче, провали се и в Уест Хям, а сега отново е в Динамо (Киев).

Матея Кежман (Челси, 2004-05)

Петте милиона паунда, платени от Мауриньо за сърбина, изглеждаха твърде малко за нападателя, който вкара 105 гола в 123 мача за Айндховен. В единствения си сезон на "Стамфорд Бридж" бе титуляр в 14 мача, в които отбеляза 7 попадения. Челси изкара 300 000 паунда печалба, когато го продаде на Атлетико (М). Там също се провали, а сега е призван да замести Никола Анелка във Фенербахче.

Фернандо Мориентес (Ливърпул, 2005-06)

С три титли от Шампионската лига зад гърба си и репутацията на един от най-добрите нападатели в света, Мориентес бе очакван с нетърпение на "Анфилд". Испанският национал има 72 гола в 182 мача за Реал (М), но не успя да се приспособи към Премиършип. Бе купен за 6,3 млн. паунда, за да вкара 12 гола в 60 мача. Това лято бе пратен във Валенсия за по-малко от половината сума.