Заплатите на играчите в английската Висша лига паднаха за първи път в историята на шампионата на Острова, сочи годишната справка на одиторска и консултантска фирма Делоат.

През сезон 2004/05 за възнаграждения са отишли с 3% по-малко от предходната година - сериозен регрес на фона на нарастващите с 20 процента годишно разходи по това перо до момента. Според агенцията подобна тенденция се наблюдава и в други европейски страни.

"От анализа излиза, че се доближаваме все повече до баланс между приходите и разходите - не само на Острова, а и на целия Стар континент", заяви началникът на спортно-търговския отдел във фирмата Дан Джоунс.

Както изглежда, необходимостта от въвеждане на таван на възнагражденията по примера на НХЛ не е належаща като преди.

Междувременно в анализа си от миналата седмица УЕФА препоръча именно определяне на максимален размер на възнагражденията като начин за укрепване на футбола.

Според информацията на "Делоат" излиза, че английската Висша лига все пак продължава да е най-богатият футболен шампионат в Европа, а вероятно и в света. Двайсетте клуба, които играят в Премиършип, са заработили общо 1,9 милиарда евро за сезон 2004/05.

С доста по-малко може да се похвали втората страна в класацията - Италия - 1,3 милиарда. Следват Германия (1,1 млрд.), Испания (1 млрд.) и Франция (0,7 млрд.). От отчета обаче става ясно, че разликата между парите в отделните местни първенства ще става все по-незначителна. Германия и Италия вече регистрират ръст от съответно 17 и 16 процента.

"Великолепната петорка" формира общо 54 процента от европейския футболен пазар. Неизменна истина обаче остава фактът, че играчите от Премиършип припечелват повече от колегите си.

Клубовете от люлката на Царя на спортовете са похарчили за заплати общо 1,15 милиарда евро, за сметка на 830-те милиона на италианските и 658-те на испанските. "Делоат" обаче обръща внимание, че балансът е силно повлиян от възнагражденията в най-богатите клубове.

Примерно в Испания Реал (Мадрид) и Барселона си поделят 47 процента от общия дял на приходите.

Като финал можем да се запитаме къде сме ние в престижната класация... и мълчаливо да сведем глави и да признаем, че дори и да съществува подобна статистика, е може би по-добре да не научаваме данните от нея. Поне не на фона на баснословните за нашите стандарти суми.

Само една кратка препратка към реализирания съвсем скоро трансфер на Шевченко в Челси - заплатата на нападателя в лондонския клуб ще е 130 хиляди паунда на седмица, или с други думи и в наша валута - малко под 400 хиляди лева.