Последната голяма битка на стария британски лейбъризъм, социалистически и християнски, приключва с решаващо поражение през март 1985. След едногодишна стачка срещу правителството на Маргарет Тачър миньорите се предават и скоро, една по една, мините ги затварят. Но преди стачката и триумфа на Тачър онази левица се наслаждава на удивителна слава. Никога в европейския футбол не е виждано подобно чудо. Футбол и политика? Да, разбира се, случва се. Светът на символите е сложен.
Имаме един град - Нотингам, в индустриалното сърце на Англия. В средата на седемдесетте години Нотингам губи бързо текстилните си фабрики. Населението намалява. Икономическата криза и тази на лейбъризма се сливат във всеобщ упадък. Имаме един отбор - Нотингам Форест, толкова исторически, колкото и повяхнал. Форест е създаден през 1865 г. и взема червения цвят на италианския революционер Гарибалди.
През 1976 г. клубът има забележително минало (Нотингам помага за създаването на лондонския Арсенал, става първият клуб, експериментирал с поставянето на мрежи на вратите, както и с рефер, въоръжен със свирка, вместо с флагчета) и посредствено настояще във втора дивизия.
Имаме млад треньор - Брайън Клъф, който се отличава с ефективност (печели титлата със скромния Дарби Каунти през 1972), с чудовищен характер и с принадлежност към лейбъристите. При една миньорска стачка в Мидландс Клъф отива да подкрепи стачниците и дарява част от заплатата си.
Мистър Клъф, както настоява да го наричат, не може да бъде сравняван с моуриньовците и фъргюсъновците на днешния ден. Последните просто не биха издържали подобно сравнение. Една от знаменитите фрази на Клъф: "Знам, че Рим не е построен за един ден, но само защото аз не съм се захванал с това".
Имаме град, отбор и треньор - една взривоопасна смес. През 1977 г. Мистър Клъф качва Нотингам в елита. И тогава започва истинският празник: на следващия сезон 1977-1978 Форест става шампион. През 1979, годината, в която Тачър оглавява правителството, Нотингам е европейски шампион. А през 1980 г. повтаря успеха. Никой друг европейски тим няма повече КЕШ, отколкото шампионски титли на страната си. Форест осъществява този подвиг, като играе чисто и гладко. Това е първият британски тим, който обича топката. Друго знаменито изказване на Клъф: "Ако Бог искаше да играем футбол в облаците, нямаше да сложи трева на земята".
После идва упадъкът. Звезди като Шилтън и Френсис угасват. Мистър Клъф потъва в морето на алкохолизма. На 15 април 1989, когато Форест и Ливърпул почват полуфинала за Купата на Англия на стадион "Хилзбъро" в Шефилд, в един претъпкан сектор за правостоящи загиват 96 души. Трагедията "Хилзбъро" символизира края на една епоха. През 1993 г. Нотингам изпада и Мистър Клъф напуска.
Най-добрият британски треньор (тази титла може да оспорва евентуално неговият приятел Бил Шенкли, но никога Алекс Фъргюсън) почина през 2004 г. след трансплантация на черния дроб, осигурила му няколко месеца добавено време. Днес Нотингам Форест води жалко съществуване във Втора английска дивизия (Чемпиъншип). Но това, което направиха Мистър Клъф и скромният Форест, никога няма да бъде надминато.
toon army
на 10.03.2009 в 11:03:15 #7" Формата е времена, а класата е вечна " . Това е друго емблематично изказване на Браян Клъф.
Keyser Soze
на 05.03.2009 в 23:07:07 #6"Не знам дали съм най-добрият мениджър в Света, но със сигурност съм в топ 1", Брайън Клъф. Всичко друго е излишно.
saract
на 03.03.2009 в 22:09:45 #5Може би най-несправедливият финал в историята на КЕШ е Нотингам - Хамбургер от 1980 г.Англичаните буквално с едно минаване на центъра бележат гол и до края на мача играят бетон в собстветата си половина.Поне десет положения за Хамбургер и едни невероятен Шилтън.Нотингам без никакви идеи за падателен футбол единайсет човека в собственото наказателно поле и само чистене топката напред.
rincewind
на 03.03.2009 в 14:44:40 #4"Откъде такава омраза към Юнайтед в автора...не мога да разбера просто. Как да не може Фъргюсън да се сравнява и да надмине Клъф..." не мисля така, Клъф е велик, Сър-а може и да има повече титли, но погледни ефективността за толкова много време има 2 кеш, Клъф за отрицателно ги спечели отделно не може да сравниш моща на Ман Юн с отбор като Форест (да не говорим за Астон Вила, които спечели КЕШ със точно 11 футболисти с които станаха и шампиони!) мисля, че до Клъф донякъде би се доближил Мауриньо, макар да е спорно като погледнем например Порто как стана европейски .. наподобява ми малко на Форест това хора които със самото си присъствие правят отбора! без тях се вижда - чемпиъншип и дълго време лига 1!
m pokora
на 03.03.2009 в 09:14:57 #3аз се чудя що така подпухнал, а то си имало основателна причина. ей алкохолът не прощава и аз не разбрах с какво е по-велик от фъргюсън, ама карай
G_A_P
на 03.03.2009 в 08:27:11 #2Откъде такава омраза към Юнайтед в автора...не мога да разбера просто. Как да не може Фъргюсън да се сравнява и да надмине Клъф... 2 титли от шампионската лига 10 титли от висшата лига 1 титла от КНК 3 титли от купата на лигата 5 титли от ФА Къп 8 титли от Черити Шийлд 1 титла от Суперкупата на европа 1 титла от Интерконтиненталната Купа 1 титла от Световното клубно първенство и всичко това го постига след като поема отбор, който е на прага на изпадането....но нали е Фъргюсън и това не му се брои...само дето шампион на Испания и Италия не стана с Юнайтед, ама айде...
Morientes
на 03.03.2009 в 04:36:51 #1Страхотно, дойдохме си на думата.. Днешното настояще след 1 година за някои отбори ще бъде МИНАЛО като се пенсионира треньора им ....