Отборът на Лийдс постигна една от най-престижните си победи след своето завръщане в Премиър лийг. Йоркширци надвиха като гост с 2:1 крачещия уверено към шампионската титла на Англия - Манчестър Сити. Очаквано, титаничната битка между мениджърите Пеп Гуардиола и Марсело Биелса предложи много вълнуващи моменти, а в крайна сметка с трите точки ликува аржентинецът.

Висшата лига отдава последна почит на принц Филип

Мачовете от поредния кръг започват с минута мълчание

В герой за новаците се превърна националът на Северна Ирландия - Стюърт Далас, разписал се и в двата случая. Вторият гол пък падна дълбоко в добавеното време. Четвърт час преди това Феран Торес бе успял да изравни. Домакините имаха предимството да играят цяло второ полувреме с човек повече.

Така Манчестър Сити се нуждае от 11 точки, за да триумфира с титлата във Висшата лига.

С оглед футболната философия, проповядвана и от двата клуба, първото полувреме на "Етихад" беше открито и доста офанзивно. Любопитна подробност е, че откриващото положение дойде след четвърт час, когато Патрик Бамфорд закъсня със стотни от секундата, за да засече остро подаване на свой съотборник.

Снимка 526492

Източник: EPA/БГНЕС

В последвалите мигове Сити увеличи пресата си дълбоко в полето на съперника, а това затрудняваше неимоверно много защитата на Лийдс. С няколко неточни изстрела изпъкна Рахийм Стърлинг, а веднъж и желание на "гражданите" за дузпа не бе уважено от Андре Маринър. Тогава той не сметна, че Люк Ейлинг е играл с ръка.

В 42-ата минута Елдер Коща овладя дълго подаване, след което елегантно финтира на два пъти Кансело. Последва пас към Бамфорд, който не се поколеба да продължи за Стюърт Далас. Националът на Северна Ирландия отправи изстрел от границата на наказателното поле, който след рикошет в дясната греда мина зад голлинията на Едерсон.

Малко преди паузата гостите останаха от Лийдс останаха с човек по-малко. Преразглеждане с ВАР отсъди втори жълт картон за капитана на йоркширци Лиъм Купър, поставяйки своите съотборници в доста деликатна ситуация.

Тежки изпитания сполетяха лидерите в резултата веднага след паузата. Манчестър Сити се хвърли в търсенето на обрат и още в 50-ата минута тежък шут на Зинченко беше спасен блестящо от младия френски вратар Мелие.

Снимка 526493

Малко след това Бернардо Силва направи по трудното и от около пет метра, не съумя да намери десния ъгъл на новаците.

Крепостта на Мелие все пак бе превзета в 76-ата минута. Тогава Бернардо Силва намери непокрития в наказателното поле Феран Торес. Испанецът се възползва максимално от лекото подхлъзване на френския страж и възстанови паритета.

До края редица изстрели на "небесносините" звезди биваха блокирани от сгъстената отбрана на Лийдс. Нещо повече, Рафиня можеше да се превърне в големия герой за Лийдс, но в 86-ата минута не успя да се справи сам срещу сънародника си Едерсон.

Снимка 526494

"Гражданите" обаче не прочетоха знаците на съдбата и дълбоко в добавеното време инкасираха фаталното за тях второ попадение. Джон Стоунс изпусна Стюърт Далас при бърза контра на Лийдс и очи в очи срещу вражеския страж не трепна за крайното 1:2.

В следващия кръг Сити гостува на Астън Вила, докато Лийдс приема у дома шампионите от Ливърпул.

Уулвърхямптън победи като гост Фулъм с 1:0 във Висшата лига