Понякога важността на отделния футболист за отбора проличава най-ярко в неговото отсъствие. Когато Бербатов напусна терена в 65-ата минута срещу Челси (б.р. в неделя), Тотнъм беше във вихъра си и водеше с 3:1 на "Стамфорд Бридж". След смяната на българина "шпорите" вече нямаха шансове в нападение, а от другата страна Дидие Дрогба заплашваше да стане играч на мача. Бербатов и Дрогба несъмнено спорят за приза най-добър нападател в Премиършип този сезон, но българинът показа повече достойнства в директния сблъсък.

На Димитър може би му липсва физическата мощ на котдивоареца, както и на предишни център нападатели на Тотнъм като Боби Смит и Мартин Чивърс. Неговият стил в същото време е по-елегантен и от този на Алан Гилзеан. Особено когато става въпрос за владеене на топката. Гардирането в предни позиции не е силата на Бербо, но той винаги участва в организирането на акциите. Когато топката достигне до него, намира височина и сила да се пребори за нея. Погледът към играта и чувството да подава, да се движи правилно по терена, да усеща ритъма на играта, да избира точната позиция го откроиха през първото полувреме. Успяваше да надхитри своя пазач Ласана Диара с много техника.

В 5-ата минута показа нюха си към откриване на свободни пространства, отскубвайки се от Рикардо Карвальо и Микаел Есиен. При паса на Аарън Ленън Бербо знаеше къде да застане, за да не остави шанс на Есиен при спринта към топката и да реализира. Петер Чех логично се опита да покрие близкия ъгъл, но Бербатов порази средата на вратата със страховит шут.
Ефективността на българина не се изчерпва с борба в предни позиции. Той открадна топката от Ариен Робен и започна атаката за третия гол на Тотнъм. Очакваният щурм на Челси накара Бербатов да се върне в защита и да брани собствената си врата. Неговият пас към Аарън Ленън доведе до гол 6 минути след почивката, но за жалост травма в слабините попречи на Бербо да продължи срещата.

"Не можех да го рискувам", оправда се Мартин Йол след смяната. След появата на Мидо на мястото на българина, котдивоарецът почна по-често да играе с топката. Тъмнокожата перла бе в основата на гола на Лампард за 2:3. Негова бе и заслугата за попадението на Калу за 3:3. Дрогба помогна много на своя тим за изравняването. Но дали щеше да стане така, ако Бербатов беше на терена до края.