Инвазията на звезди от Източна Европа в Англия е явление на 90-те години. Големите нападатели от страните оттатък Берлинската стена рядко пробиваха пътя си в първенствата на Острова и винаги са предпочитали изява във Франция, Германия, Испания или Италия.

Присъствието на полския герой Казимеш Дейна в Манчестър Сити през годините 1978-81 и 12-те гола в 34 мача на звездата от Мондиал '74 са изолирано явление. Допълнение към него са епизодични герои като родения в Лондон унгарец Имре Варади (Нюкасъл) и Божо Янкович (Мидълзбро).

Нападатели от Източна Европа обаче успяха да оставят своята следа в Англия след създаването на Висшата лига. Скоро ще разберем дали Димитър Бербатов е един от тях.

САВО МИЛОШЕВИЧ (СЧг)
Астън Вила - 1995-98
84 (+6) мача, 28 гола
Един от първите експерименти на клубове от Висшата лига с източноевропейски таланти Саво бе привлечен от Партизан през 1995 г. и създаде едно от най-страховитите нападателни тандеми в лигата с Дуайт Йорк. 

ДАРКО КОВАЧЕВИЧ (СЧг)
Шефилд Уензди - 1995-96
8 (+8) мача, 4 гола
През 1995 г. Дейвид Плийт плати за него 2 млн. паунда на Цървена звезда. Заедно с него в клуба бе доведен и защитникът Деян Стефанович - според медиите, за да помогне на аклиматизацията на звездата Ковачевич. Той обаче така и не можа да намери мястото си в английския футбол и бе продаден на Реал Сосиедад още на следващия сезон. Между 1999 и 2001 г. за кратко игра и в Италия с Ювентус и Лацио, преди да се завърне в Сосиедад. За разлика от него Деян Стефанович играе на Острова и сега в състава на Портсмут.

МАРИАН ПАХАРС (Лат)
Саутхемптън - 1999-06*
110 (+27) мача, 43 гола
Може би най-успешният източноевропейски нападател в историята на Висшата лига. През 1999 г. даде началото на инвазията на футболисти от Латвия към Острова, вдъхновена от треньора на Сконто и националния отбор на Латвия Гари Джонсън. Тежка контузия го превърна във фигурант в последните сезони, но още е в състава на "светците".

АЛЕН БОКШИЧ (Хър)
Мидълзбро - 2000-03
59 (+9) мача, 22 гола
Бившият играч на Марсилия, Лацио и Ювентус струваше на Боро 2,5 млн. паунда, когато бе привлечен като 30-годишен. За известно време бе най-скъпо платеният футболист в Премиръшип, преди да приключи кариерата си в Боро.

ШИЛАРД НЕМЕТ (Слвк)
Мидълзбро - 2001-06
62 (+55) мача, 23 гола
Пристигна в Мидълзбро преди Бокшич и остана много след него, но така и не сподели успеха на хърватина нито при Брайън Робсън, нито при Тери Венейбълс, нито при Стив Макларън. Почти винаги имаше статута на резерва и бе преквалифициран в полузащитник, преди да бъде пуснат с номинален трансфер в Страсбург през януари 2006 г.

СЕРГЕЙ РЕБРОВ (Укр)
Тотнъм - 2000-04
37 (+ 22) мача, 10 гола
Уест Хям - 2004-05*
12 (+14) мача, 1 гол
Едно от многото имена в процеса на търсене на нападател от Тотнъм, който да запълни празнината след напускането на Теди Шерингам. Един от най-неуспешните трансфери в периода. За 4 сезона изигра по-малко от 40 мача като титуляр и бе пуснат със свободен трансфер в Уест Хям. В сезона на промоцията на "чуковете" от Чемпиъншип във Висшата лига отново остана резерва и вкара един-единствен гол.

МАТЕЯ КЕЖМАН (Счг)
Челси - 2004-05
6 (+19) мача, 4 гола
Един от първите трансфери за Челси в ерата Жозе Мауриньо. Португалецът плати за него 5 млн. паунда на ПСВ Айндховен, но след един разочароващ сезон успя да го продаде на Атлетико (Мадрид) за по-голяма сума. В Испания сърбинът отново не играе на ниво.

МИЛАН БАРОШ (Чех)
Ливърпул - 2001-05
45 (+23) мача, 19 гола
Астън Вила - 2005-06
24 (+1) мача, 8 гола
Едва 19-годишен бе привлечен от Жерар Улие в Ливърпул за 3,6 млн. паунда от Баник (Острава), но не можа да се пребори с конкуренцията на Майкъл Оуен и Емил Хески. След като спечели Златната обувка на Евро'04 и след напускането на Оуен остана в клуба да се бори за мястото си въпреки интереса към него от други клубове и привличането на Джибрил Сисе. Трансферът на Питър Крауч миналото лято обаче го остави без избор и Барош предпочете да продължи кариерата си в Астън Вила, където игрите му рядко излизаха от сянката на посредствеността.

ГЖЕГОЖ РАСЯК (Пол)
Дарби - 2004-05*
41 мача, 18 гола
Тотнъм - 2005
4 (+4) мача, 0 гола
Саутхемптън - 2006*
12 (+1) мача, 4 гола
След впечатляващ сезон в Чемпиъншип с Дарби Каунти, когато бе с основен принос за класирането на тима в плейофите, и поредица от успешни мачове за Полша, Мартин Йол го доведе в Тотнъм за алтернатива на Ахмед Хосам Мидо. Привличането на Расяк съвпадна с наказание на Мидо и полякът започна кариерата си във Висшата лига като титуляр, но не оправда очакванията. През януари получи нов шанс след заминаването на Мидо за турнира за Купата на Африка, но отново разочарова с игрите си. През февруари първо бе преотстъпен, а после и продаден за 2 млн. паунда на Саутхемптън.

ЗОЛТАН ГЕРА
Уест Бромич (2004-06)
43 мача (+10), 8 гола
27-годишният полузащитник се присъедини към Уест Бромич от Ференцварош като една от най-големите звезди на унгарския футбол и струваше на клуба от Мидландс 1,5 млн. паунда. Бързо се наложи като един от водещите играчи в клуба, въпреки че така и не успя да превърне вкарването на голове в постоянство. Затова пък завърши първия си сезон в Уест Бромич като човека с най-много асистенции в клуба. Контузия го извади от игра за по-голямата част от втория му сезон и не успя да помогне на "дроздовете" да се спасят от изпадане в Чемпиъншип.

ШАНДОР ТЬОРГЕЛЕ
Кристъл Палас (2004-05)
3 (+9) мача, 0 гола
Бе привлечен с репутацията на унгарски национал от МТК през 2004 г. срещу 750 000 паунда, но в конкуренцията на Андрю Джонсън не можа да се наложи в Палас. Отпадането във втория ешелон принуди клуба да го преотстъпи за сезона 2005/06 на Панатинайкос. Изигра по-малко от 10 мача в единствения си сезон във Висшата лига и не вкара гол. Заб.: В скоби при всеки футболист са посочени мачовете, в които е влизал резерва.

* Част от мачовете на Пахарс със Саутхемптън, на Ребров с Уест Хям и на Расяк с Дарби и Саутхемптън са в Чемпиъншип.