Отборът на Арсенал отново е в борбата за класиране в Топ 4 на Висшата лига. Селекцията на Унай Емери си споми позабравеното чувство на победа в градското дерби с Челси, след като наказа "сините" с 2:0 на "Емиратс". Домакините заслужиха своя успех след страхотно първо полувреме, през което точни за своя клуб бяха французите Лаказет и Кошчелни. С малко повече късмет, към тяхната компания можеха да се присъединят Пиер-Емерик Обамеянг и Сократис.

По този начин "артилеристите" събраха актив от 43 точки, благодарение на който са близо както до опонента си тази вечер, така и до третия във временното подреждане - Тотнъм. Горчив вкус от щастливата съботна вечер обаче може да остави контузията на Ектор Бейерин, който може би ще отсъства дълго време от редиците на арсеналци.

Арсенал - Челси 2:0 (Развой на срещата по минути)

"Топчиите" се върнаха в битката за Топ 4

Гостите пък разочароваха със своето представяне, като за 90 минути стигнаха единствено до удар в гредата на Маркос Алонсо. Възпитаниците на Маурицио Сари продължават негативната си традиция да играят трудно срещу отборите от първата шестица, а тепърва им предстоят дербита с двата гранда от Манчестър, което може да донесе доста проблеми в стремежа им за участие в Шампионската лига през следващия сезон.

Снимка 401310

Арсенал определено беше отборът, който започна далеч по-активно градското дерби. И ако във втората минута Лаказет просто създаде напрежение в полето на Челси, то в следващата атака, до гол много близо беше Пиер-Емерик Обамеянг. Африканската звезда получи успореден пас от съотборник, но сякаш изпревари движението на коженото кълбо и допусна топката да мине между неговите крака.

Челси оцеля и в 7-ата минута. Кепа не бе подредил своята отбрана по време на корнер, което позволи на Сократис да скочи най-високо и да отправи удар с глава. Мерникът на гръцкия защитник обаче не беше достатъчно акуратен и излезе в аут.

7 от 7 за Манчестър Юнайтед при Солскяер, "червените дяволи" продължиха наказателната си акция

Отборът се наложи с 2:1 над Брайтън

Офанзивният порив в редиците на Арсенал обаче нямаше спиране. "Топчиите" вече виждаха как повеждат в 13-ата минута, когато Кошчелни засече с глава остро центриране от фаул. За негово съжаление, Кепа Аризабалага направи едно от своите топ спасявания, след като от малка дистанция съумя да изкара топката в корнер.

Снимка 401311

Прошка за Челси нямаше секунди по-късно. Защитата на "сините" отново действа неориентирано в собственото си наказателно поле, давайки шанс за изстрел на Лаказет. Макар и от нестандартен ъгъл, френският нападател демонстрира високата си класа и подлуди трибуните на "Емиратс".

Отговорът на "сините" не закъсня, като изравняването можеше да бъде факт в 17-ата минута. Карето бранители на Арсенал се провали в опитите си да остави в засада Педро, позволявайки на испанеца да се окаже очи в очи с Бернд Лено. Юношата на Барселона пробва да повтори изпълнението си от мача с Нюкасъл и да прехвърли елегантно съперниковия страж. Този път то нямаше необходимата точности и мина покрай страничната греда.

Снимка 401317

Хитрият Педро провери концентрацията на арсеналци и в 34-ата минута. Испанецът отново имаше за цел да матира защитниците на Арсенал, но този път се срещна в здравото тяло на Сеад Коласинац, който го прати на змеят само чрез точното си заставане.

Постепенно Челси отпусна здравата хватка, в която бе захванал градския си съперник. Това позволи на домакините да организират бърза атака по фланга, имала възможността да завърши с фамозен гол от задна ножица на Обамеянг. Няколко сантиметра обаче го лишиха от момента на слава.

Ситуацията за момчетата на Унай Емери стана още по-благодатна, след като домакините удвоиха своята преднина в 38-ата минута. Любопитното в случая бе, че голът беше изработен от двамата централни защитници на тима. Сократис прати топката в наказателното поле с външната част на своята обувка, а там на отлична позиция дебнеше Кошчелни. Този път французинът не повтори пропуска си от началото на лондонското дерби и елегантно покачи до 2:0.

Снимка 401326

Челси можеше да си направи добра услуга и да намали своето изоставане още до паузата. Всички надежди бяха насочени към Маркос Алонсо. Испанецът се ориентира най-добре след корнер, но изпълнението му намери лявата греда на "замръзналия" в този миг Лено.

Ливърпул със зрелищно 4:3 над Кристъл Палас

Страхотна драма и вратарска глупост донесоха инфарктни 3 точки за Ливърпул срещу Палас, "Анфийлд" видя 7 гола!

Мърсисайдци с нови 3 точки във Висшата лига след спиращ дъха мач

Втората част започна доста мудно. Челси, независимо от своето превъзходство, така и не можеше да организира нещо по-значимо пред вратата на Лено. Нещо повече, играчите на Маурицио Сари падаха в жертва на бързите контри на Арсенал, които в рамките на 60 секунди, между 64-а и 65-а минути, можеха да завършат и с попадения. Провал в решителните пасове обаче претърпяха Коласинац и Бейерин.

Снимка 401325

Неприятна новина сполетя мениджъра на Арсенал - Унай Емери в 70-ата минута. Един от най-добрите му футболисти - Ектор Бейерин стъпи лошо на опорния си крак, което доведе до негова тежка контузия. Поради този факт на терена принудително се наложи да влиза Мохамед Елнени.

Снимка 401338

До края Челси продължи да агонизира в офанзивен план и така Арсенал постигна едва втора победа в последните си 15 шампионатни мача срещу този вечен съперник.

В следващия кръг на Арсенал предстои далеч по-лека задача -домакинство на намиращия се в зоната на изпадащите Кардиф. Челси пък гостува на непредсказуемия Борнемут.