Арсенал победи Хъл Сити с 2:1 в напрегнат и динамичен 1/4-финал от Купата на Англия. Лондончани постигнаха обрат в последния четвърт час на срещата, след като допуснаха ранен гол. Така момчетата на Венгер постигнаха своеобразно отмъщение за шампионатната загуба от този противник на своя „Емиратс".
Анди Доусън напредна по лявото крило и пусна параболичен пас в наказателното поле към Ник Бармби, който стреля от воле. Топката рикошира в крака на Йохан Джуру и влетя в левия ъгъл на вратата на Лукаш Фабиански за 1:0 за гостите в 12-ата минута.
В 23-ата минута гостите получиха правото да изпълнят пряк свободен удар от дъгата на наказателното поле. Зад топката застана бразилецът Джеовани, който стреля технично към десния ъгъл, но Фабиански плонжира и изби в ъглов удар.
Секунди по-късно „тигрите" вкараха и втори гол, отново дело на Бармби, но той беше отменен заради засада. Голмайсторът стреля мощно от ръба на наказателното поле, но негови съотборници не успяха да се изтеглят навреме и останаха зад гърба на защитата на Арсенал.
Лондончани имаха шанс да изравнят след половин час игра, когато руснакът Аршавин стреля опасно отдясно, но стражът изби в корнер. В 35-ата минута футболистите на Хъл имаха нова възможност да удвоят аванса си. След центриране отдясно от пряк свободен удар Заяте остана непокрит и изпревари неумело излезлия Фабиански, но не намери очертанията на вратата.
„Артилеристите" организираха опасна атака в 40-ата минута, която завърши с прострелно центриране по земя в наказателното поле. Топката попадна в Аршавин, който стреля, но Самюел Рикетс блокира удара му с тялото си. Руският национал беше близо до изравнителното попадение в последните секунди на първата част. Новото попълнение шутира от воле, но прати топката на метър вдясно от вратата.
Домакините започнаха силно втората част, притискайти противника. В 52-ата минута след центриране отляво високият халф Диаби отправи опасен удар с глава, но нямаше късмет. Две минути по-късно активният Аршавин направи серия финтове в наказателното поле, но шутът му беше блокиран.
Негативният развой на срещата принуди мениджърът на Арсенал Арсен Венгер да предприеме двойна смяна в 64-ата минута. На местата на Сонг и Вела се появиха Самир Насри и Никлас Бендтнер. Четири минути по-късно Робин Ван Перси изпълни майсторски пряк свободен удар, но Майхил съумя да се намеси и изби в ъглов удар.
Холандският нападател беше близо до попадение в 71-ата минута, когато засече центриране от ъглов удар, но ударът му уцели горната греда и излезе в аут. Третият опит на Ван Перси се оказа успешен. Резервата Бендтнер пое топката в дясната половина на малкото наказателно поле, като направи нескопосан опит да си осигури стрелкова позиция, но в крайна сметка успя да подаде наляво към Аршавин. Руснакът пусна пас към намиращия се на два метра пред вратата Ван Перси, който наказа Хъл за 1:1 в 74-ата минута.
„Тигрите" можеха отново да дръпнат в резултата в 77-ата минута. Джеовани се промъкна покрай Джуру и отправи диагонален удар към вратата на лондончани, но загуби равновесие и точността му изневери. Арсенал отвърна с две опасности, дело на Бендтнер и Гибс, но при удара на първия се получи рикошет, а при втората ситуация Майхил спаси.
Пълният обрат в резултата стана факт в 84-ата минута. Насри центрира от пряк свободен удар, като на границата на малкото наказателно поле се сблъскаха Джуру, Бендтнер, Заяте и излезлия страж Майхил. Вратарят не се намеси адекватно и топката попадна в бившия капитан на лондончани Вилиам Галас, който с глава на два метра пред вратата прати кълбото в мрежата.
До края на срещата Арсенал контролираше събитията на терена и не допусна сериозни опасности пред вратата си. С пропуск за 3:1 в края на редовните 90 минути се отличи Никлас Бендтнер, който стреля от изгодна позиция, но ударът му бе отразен.
С победата лондонският гранд изравни постижението на Евертън от 28 домакински мача без загуба в турнира за Купата на Англия. На полуфиналите „червено-белите" се изправят срещу градския си противник Челси. В другия спор за място финала ще играят Манчестър Юнайтед и Евертън.
Арсенал - Хъл Сити 2:1 (0:1)
0:1 Ник Бармби (12 мин)
1:1 Робин Ван Перси (74)
2:1 Вилиам Галас (84)
Арсенал: Фабиански, Саня, Джуру, Галас, Гибс, Уолкът (82 - Ебуе), Сонг (64 мин - Насри), Диаби, Аршавин, Вела (64 - Бендтнер), Ван Перси
Мениджър: Арсен Венгер
Хъл Сити: Майхил, Рикетс, Гарднър, Заяте, Доусън, Ашби (46 мин - Хюз), Бармби (76 - Франс), Джеовани, Фейгън, Манучо, Халмоши (67 - Менди)
Мениджър: Фил Браун
Жълти картони: Галас (А); Халмоши, Доусън, Манучо, Франс, Джеовани (Х)
Съдия: Майк Райли
Стадион: „Емиратс"
Arshavin_Gunner
на 18.03.2009 в 17:38:55 #76Arшавин
Arsenal manager Arsene Wenger has admitted that even he had not expected new signing Andrey Arshavin to adjust to the pace and style of the Premier League quite so quickly, but is glad he has been proved wrong.
The Russian international joined the Gunners from Zenit St Petersburg for £15 million at the end of the winter transfer window, and has made an instant impression at his new club, netting a stunning first goal against Blackburn last weekend.
The diminutive playmaker needed eight stitches in his right foot at half-time against Sam Allardyce's side, but was determined to play on and bag his first goal in Arsenal colours, with his resilience - as well as his intelligent play - impressing the Gunners boss.
"I've said in the past that we shouldn't expect too much from players that sign in January until the following season - I was obviously wrong about that for Andrey Arshavin! And I'm happy about that," he said in his programme notes ahead of Tuesday night's FA Cup clash against Hull City.
"He has personality, vision and intelligence, and he's adapted very quickly because he is resilient and works very hard. Also, because he is cup-tied in Europe, he knows he can concentrate purely on domestic football.
"Andrey had eight stitches in his right foot at half-time on Saturday. He is a tough boy though, and if you want to win things you need people like that.
Softness is detrimental to success, but he is not soft."
While, club captain, Cesc Fabregas also commented on the immediate impact Arshavin has had at the north London outfit.
"I think he's made a big difference since coming into the team and you can see straight away that he's a special player." he said.
"When he plays his first touch, when he goes through and dribbles, he always makes the right decision - I was very happy for him to score his first goal because I'm sure it was the first of many he will score for Arsenal.
"He certainly likes that kind of goal [against Blackburn] - in these situations defenders see such a small space that they don't think he can do anything from the byline, but small, quick players like him can produce from there. It was a great strike."
Chelsea_Fan
на 18.03.2009 в 12:21:21 #75united 17 ами просто прочетох коментарите ти по-надолу а и това ''Чел$ки'' как да го коментирам ?
united 17
на 18.03.2009 в 11:41:23 #74Чел$и_фен..............ти пък откъде стигна до това заключение
ОООООмраза

Chelsea_Fan
на 18.03.2009 в 11:34:21 #73united 17 и твоята умраза към Челси няма да те направи по-добър.
bateemo
на 18.03.2009 в 10:02:17 #72Чак сега разбрах защо Фил Браун ми е толкова антипатичен!! Та той е бил помощник на дебелия Сам! Вече всичко си идва на мястото. Дебелия Сам е инструктирал играчите си да играят толкова грубо срещу Арсенал, не просто защото това му е обичайната тактика - да не смеят да играят с топката, но е правил услуга и на Хъл!! Добре че Аршавин е стиснал зъби и игра, Алмуня нямаше подобен късмет и се говори че има контузия от диуф, късмет е че не успяха да контузят и Тео или Насри.. Затова и Браун се държа по подобен начин, вече е виждал как ще се обади на гуруто и ще получи похвала, потупване по рамото и ако резултата е с 2 гола разлика - ласка!! Затова му беше толкова тъжна физиономията..
united 17
на 18.03.2009 в 09:21:49 #71Тони82.................тогава когато постваш глупости, обръщай се конкретно към тях.
Иначе дразниш всички
останали?????????????????
Toni 82
на 18.03.2009 в 09:17:57 #70united 17 ти и още 5-6 човека от феновете на МУ сте свестни-посланието ми е към утаики като ицо манчестЪра и разни други фенчета от неговия калибър
united 17
на 18.03.2009 в 09:12:00 #69Тончо82.............злобата и зависта няма да те направят по добър.Нито тебе нито отборът ти.

united 17
на 18.03.2009 в 08:42:21 #68Засадата беше много тънка, защото в мелето от 5-6 футболиста е абсурд страничният съдия да забележи, кой е играл последен с топката. Реалният резултат трябваше да бъде 4 или 5 - 0. След щастлиия гол на Хъл" ала Чел$ки" само Арсенал играха, а Хъл гледаха отблизо и се чудеха, как да бавят играта с типично селски приоми. Нормално е полуфинала да е Арсенал-Чел$ки.
bateemo
на 18.03.2009 в 08:03:42 #67Джуру игра с топката и голът беше от засада. Като цяло трябваше доста по-рано да обърнат резлтата. А педерайли е е толкова бездарен, че може да води Левски-ЦСКА, цял мач побутваше Хъл и последните 10 минути реши да се реваншира на Арсенал! Много ми хареса как Хъл се оплакваха пт бавене на времето наккрая, при условие че 60 минути се мотаеха като испанци или италианци!
MOPT
на 18.03.2009 в 08:01:15 #66Така е, но пък какво пречи при гол да се прегледат записите. Все пак тогава така и така се губят минута - две. Все едно, трябва да се признае, че Венгер е един от хората които най-много искат камери (както и САФ), но от УЕФА не искат да пускат кокала ...
ManU
на 18.03.2009 в 07:16:44 #65MOPT
Шегувам се и е ясно, че съдиите са хора и допускат грешки несъзнателно. Въпроса е, че ако това беше в полза на Юнайтед тука щеше да се излее цялата злоба на всички комплексарчета фенове на другите отбори. Ясно е че грешки има и някога те са в твоя полза, а друг път в твоя вреда. По въпроса за камери и повторения и след това съдиите да вземат решения - много е сложно според мен. Преставяте ли си 10 пъти на мач да се спира играта и съдията да гледа повторения преди да вземе решение.. толкова ще се накъсат мачовете, че ще се загуби чара на бързата игра...
all_summer_long
на 18.03.2009 в 07:07:49 #64Испанският полузащитник не игра в мача за Купата на Англия, в който топчиите с мъка обърнаха резултата до 2:1 и се класираха на полуфинал, но въпреки това след края на двубоя е намерил за нужно да се изхрачи върху помощник треньора на тигрите.

MOPT
на 18.03.2009 в 06:55:37 #63Според мен положението за 3-тия гол в мача стана мнг обързо, имаше много хора и съдиите (и страничния и галвния), не можаха да го преценят правилно. Едвам след 6,7
повторения се видя, че човек на Арсенал докосва топката.
Сега ни очават по-интересни полуфинали 
ManU
на 18.03.2009 в 06:11:57 #62Нека и Арсенал да влачат бутане от съдиите.. все пак полуфинал Арсенал - Челси ще е много по-интригуващ и от ФА категорично са казали на съдията Арсенал да се класират
steiner
на 18.03.2009 в 04:12:09 #61Новото попълнение на Арсенал Андрей Аршавин вече усеща гостоприемството на защитниците в Англия. "Бранителите на Блекбърн ме скъсаха от ритане. По-големи рендета от тях не съм виждал в живота си. Ойер ми разпра обувката и кожата. Все едно са ме рязали с нож. Изобщо не мога да си стъпя на крака", проплака руският национал пред "Гардиън" след срещата с коравите момчета на Големия Сам Алърдайс

all_summer_long
на 18.03.2009 в 01:37:55 #60то4но такива положения карат Венгер всеки път да казва 4е трябва да се вкарат камери във футбола. ако някой си мисли 4е страни4ният садиа е видял какво то4но е станало при това положение ......много се лъже!!!!!!! Трябват камериииииииииииии!!!!!!!!Съдийте са хора !!!!!!!!!!!!! не са ма6ини !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! и Арсенал показаха 4е заслужават победата!!!! Хъл с тоя късметлийски гол ..... бяха като циркаджий ......... а вратар4ето си полу4и наказанието за вси4ките забавяния които праве6е до първият гол!!!!! Физиономията на тренер4ето на Хъл - как се смее6е в на4алото а в края ....нали вси4ки видяхте - за вси4ко друго има mastercard

Goodfella
на 18.03.2009 в 00:17:01 #59Доста надървен мач стана. В резултат на това Венгер не подаде ръка на боклука Фил Браун след мача, Фабрегас наплю асистент-тренера на Хъл, но аз лично съм доволен, че отборът показа характер. За пореден път страхотен Аршавин, хареса ми радостта на Галас след гола, и прегръдката му с Коло Туре!
Много позитивни емоции в тоя мач, дано продължим в съшия дух!
П.П. Според мен също имаше засада при победния гол, но на кой му пука след като толкова пъти са ни ощетявали...

stetos2000
на 17.03.2009 в 23:21:02 #58Престъпвам си правилото, но ако има6 съвсем малко познания по английски, 6те разбере6 4е цитата който си пуснал само подкрепя теорията за собствената ти глупост и футболно невежество
Arshavin_Gunner
на 17.03.2009 в 23:18:10 #57Arsenal were asking questions of the Hull defence but they were getting answers. That was until Gallas forced home the winner with six minutes left. Nasri pumped a free-kick into the area, Djourou then Myhill touched the ball on and Gallas rose highest to force the ball home. The double deflection was crucial as that may have lead the assistant referee not to raise his flag.