Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) постигна договорка да намали производството на петрол от януари 2017, с цел да стабилизира и увеличи цената му. Производството ще бъде съкратено с около 1,2 милиона барела дневно, като съществена част от ограничаването се пада на Саудитска Арабия с намаление от около 486 хиляди барела дневно. ОПЕК съобщи, че очаква и производителите, които не са членове на организацията също да съкратят производството с допълнителни 600 хиляди барела дневно, от които половината би следвало да дойдат от Русия.

ОПЕК със сделка, която ще увеличи цената на петрола
Обновена

ОПЕК със сделка, която ще увеличи цената на петрола

Страните производителки може да намалят добива си с 1,2 милиона барела на ден

Чрез контрол на обема на производството, ОПЕК се стремеше да контролира цената на черното злато. Докато през 2014 година, най-големият производител в света - Саудитска Арабия, не реши да преустанови този контрол. Целта на саудитите бе да притиснат бурната експанзия на щатските компании добиващи петрол и газ чрез фракинг. В известна степен това доведе до частичен успех, тъй като редица компании в САЩ не успяха да продължат операциите си при спадащата цена на петрола.

Самата сделка е от изключителна важност най-вече за Саудитска Арабия, тъй като нейните държавни финанси се влошиха драстично след 2014 година, а държавата разработи и мащабен план за намаляване на зависимостта на икономиката от петрола. Планът се нарича "Визия 2030". Другата причина за важността на сделката е предстоящото първично публично предлагане на държавната компания за добив на петрол - Aramco. Колкото по-висока е цената на петрола по време на IPO-то, толкова по-добра цена ще получи Саудитска Арабия за компанията.

Саудитска Арабия обмисля да продаде акции на държавната енергийна компания Aramco

Саудитска Арабия обмисля да продаде акции на държавната енергийна компания Aramco

Крайното решение на Рияд ще стане ясно до няколко месеца

И сякаш след постигането на сделката, всичко изглежда ясно, цената на петрола се покачи, а всички са вперили очи в януари 2017, когато контролът върху добива трябва да влезе в сила.

Тази сделка обаче нито решава някои от големите проблеми, нито е сигурно, че изобщо ще просъществува. Причините за това са видни и с просто око.

Индонезия

На срещата на ОПЕК, Индонезия бе изключена от организацията. Защото макар и да добива значителни количества петрол, тя е нетен вносител, а не износител. На пръв поглед тази новина не би имала съществено значение, ако Ройтерс не съобщаваше, че квотата на Индонезия от 722 хиляди барела дневно, ще бъде разпределена между останалите държави. Тоест намалението в добива от оставащите страни членки на ОПЕК ще бъде реално под 500 хиляди барела дневно.

Русия

Добивът на петрол на Русия е един от най-евтините. Самата държава не е потвърдила или отрекла анонсираното от ОПЕК намаляване на добива с 300 хиляди барела дневно. Но дори да го направи, няма гаранция, че тази политика ще продължи дългосрочно. Руската икономика е в стагнация, заради санкциите на САЩ и ЕС. А през 2001 година, след подобна сделка, Русия в крайна сметка не намали добива. Нищо чудно историята да се повтори. Подобни случаи има и през 1998 и 199 година.

САЩ

Въпреки, че много американски компании добиващи нефт и газ чрез фракинг спряха работа от 2014 до сега, то съществена част могат да започнат работа моментално, стига цената на петрола да прави това икономически обосновано. Тоест дори ограничаването на производството да доведе до увеличение на цената, вероятно по-високата цена ще стимулира редица полета в САЩ отново да заработят. Има и друга разлика, а именно, че себестойността на добива чрез фракинг намаля през последните две години, в следствие на ниската цена на петрола и редица ограничения на разходите в добивните компании в САЩ.

Към 2014 година, само за шест години, САЩ успя да увеличи производството с 4 милиона барела дневно. Пикът бе през 2015 година, когато достигна до 8,7 милиона барела дневно. Към октомври Саудитска Арабия произвежда около 10,53 милиона барела дневно. Ако производството в САЩ бе продължило с тези темпове, нямаше да е далеч времето, когато то щеше да задмине това на саудитите. А при очакваното увеличение на цената от януари 2017, не се знае дали тази прогноза няма да дойде отново на дневен ред.

Иран, Ирак и Венецуела

Иран едва се е завърнал на петролния пазар, а сделката от Виена поставя лимит, който е под производствените нива на страната от преди санкциите. И макар да се присъедини към сделката на картела, трябва внимателно да се следи дали Иран я ще спазва.

Ирак е в ефективна война с Ислямска държава. И въпреки призивите за изключение в съкращаването на производството, такова не бе направено. Изключение получиха Нигерия, Либия и Ангола. При нарастващи разходи за военните действия, не е изключено Ирак също да наруши сделката.

Венецуела е пред финансов колапс. Въпреки това, страната е редовен платец по външния си дълг. Ако цената да продължи да плаща навреме е да не спази сделката, не е невъзможно и Венецуела да не ограничи добива.

Алтернативни енергийни източници

Самият министър на петрола на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих предупреждава, че ако цената на петрола се увеличи твърде много, това ще направи алтернативните енергийни източници по-примамливи. Също така би направило и електромобилите по-евтини в дългосрочен период на ползване.

В крайна сметка, Саудитска Арабия имаше най-голяма нужда от сделка в ОПЕК. И успя да я постигне. Сега страната се надява, че всички ще я спазват. Това изглежда твърде утопично, но дори да се случи, при наличието на шистов добив в САЩ, не е сигурно, че ще бъде достатъчно.