Износът е решаващ за икономиките на редица държави. Глобалната търговия, макар че през последните години тя забави темпото си, остава жизненоважна за световния растеж. Но как можем да си представим кои са точно стоките, които пътуват между отделните държави?
Всъщност търговията за всяка страна е много специфична и освен готови стоки и продукти, тя включва суровини и насипни стоки.
От онлайн платформата Visual Capitalist се опитват да дадат по-подробна картина на глобалната търговия чрез данни на Teletrac Navman за топ 18 на най-често търгуваните стоки, както и за техните най-големи износители и вносители.
Изненадващо или не автомобилната индустрия и свързаните са определящи за глобалната икономика. Колите са на първо място в световната търговия с дял от 4,9% от нея и стойност от общо 1,3 трилиона долара за 2016 година. На второ място след тях е рафинираният петрол с дял от 3% и стойност от 825 милиарда долара.
На трето място са т.нар. интегрирани схеми или иначе казано чипове за всякакви електронни устройства, които формират 2,9% от световната търговия. След тях са автомобилните части и компютрите.
В топ 18 влизат още медикаменти, злато, телефони, диаманти, човешка и животинска кръв.
При автомобилите и автомобилните части износител номер 1 е Германия със съответно 150 милиарда долара и 56,3 милиарда долара. На първо място при рафинирания петрол са САЩ с 61,9 милиарда долара.
Любопитното е, че Щатите са и най-големият вносител на такъв. В 12 от 18 категории страната е на първо място по импорт.
Първенец при експорта на компютри и смартфони е Китай, на злато е Швейцария, а на суров петрол е Русия.