В бъдеще можем да очакваме промяна в икономическата и финансовата ситуация, както в САЩ, така и в Европа. Това включва засилване на инфлацията, както и увеличаване на лихвите от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Очаква се и скоро финансовата институция да прекрати програмата си за изкупуване на активи от страните в Еврозоната. На това мнение е финасовият анализатор Красимир Йорданов. От друга страна обаче той очаква повишаване на рисковете от рецесия.
"Риск е, че от десет години нямаме икономическа рецесия и може би сме в такава точка, че наближаваме този момент", коментира експертът в интервю за BloombergTV България.
По неговите думи засега няма сериозни опасности по отношение на банковата система, като финансовите институции в Европа са на добри нива спрямо тези от кризата.
В допълнение всички общи показатели в сферата се подобряват, включително кредитирането и в частност ипотечните, потребителски и корпоративни заеми.
"Въпреки това обаче остават някои рискове като например това, че необслужваните кредити са на доста високо ниво. Това всъщност задушава кредитирането, тъй като банките постепенно като обслужват тези кредити са длъжни да заделят допълнителен капитал", посочва Йорданов.
Финансистът допълва, че ако банките изведнъж отпишат или продадат въпросните лоши кредити, ще има недостиг на собствен капитал и няма да могат да отговорят на изискванията за капиталова адекватност. Това от своя страна би довело до загуба на доверие в системата и до финансова криза.