България се оказва по-привлекателна дестинация за чуждестранните инвеститори от страни като Гърция, Турция, Румъния, както и от Индия, която за миналата година е най-бързоразвиващата се голяма икономика в света. В това отношение страната ни се класира на 43-то място от общо 109 страни в света, показва изданието на доклада Global Foreign Direct Investment Country Attractiveness Index (GFICA).
Индексът отразява способността на отделните държави за привличане на преки чуждестранни инвестиции, като той е базиран на различни индикатори разделени в три групи.
В първата група влизат такива като макроикономическа стабилност, финансова структура, бизнес климат. Във втората са включени достъпът и потенциалът за развитие на местния пазар, наличието на квалифицирана работна ръка, разходите за труд и други. В четвъртата група е отразено развитието на иновациите и степента на агломерация.
Въпреки че за 2017 година България изпреварва съседните си държави в класацията, тя все още изостава зад повечето икономики от Централна и Източна Европа. От тях на най-висока позиция е Чехия, която е 24-та в света по атрактивност за чуждестранните инвеститори, изпреварвайки Китай, Естония и Италия. Малко по-надолу са Полша, Словения и Унгария.
Непосредствено преди България са Бахрейн, Мавриций, Южна Африка и Словакия. След нея пък се нареждат съответно Кувейт, Гърция, Тайланд, Турция, Саудитска Арабия и Румъния.
В изданието на GFICA за 2017 година страната ни се представя най-добре по отношение на нивото на инфлацията, размера на държавния дълг, волатилността на валутния курс, дела на търговията към брутния вътрешен продукт (БВП) и размера на данъците.
От друга страна слабите страни на България са свързани с волатилността на икономическия растеж, размерът на средната пазарна капитализация на компаниите към БВП, процедурата за закупуване на имот и включването към електрическата мрежа, търговската и транспортна инфраструктура и ефективността на митниците.
За 2017 година първенец по атрактивност за привличане на преки чуждестранни инвестиции са Щатите, следвани от Хонконг, Великобритания, Швейцария и Германия. В топ 10 влизат още Холандия, Сингапур, Дания, Швеция и Южна Корея.
В дъното на класацията на Централна африканска република, Чад, Судан, Ирак, Йемен и Мавритания.
Legalen
на 19.06.2018 в 11:19:10 #2Информации от NEWS.BG: 1…..фабриката за предавателни кутии на германската група Daimler в Себас, Централна Румъния, регистрира оборот от 7,3 млрд. леи (1,6 млрд. EUR) през миналата година. Това е почти пет пъти повече в сравнение с 2016 г. 2...Daimler строи в Кечкемет, Унгария, втори завод за 1,1 млрд евро за някои от най-новите модификации на концерна 3…../Wirtschaftsblatt, Mai,2018/Икономически бюлетин, май 2018 г. информира за изтичане на германски инвестиции от България /Abfluss von deutschen Investitionen aus Bulgarien/ Като причини се сочат: липса на квалифициран персонал, корупция, криминалност и лоша съдебна система. Някои инвеститори се насочват към Албания и подчертават че там инвестиционния климат е значително по-добър от този в България. …………………………………………………. Предлагам в доклада със сложното име да се направи корекция, т. е. пред нас да се поставят страни като Тайланд, Турция, Саудитска Арабия и Румъния а също и Албания.
Legalen
на 19.06.2018 в 10:50:51 #1"Бългapия e пo-пpивлeĸaтeлнa зa инвecтиции oт eднa oт нaй-бъpзopaзвивaщитe ce иĸoнoмиĸи" ------------------------------------------------------------------- Сигурно е вярно! Щом това го казва дoĸлaдa Glоbаl Fоrеіgn Dіrесt Іnvеѕtmеnt Соuntrу Аttrасtіvеnеѕѕ Іndех (GFІСА).!!! А може ли някой да произнесе името на този доклад или поне да каже какво се крие зад многото думи?