Отборът на Левски е вторият финалист в тазгодишната надпревара за Купата на България. "Сините" не допуснаха издънка в реванша срещу ЦСКА и достигнаха до благоприятното за тях 2:2. Така с общ резултат 4:2, селекцията на Делио Роси се добра до възможността за първо отличие в този турнир от цели 11 години.

Срещата днес предложи всичко, за което може да жадува родния футболен запалянко.

Левски - ЦСКА 2:2 (Развой на срещата по минути)

Изключителен мач на националния стадион

Символичните домакини си осигуриха мечтано начало, след като в 6-ата минута красиво попадение реализира Жорди Гомес. До почивката "сините" обаче останаха с човек по-малко, тъй като Хали Тиам влезе брутално в краката на Фернандо Каранга. Тази интервенция се оказа и фатална за бразилеца, който трябваше да бъде заменен принудително. ЦСКА тръгна в неспирни атаки след паузата, които дадоха резултат и Хеан Бланко изравни в 56-ата минута.

Снимка 352752

Реваншът можеше да придобие и съвсем друга насока, ако малко след това попадение на Енрике дискусионно не бе отменено поради засада. Така се стигна до ключовата за този сблъсък 64-та минута, когато Серджиу Буш получи хитро подаване от Паулиньо и сякаш сложи точка на спора с гол за 2:1.

До края ЦСКА се добра поне до равенството, след като Алберг наказа груба грешка на Митрев. За повече обаче хората на Стамен Белчев нямаха както сили, така и необходимото време.

Травмата на Каранга е ужасяваща, десният му крак по всяка вероятност е счупен

Нападателят сам не можеше да повярва какво се случва

Така отборът на Левски си осигури мач за трофея срещу своя голям столичен съперник - Славия. Двубоят е на 9 май и отново ще се проведе на националния стадион. "Сините" не са печелили въпросното отличие от 2007 година, като за последно загубиха двата си финала срещу Берое и Черно море.

Снимка 352754

Мачът срещу Славия може да бъде и перфектното отмъщение за вековниците, които имат да си връщат за злополучната 2013 година, когато именно "белите" ги спряха от спечелването на уж сигурната им шампионска титла.

Стамен Белчев: Необяснимо е да играем по този начин, поемам цялата отговорност

"Утре ще разберем какво е състоянието на Каранга"

Символичните домакини демонстрираха своите големи амбиции в двубоя веднага след първия съдийски сигнал. Не бяха изминали и 60 секунди, когато левскарите, макар и малко случайно, можеха да поведат в резултата. Иван Горанов се включи от втора позиция, след което отправи остро центриране. Бранител на ЦСКА докосна коженото кълбо и то се запъти застрашително към вратата на "армейците". За щастие на Черниаускас и компания, всичко завърши с удар в страничната греда.

Карсимир Иванов: Очаквам "син" стадион на 9 май!

"Не бързаме да отваряме шампанското"

Планът на Делио Роси проработи и Левски поведе в резултата след едва пет минути на националния стадион. Габриел Обертан получи топката на крилото, след което комбинира с Прохазка. Словакът опита да подаде за намиращ се на дузпата свой съотборник, но след досега с крака на "червен" съперник, тя отиде към връхлитащия на скорост в наказателното поле Жорди Гомес. Юношата на Барселона отправи много акуратен изстрел, който се заби неспасяемо под гредата на Черниаускас.

Снимка 352756

Случилото се в началото видимо обърка първоначалните стремежи на "армейците". Живителни сили на гостите вдъхна Фернандо Каранга, който в 14-ата минута за малко не намали резултата. Всичко започна от центриране на Стойчо Атанасов, което намери Енрике. Рафаел свали за своя сънародник с №9, който внесе огромна суматоха в отбраната на Левски, ала слабият му удар бе париран от Божидар Митрев!

Правилно ли беше изгонен Хали Тиам?

Жълт или червен картон заслужаваше неговото нарушение?

Веднага интересните моменти се пренесоха от другата страна на терена. В 18-ата минута Серджиу Буш се пребори с глава за една висока топка и Паулиньо шутира без особена подготовка. Всичко това може би предрече и неточния му изстрел над горната греда.

Въпреки, че ЦСКА беше отборът, нуждаещ се от попадения, опонентите им бяха тези, които създаваха по-чистите ситуации в мача. Такава се откри и пред румънския нападател на Левски - Серджиу Буш, който пробва да изненада стража на "армейците" с удар от почти нулев ъгъл в 25-ата минута. Литовецът очакваше подобен развой на събитията и майсторски отрази.

Снимка 352769

Емоциите на терена взеха връх в 28-ата минута, когато главният съдия Ники Йорданов реши, че левскарите трябва да останат с човек по-малко. Хали Тиам закъсня с интервенцията си срещу Фернандо Каранга и безразсъдно му влезе с двата крака. Миг по-късно логичното се случи и африканецът пое преждевременно към изхода на терена.

Спас Русев: Купата е голямата ни цел

"Имаме много цивилизована публика"

ЦСКА можеше да се възползва от численото си превъзходство в 31-ата минута. Фернандо Каранга пое топката с гръб към вратата, завъртя се елегантно и отправи изстрел, който за негова жалост не намери очертанията.

И отменен гол на Левски - ЦСКА

Дербито предложи всичко възможно на феновете

Втори голям проблем сполетя тима на Стамен Белчев в 32-ата минута. Малко след бруталното влизане на Тиам, звездата на ЦСКА - Фернандо Каранга демонстрира, че не може да продължи срещата. Бразилецът напусна терена със сълзи на очи, бидейки заменен от Хеан Бланко. Макар и без него, футболистите на ЦСКА опитаха да пресират максимално десетимата от Левски. "Армейците" заложиха на центрирания пред Митрев, като едно от тях можеше да бъде превърнато в гол от Манолев. Българският национал обаче остана под коженото кълбо и не съумя да отправи може би точен изстрел.

Снимка 352771

Левски получи изгодна възможност за второ попадение малко преди сигнала за пауза. Обертан отново спечели индивидуалния сблъсък с Жеферсон, след което пусна за намиращия се в близост до голлинията Паулиньо. Бразилецът обаче не успя да играе с топката и да нанесе решителен удар.

Бодуров: Трудът ни отиде на вятъра, дано Славия вземе Купата

"Липсваше ни самочувствие и увереност"

С появата в игра на Едвин Джеси на почивката, ЦСКА заигра далеч по-огранизирано по крилото. Бившият играч на НАК (Бреда) опита да асистира на Бланко с няколко добри центирания, но нито едно от тях не се превърна в така жадувания гол.

Снимка 352789

Всичко в тази турнирна двойка можеше да приключи в 51-ата минута, когато Габриел Обертан не се възползва от изключителен подарък на Жеферсон. Бразилецът допусна коженото кълбо да премине зад гърба му, извеждайки сам срещу Черниаускас френската звезда на Левски. Бившият играч на Манчестър Юнайтед сякаш подцени ситуацията и прати изстрела си във външната част на мрежата.

"Червените" надежди се възродиха след гол на Хеан Бланко в 56-ата минута. Колумбиецът се оказа на точното място, след като отбраната на Левски не съумя да се справи с пробив на Рафаел Енрике. Митрев така и не улови топката, която впоследствие стигна до вражеския нападател, реализирал отблизо. Всичко това доведе до голяма радост в Сектор "Г" и запази интригата жива до последния съдийски сигнал.

Снимка 352787

Символичните гости стигнаха до пълен обрат едва няколко минути, след като бяха вкарали първия си гол! Радостта на Рафаел Енрике обаче бе отнета от страничния съдия, след като според него бразилецът е бил в положение на засада в момента на центрирането към него от страна на Станислав Манолев. На видеоповторенията пък ясно си пролича, че спорната ситуация е повече от дискусионна.

Джерард Бътлър се оказа фен на Левски!

Холивудска звезда се оказа фен на Левски!

Джерард Бътлър празнува отстраняването на ЦСКА заедно със "сините" футболисти

И точно когато "червените" предвкусваха, че съперникът им ще бъде повален, Левски сякаш нанесе съкрушителния удар в този турнирен сблъсък. Паулиньо се пребори за една наглед безнадеждна топка по крилото, след което много майсторски пусна за Буш. Румънецът се освободи от Бодуров и Барт, а миг по-късно елегантно преодоля Черниаускас за 2:1. Точният изстрел предизвика дива еуфория дори и в Делио Роси, който започна да прегръща чакащия да се появи в игра Васил Панайотов!

Снимка 352786

Въпреки, че интригата в този двубой наглед рязко намаля, футболистите на ЦСКА не се отказаха от търсенето на попадения. Нов гол в мрежата на Левски все пак се случи в 82-ата минута, който падна не и без любезното съдействие на Божидар Митрев. Капитанът на "сините" сбърка фатално при едно центриране и поднесе топката на тепсия за Алберг, който на празна врата направи 2:2.

Снимка 352779

До края нови емоции на националния стадион нямаше и след последния съдийски сигнал радостта беше за "сините", които подсигуриха участието си във финалния мач за Купата на България.

Славия победи Ботев (Пловдив) с 1:0 и се класира на финал за Купата на България

Славия е на финал за Купата, Ставров поряза Ботев (Пд)!

Минимален успех за "белите" срещу "канарчетата"