Отборът на Левски победи ЦСКА с 2:0 в първи полуфинален двубой от турнира за Купата на България.

"Сините" направиха голяма крачка към заветния сблъсък за трофея, след като днес заслужено се поздравиха с дългоочакван успех над столичния съперник. Големият герой за символичните гости се казваше Серджиу Буш, който на два пъти се разписа в мрежата на бившия си тим и се превърна в първия чужденец, вкарвал и за "сини" и за "червени".

Серджиу Буш: Тази победа е за феновете на Левски

Буш: И преди правех същото, но с другия цвят на фланелката

"Тази победа е за феновете на Левски"

Вечерта можеше да бъде още по-запомняща се за тарана, който бе близо и до хеттрик, но топката кацна върху напречната греда в 72-ата минута.

Снимка 350182

Селекцията на Делио Роси нанесе своите удари в началото на двете полувремена, а след това съумя да спре устрема на своя опонент със стабилна игра в отбрана. ЦСКА пък така и не можа да компенсира липсата на куп основни футболисти, отежнявайки до крайна степен задачата си за реванша след две седмици. Големият длъжник на "армейците" се казваше Рафаел Енрике, който на няколко пъти пропиля много изгодни ситуации.

В другия полуфинал, който се игра вчера, Ботев победи Славия с 2:1 на Коматево.

Ботев (Пд) победи Славия с 2:1 в първи полуфинален двубой за Купата на България

Ботев развали 105-годишния юбилей на Славия, но "белите" мечти за финал остават живи

Голям екшън на Коматево, мачът можеше и да не завърши

След две минути на националния стадион, отборът на ЦСКА беше този, който създаде първото интересно положение в мача. Рубен Пинто пробва центриране към Рафаел Енрике, който от своя страна не успя да се пребори за позиция с Милош Цветкович, а това пък увенча ударът му на провал.

Снимка 350192

И макар, че атаките на ЦСКА бяха тези, които носеха по-голяма опасност в началото на мача, то именно отборът на Левски беше този, нанесъл първия голям удар по реномето на историческия си опонент. "Сините" организираха бърза контра, която продължи с пас по крилото за Обертан. Бившият играч на Манчестър Юнайтед не изгуби време и моментално отправи остро подаване в полето на "армейците". Александър Дюлгеров закъсня да покрие добре позиционирания Серджиу Буш и румънецът с изстрел отблизо наказа бившия си клуб за 0:1!

Георги Илиев: Във футбола всичко е възможно

Майкъла: Във футбола всичко е възможно

"Отдавна и двата тима не сме печелили трофей"

По този начин таранът стана първият чужденец в историята, който се е разписвал в дербито с екипите и на Левски, и на ЦСКА!

Снимка 350210

Инкасираното попадение сякаш обърка първоначалните планове на ЦСКА. Притеснението се настани в "червените" редици и малко след гола на Буш, голяма грешка на Черниаускас можеше да удвои преднината на "сините". Чорбаджийски върна към литовския страж, който не прецени добре ситуацията и стреля право в тялото на пресиращия го Паулиньо. За негова радост, коженото кълбо излезе в аут, а не се запъти към опразнената му врата.

Отговорът на ЦСКА бе регистриран в 15-ата минута, когато бързият Едвин Джеси се възползва от неразбирателството между Ейолфсон и Яблонски. Крилото отправи труден изстрел, който обаче премина встрани от вратата на Митрев. 60 секунди по-късно Едвин Джеси отново създаде сериозно напрежение в полето на Левски. Наложи се трима играчи в "синьо" да спират играча с №8, който беше на удар разстояние от това да изравни резултата.

Снимка 350200

Неприятна новина сполетя лагера на ЦСКА в 21-ата минута, когато стана ясно, че травмата в глезена на Едвин Джеси е по-сериозна от очакваното и е необходима принудителна смяна. Така в игра рано трябваше да се появи младежкият национал Александър Георгиев.

ЦСКА - Левски на живо

ЦСКА - Левски 0:2 (Развой на срещата по минути)

"Сините" с добър аванс преди реванша на 25 април

Определено стратегията на Левски, включваща играта на контраатака, даваше ефект. Нова добра възможност за вековниците се откри в 25-ата минута, след като Вутов се възползва от грешка на Бодуров и моментално комбинира с Буш. Румънецът обаче нямаше необходимата видимост за стрелба и просто прати топката в обсега на Черниаускас

Снимка 350197

Фенове и футболисти на ЦСКА имаха сериозно недоволство от решение на Ивайло Стоянов в 30-ата минута, който според тях бе спестил игра с ръка на Яблонски извън наказателното поле. Сватбата обаче не се трогна от "армейските" брожения и остави играта да продължи.

Дюлгеров: Липсата на основни играчи не трябва да ни служи за оправдание

"Не показахме каквото можем срещу Левски"

Миг по-късно пък въпросният Яблонски се понесе в атака и с мощен шут от над 30 метра без малко не порази вратата на сюрпризирания Черниаускас.

В 37-ата минута ЦСКА разви отлично една своя бърза акция. Всичко започна от колективна грешка на Вутов и Фигейредо, която позволи на "червените" да се понесат в атака. Малко преди полето на "сините", Тиаго отправи решителен пас за Енрике, но притичалият Паулиньо се намеси решително и избави своя тим от може би доста неприятни мигове.

Снимка 350219

Второто полувреме започна по мечтан начин за левскарите, които секунди след подновяването на играта, вече водеха с 0:2!! И отново решаваща за "синия" тим се оказа отличната сработка между Габриел Обертан и Серджиу Буш. Французинът центрира прекрасно в полето на ЦСКА, нападателят на гостите се бе вклинил между Чорбаджийски и Бодуров, за да може с глава отблизо да не остави никакви шансове на Черниаускас.

Милко Георгиев: Ако се поправим - поправим, ако ли пък не - кой откъде е!

"Много е рано още да казваме дали сме загубили битката на двата фронта"

Изгубили устрема в своите атаки, момчетата на Стамен Белчев затрудниха Митрев за сефте след паузата в 58-ата минута. Александър Георгиев демонстрира качества по крилото, след което центрира за Бланко. Колумбиецът най-сетне се освободи и отправи удар с глава, който обаче не застраши по никакъв начин "синята" врата.

Снимка 350221

ЦСКА можеше да съжалява горчиво за случилото се в 71-ата минута, когато резултатът незнайно как остана непроменен. Отбраната на Левски проспа един отличен пас на Алберг за Рафаел Енрике, който изскочи зад гърба на Фигейредо и шутира от няколко метра. Изстрелът му обаче така и не намери мрежата.

Отговорът на Левски не закъсня и в 72-ата минута, комбинацията Обертан-Буш можеше да оформи и хеттрика на румънеца. Нападателят бе изведен сам срещу Черниаускас, но литовецът спаси, а впоследствие топката кацна върху напречната греда.

Делио Роси: Спас Русев каза къде да играе Габриел Обертан

Роси: Русев каза къде да играе Обертан

"Можехме да вкараме 4 гола днес"

Серджиу Буш продължи да търси своя трети гол и в 85-ата минута отправи много тежък изстрел, който с мъка бе отразен от Черниаускас.

Снимка 350227

Реваншът между двата тима е насрочен след точно 14 дни, когато домакинското предимство този път ще бъде в полза на Левски. Началният час на дербито ще бъде 18:30 часа.

Стамен Белчев: Обратът е възможен

Белчев: Обратът е възможен

"Само с победи можем да се върнем на правилния път"