Носителят на Купата на България - Ботев (Пд) направи още една крачка към защитата на своя трофей. "Канарите" спечелиха първия полуфинален двубой срещу Славия с 2:1, като по този начин вгорчиха 105-годишния юбилей на най-стария столичен клуб.

Резултатът обаче дава надежди и за двата клуба, които ще премерят сили отново след 14 дни, но националния стадион "Васил Левски".

Снимка 349982

Двубоят започна отлично за селекцията на Ники Киров, която до 23-ата минута вече водеше с 2:0 след голове на Жоао Пауло и Ндонгала. Славия се върна в мача малко след това, когато шут от средна дистанция на Минчев матира съперниковия страж. През втората част нервите взеха връх, като домакините имаха сериозни претенции към главния съдия. В 83-ата минута гол на Стивън Петков бе отменен заради засада, което без малко пък не доведе до страховити ексцесии на Коматево.

Утре е вторият полуфинал за Купата, който ще противопостави един срещу друг вечните съперници ЦСКА и Левски.

Ботев (Пловдив) - Славия 2:1 (Развой на срещата по минути)

Много интересен мач на Коматево

Не бе изминала и една минута от началото на двубоя, когато домакините бяха много близо до това да открият резултата. Дуде Ндонгала се подигра с двама бранители на Славия по крилото, след което центрира майсторски за Жоао Пауло. Нападателят намери топката от въздуха и я прати към вратата, но със страхотен рефлекс стражът Стергиакис спаси софиянци от попадение.

Снимка 349973

Източник: oфициален сайт на Ботев

Още един хубав шанс пред "канарите" се откри само след няколко атаки. Ндонгала отново бе неудържим по фланга и остана очи в очи срещу Стергиакис. Гръцкият вратар на Славия обаче отново демонстрира висока класа и успя да избие в ъглов удар.

Славия опита да отговори на "жълто-черния" натиск с няколко центрирания от корнер, които обаче не доведоха до нищо опасно пред Чворович.

И макар, че гол не падна при далеч по-реалистични възможности, Ботев поведе след кошмарна грешка на своя опонент в 17-ата минута. Големият виновник се казваше Стефан Велков, който върна прекалено слабо към своя вратар. Всичко това се превърна в подарък за дебнещия Пауло, който открадна топката от Стергиакис и с лекота реализира в опразнената врата.

Снимка 349971

Малко след това, миг футболна магия спомогна на ботевистите за втория им гол в мача. Ндонгала и Неделев матираха цялата "бяла" отбрана с последователни двойни подавания помежду си. Цялата тази красота завърши с перфектно центриране за тъмнокожия играч, който с глава не остави никакви шансове на своя опонент за 2:0.

Наглед невъзможната ситуация, стана с една идея по-розова за славистите, след като изоставането им бе намалено до един гол в 30-ата минута. Бърза комбинация между Йомов и Иванов, завърши с пас на последния за Иван Минчев, който от границата на наказателното поле демонстрира най-силното си качество - перфектния изстрел, и без никакво колебание препарира безпомощния Чворович. Всичко това доведе до дива радост в лагера на гостите, като имащият функция днес на помощник -треньор Георги Петков, започна да псува феновете на Ботев.

Снимка 349977

Случилото се в този миг сериозно обърка играта на домакините, които до края на полувремето инкасираха сериозен регрес в своето представяне.

Ситуацията се промени след паузата, когато Ботев отново пое инициативата и изреди поредица от опасни центрирания пред "бялата" врата.

Младият бранител на Славия - Стефан Велков изкупи вината си за първото попадение на Ботев, с решителна намеса в 51-ата минута. Тошко Неделев отново раздаваше извеждащи пасове, като от тях този път се възползва Жоао Пауло, който елегантно прехвърли пробвалия се да го пресече Стергиакис. Гореспоменатият Велков обаче следеше ситуацията и с решителна намеса спря пътя на коженото кълбо към опразнената врата.

Снимка 349978

Наглед спокойният полуфинал придоби взривоопасен статут, след като гол в 83-ата минута на Стивън Петков правилно бе отменен поради засада. Юношата на Левски се възползва от зле избита топка от страна на Стергиакис, но за негова жалост бе предварително зад гърба на "бялата" отбрана. Решението на главния съдия вбеси до краен предел емоционалната публика на Ботев, като част от нея дори нахлу на терена. За радост, след молбите на "жълто-черните" играчи, работата на полицията и помагащата ѝ охранителна фирма, обстановката се успокои и играта продължи.

До края нещо ново и интересно не се случи, и така Ботев се поздрави с успех 2:1.

Реваншът между двата тима ще бъде след точно 14 дни на националния стадион "Васил Левски". Началният час на мача е 18:30.