Ботев (Пловдив) е последният четвъртфиналист в турнира за Купата на България. Тази вечер "канарите" си проправиха път към Топ 8 след изразителен успех с 4:2 при гостуването на Етър. Двубоят на "Ивайло" предложи късна голова фиеста, като четири от попаденията паднаха в заключителните мигове от турнирното съперничество.

През целия мач обаче възпитаниците на Душан Керкез демонстрираха по-добър футбол и заслужено продължават борбата си за националното отличие. По веднъж се разписаха Секулич, Етоо, Емануел и резервата Акере. Плахи надежди за великотърновци с головете си пък даваха появилите се от скамейката Кнежевич и Ивайло Димитров.

Снимка 645227

Източник: startphoto.bg

Ботев (Пд) стартира срещата на "Ивайло" със завидно самочувствие. "Канарите" бяха подкрепяни от сериозна бройка свои запалянковци, а това им даде устрем да атакуват вратата на противника от първата минута. В 180-ата секунда Уме Емануел се възползва от центриране при корнер. Ударът му беше блокиран, а последвалият опит от Минков пък се оказа спасен от италианския страж Алесандро Гуарноне.

Етър - Ботев (Пловдив) 2:4 (Развой на срещата по минути)

Шест гола на "Ивайло"

Владислав Найденов от Етър получи хубаво подаване зад гърба на Джеймс Етоо, ала Хидайет Ханкич излезе навреме и не позволи да се стигне до опасност пред вратата на неговия тим в седмата минута.

Снимка 645225

Селекцията на Душан Керкез продължи да се задържа в полето на "виолетовите". В 12-ата Мартин Секулич игра комбинативно и подаде за Николай Минков, който в заветния миг бе блокиран от Мариян Иванов, отклонил изстрела му в корнер.

Домакините изчакваха своя шанс на контраатака и такъв изскочи в 19-ата минута, когато Шано пусна пас в перспектива за Владислав Найденов. Крилото стигна до вратата на Ботев, но Балоянис наруши баланса му и той се провали с опита си за стрелба.

В 22-ата минута Димо Бакалов проби по крилото, след което центрира за Шано, но юношата на Монако разочарова с удара си с глава, който не затрудни Ханкич по никакъв начин.

Нова възможност за "жълто-черните" се появи на хоризонта в 37-ата минута. Емануел Уме сам си изработи отлична ситуация за гол, но завършващият му удар мина малко над горната греда на Гуарноне.

Снимка 645223

Ботев (Пд) пропиля най-чистото положение в този осминафинал с настъпването на 58-ата минута. Точукву Ннади центрира отлично от ъгъла на наказателното поле, а Ивелин Попов изпревари колегата си Мартин Секулич, за да стреля с глава. Гуарноне демонстрира невероятен рефлекс и парира първия му изстрел. Пред Попето се откри шанс за добавка, но той някак си не намери опразнената врата на "виолетовите".

Гол за гостите не падна и в 61-ата, след като Гуарноне този път закъсня с действията си и беше по-бавен от Секулич. Ударът с глава на балканеца обаче не намери целта.

Снимка 645222

Напълно заслуженото попадение за Ботев (Пд) логично падна в 64-ата минута. До него се стигна след важна рокада, предприета от Душан Керкез. Минута по-рано специалистът замени Николай Минков с Акере. Именно африканското крило даде начало на остра атака, при която той размина Николов и центрира в зоната на вратарското поле. Там Пламен Димов реагира по безобразен начин и опитът му за изчистване се превърна в пас за дебнещия Секулич, който нямаше как да сбърка от непосредствена близост.

Ботев "полетя" към четвъртфиналите, след като в 72-ата пловдивчани удвоиха своята преднина. В основата на всичко беше фамозната асистенция на Ивелин Попов. Капитанът на гостите отправи меко центриране към Джеймс Етоо, който отигра директно от воле и не даде шанс на Гуарноне за адекватна реакция.

Етър се сети да играе футбол едва в заключителните мигове от турнирната битка. "Болярите" вложиха допустима агресия в действията си и върнаха интригата с гол в 86-ата. Тогава Ловре Кнежевич сам си изработи ситуация за стрелба и от границата на наказателното поле матира Ханкич за 1:2.

Селекцията на Душан Керкез бързо реши да подреже амбициите на етърци с ново попадение във вратата им. И пак всичко дойде от Самуел Акере, който този път пусна в "уличка" Фаустас. Националът на Литва копна елегантно над Гуарноне и кълбото летеше към опразнената врата. Уме Емануел реши да му "открадне" гола, чуквайки топката малко пред голлинията.

Дори и всичко да изглеждаше загубено, футболистите на Етър намериха начин как да останат закачени в тази турнирна драма. Още една резерва на Светльо Петров - Ивайло Димитров, се оказа на точното място и намали до 2:3 в добавеното време.

Емоцията поведе футболистите на Етър с пълни сили да търсят добиране до продължнията. Поради този факт в атака при статично положение се включи и Гуарноне. Центрирането се превърна в провал и това даде шанс за светкавична контра на Ботев, при която отличният тази вечер Акере заслужено реализира за крайното 2:4.

Оттук насетне за двата тима остава по един ангажимент в шампионата преди да се отдадат на празниците. На 10 декември Ботев приема на свой терен Хебър, докато Етър гостува на Берое ден по-късно.