Отборът на Левски сложи край на серията си без победи, класирайки се напред за осминафиналите в турнира за Купата на България. Точно месец след минималния успех над Черно море в efbet Лига, селекцията на Николай Костов направи необходимото да отстрани от пътя си втородивизионния Дунав (Русе) за втория по значимост трофей в страната. Столичният гранд имаше напрегнати мигове в крайдунавския град, но в крайна сметка спечели с 3:1.

Два гола за победителите отбеляза Рикардиньо. Бразилецът откри резултата в средата на първата част, а малко след него Вълчев изненадващо изравни. До полувремето вековниците отново стигнаха до водачеството, след като гореспоменатият бразилец вкара след много спорна дузпа.

Снимка 643096

Източник: startphoto.bg

Втората част стартира с директен червен картон за Илиян Стефанов, който изпусна нервите си срещу Георгиев. Това обаче не притесни особено левскарите, които подпечатаха триумфа си с попадение на Роналдо. В следващия етап от турнира Левски ще гостува на Хебър (Пазарджик).

Срещата в Русе не стартира на много високи обороти. Лошото време в крайдунавския град изглежда, че изравняваше силите, тъй като малко след първия съдийски сигнал на Владимир Вълков, моментално започнаха тежките единоборства по целия терен.

Дунав - Левски 1:3 (Развой на срещата по минути)

Пак бразилски голове за "сините"

Левски можеше да открие резултата в турнирния мач след само пет минути игра. Патрик-Габриел Галчев центрира отлично от корнер, а непокритият на далечна греда Роналдо направи по-трудното и от непосредствена близост стреля в аут.

Снимка 643111

Селекцията на Николай Костов наложи дълбока преса на "драконите", която доведе до няколко грешки на дунавци още при изнасянето на топката. От тях обаче така и не се възползва Роналдо, който в 10-ата минута отново се озова на стрелкова позиция, ала шутът му срещна тялото на Георги Вълчев.

Левски продължи с опасностите пред вратата на втородивизионния си съперник. В 21-ата гостите получиха правото да изпълнят фаул. Всички очакваха със статичната ситуация да се нагърби Галчев, но Дарлан изненада с директен шут към вратата на Николов, преминал на опасна дистанция от неговата лява греда.

Логично, с оглед събитията на терена, отборът на Левски съумя да поведе в резултата с настъпването на 25-ата минута. Бразилският нападател Рикардиньо сложи край на головата си суша, налегнала го над два месеца, след като се възползва от грешка на Георги Вълчев. Това позволи на Рикардо Виана да напредне с топка в крака, а след това да завърши подобаващо с диагонален удар по земя.

От ролята на грешник, на Георги Вълчев бяха необходими по-малко от пет минути, за да се превърне в герой за Дунав. Именно №77 отбеляза изравнителното попадение в този 1/16-финален двубой за Купата на България. Всичко се случи след центриране от корнер, което свари тотално неподготвена отбраната на левскарите. Пламен Андреев задълбочи допълнително нещата с неразчетено излизане, позволило на Вълчев да вкара с глава. Младият бранител посвети гола на своя дядо.

От лагера на Левски реагираха като ужилени и в 34-ата минута малко ги раздели от това отново да поведат в резултата. Асен Чандъров изскочи зад гърба на отбраната и чукна покрай стража Николов. Топката се търкаляше към опразнената врата, но в заветния миг притичалият Джан Хасан я изчисти в корнер.

Снимка 643098

"Драконите" не спираха да "бълват огън", когато получаваха корнери в своя полза. В 43-ата минута само късметът спаси Левски от инкасирането на обрат, след като Будинов отигра с глава на първа греда, но след рикошет в тялото на Галчев, топката намери външната част на мрежата.

Притесненията за хората на Ники Костов временно бяха преустановени, след като Левски отново се добра до лидерството си в Русе. Това се случи във втората минута от даденото продължение на първата част. Тогава реферът Владимир Вълков се превърна в главно действащо лице, след като отсъди много спорна дузпа в полза на гостите. Георги Иванов влезе на шпагат в краката на Рикардиньо, който се намираше на изгодна позиция в наказателното поле. Футболистът на Дунав сякаш първо игра с кълбото, а после докосна левия крак на бразилеца. Липсата на ВАР обаче направи така, че решението да бъде взето на секундата, а "драконите" да бъдат безкрайно недоволни. С отговорната задача на изпълнението с нагърби Рикардиньо, който хладнокръвно вкара за 1:2.

Втората част стартира повече от интересно. Левски остана с човек по-малко още в 52-ата минута. По класическа българска традиция, реферът Вълков реши да компенсира измислената дузпа за "сините" от първото полувреме, с пресилен червен картон в техен ущърб в 53-ата. Тогава Илиян Стефанов се сдърпа с Георгиев от домакините, а последвалият му удар без топка доведе и до изгонването му.

И когато в Русе си помислиха, че за Левски предстоят големи проблеми, селекцията на Костов съумя да направи 1:3 дори и с 10 човека. Асен Чандъров пусна отличен извеждащ пас за Рикардиньо, който реши да направи повторение на първия си гол, но Николов този път отрази. На точното място за добавка обаче бе Роналдо, който довкара топката в мрежата.

Патрик-Габриел Галчев можеше да отбележи и четвърти гол за Левски, след като в 66-ата минута добре завъртя топката от фаул, но топката премина на сантиметри от напречната греда на Дунав.

Снимка 643092

Дунав можеше да направи заветните мигове на срещата далеч по-напрегнати В 83-ата минута отлична флангова атака развиха Минчев и Георгиев, а последният остана сам срещу Андреев, но не съумя да го преодолее. Вратарят на Левски беше на висота и при опита за голова добавка с шут от над 20 метра.

Снимка 643086

В следващия етап от турнира за Купата на България Левски ще гостува на Хебър. Иначе, ако трябва да говорим за следващите шампионатни ангажименти на двата клуба. Дунав има тежък мач във Втора лига, който е гостуване на Лудогорец II. За елитните левскари пък предстои столично дерби с Локо (София).