Отборът на Ботев (Пловдив) е първият финалист в тазгодишното издание за Купата на България. Селекцията на Николай Киров потрепери сериозно на реванша срещу Верея, но все пак полученото равенство 1:1 (общ резултат от двата мача 2:1) се оказа напълно достатъчно за достигане до заветния двубой в София 24-и май.

В герой за "жълто-черните" днес се превърна юношата на омразния им Левски - Антонио Вутов, който се разписа в 34-ата минута след перфектно центриране на Тодор Неделев. Гостите от Верея върнаха интригата след точно час игра, когато Васил Калоянов се възползва от сериозна грешка на стража Георгиев. До края обаче заралии така и не създадоха реално положение пред вратата на смутения си съперник.

Ботев - Верея 1:1 (Развой на срещата по минути)

"Канарите" на финал за Купата на България

За последно Ботев бе на финал за Купата през 2014-а година, когато пловдивчани загубиха от Лудогорец с 0:1. Именно "орлите" ще бъдат опонент на тима и в задаващата се битка на "Васил Левски".

В своята клубна история, ботевистите са вдигали домашното отличие два пъти - през 1962-а и 1981 година.

Домакините стартираха полуфиналния сблъсък със сериозна доза самочувствие. Момчетата на Ники Киров можеха да се поздравят с ранно попадение още в 9-ата минута, когато Виктор Генев се хвърли на шпагат след остро центриране на Филипе Бризола. Ударът му обаче не успя да порази мрежата на Верея.

"Лъвовете" пък можеха да постигнат голямата си цел само след четвърт час футбол на Коматево. Педро Еуженио предостави балонно подаване след ъглов удар. Стражът на Ботев Георги Георгиев излезе неразчетено и се размина с топката. Коженото кълбо кацна точно на главата на капитана Елиаш, който обаче не успя да я насочи към опразнената врата.

Всички в щаба на Ботев реагираха бурно в 26-ата минута, когато реферът Ангел Ангелов спести "нарисуван" втори жълт картон на Елиаш. Опитният легионер задържа за фланелката Тодор Неделев при един опасен негов пробив. Това обаче не остана забелязано от главния съдия и по този начин гостите от Стара Загора останаха с 11 души на терена. Секунди, след като бе пожален от рефера, Елиаш съумя да реализира гол във вратата на Ботев. Попадението му обаче не бе зачетено, тъй като миг по-рано нарушение срещу стража Пламен Колев направи Иван Бандаловски.

Голяма радост обзе "жълто-черната" част на Пловдив в 35-ата минута, след като любимците им направиха решаваща крачка към класирането си на финал. Тодор Неделев за пореден път демонстрира големите си футболни качества, след като центрира по фамозен начин за изскочилия за отбраната - Антонио Вутов. За юношата на Левски пък беше детска игра да матира с глава Пламен Колев.

Проблемите за Верея се увеличаваха лавинообразно, тъй като в 35-ата минута принудително бе заменен Момчил Цветанов. Бившият играч на ЦСКА получи разтежение, което не му позволи да продължи решаващия двубой. На негово място се появи Салим Керкар.

Интригата в мача се завърна точно след час игра, когато гостите от Верея се добраха до изравняване. Георги Георгиев отново увисна при центриране от корнер, но този път грешката му бе жестоко наказана. На точната позиция дебнеше таранът Васил Калоянов, който по нестандартен начин върна мечтите на "лъвовете" за финал на "Васил Левски".

Шест минути преди края, Ботев можеше да убие устрема на съперника си с втори гол. Отлична триходова комбинация между Юсеин, Неделев и Виана завърши с удар на последния, който преодоля стража Колев, но не и застаналия на голлинията Селим Бен Дажмия.

До края Верея така и не създаде опасност пред Георгиев и така трябваше да гледа как футболистите на Ботев празнуват класирането си на финал. Бесният от развоя на срещата Иван Бандаловски пък бе изгонен след последния съдийски сигнал заради псувни по адрес на рефера Ангелов.