Винаги има първи път, но дали товарът, завещан ни от историята, не е твърде тежък? Загуба на ЦСКА с един гол разлика в първи двубой, игран в София, в елиминация от евротурнирите никога досега не е била компенсирана в реванша. В три от участията си в континенталните надпревари "червените" са губили с 0:1 в първото действие, както се случи и сега срещу непретенциозните ирландци от Сейнт Патрикс, а оптимизмът идва от факта, че предишните двубои са срещу съперници от несравнимо по-голям калибър, започва свой обширен материал вестник "Тема Спорт".

Скандал в Ирландия заради съперника на ЦСКА в ЛК

Ето подробности

На 21 октомври 1970 г. в първи осминафинал за КНК ЦСКА с Георги Денев, Димитър Пенев, Петър Жеков и Димитър Якимов, воден от Манол Манолов, прие именития Челси, а англичаните си тръгнаха доволни след единственото попадение на Болдуин в 43-ата минута на същия Национален стадион "Васил Левски". На "Стамфорд Бридж" две седмици пo-късно ЦСКА игра по-добре и психически по-разкрепостено, но допусна нова загуба с 0:1 и отпадна, а лондончани впоследствие вдигнаха трофея.

На 19 октомври 1983 г., вече на своя стадион, наричан тогава "Народна армия", ЦСКА с друга силна генерация - Георги Велинов, Георги Димитров-Джеки, Спас Джевизов, Цветан Йончев и Стойчо Младенов, срещна Рома в първи осминафинал за КЕШ и загуби първата битка също с 0:1 след гол на магьосника Фалкао в 62-ата минута. В ответния двубой на препълнения римски "Олимпико" бе допуснато ново поражение с 0:1 след попадение на Грациани в 80-ата минута.

Друго златно поколение на "армейския" клуб, водено от Христо Стоичков, Емил Костадинов и Трифон Иванов, се изправи в първи четвъртфинал за КЕШ на 7 март 1990 г. срещу Марсилия на Папен, Уодъл, Тигана и Дешан, а единственият гол на Тис за крайното 0:1 дойде в 87-ата минута. В реванша на "Стад Велодром" 14 дни по-късно въпросителните паднаха далеч по-рано, след като французите поведоха с 3:0, а Мариус Уруков вкара почетното попадение за столичани 6 минути преди края.

ЦСКА се подсилва, ако елиминира Сейнт Патрикс?

В още два случая в историята ЦСКА влизаше в ответния двубой от елиминациите след загуба с по един гол разлика в София, но с 1:2. На 14 септември 2000 г. унгарският МТК си тръгна доволен от столицата ни, след като осъществи пълен обрат през втората част след ранно попадение на Христо Янев. В ответния двубой обаче ЦСКА бе близо до чудото с 10 души на терена (Тодор Янчев бе отстранен за професионален фаул) - 5 минути преди края 19-годишният Бербатов бе спънат за дузпа, от която гостите откриха резултата, а буквално в последните секунди самият той бе изведен с дълъг пас сам срещу вратаря. Първосигналната мисъл на нападателя бе, че се е озовал в засада и това за миг го разконцентрира, напрежението се оказа непосилно за младока и анемичният му опит да прехвърли стража се оказа неговият финален акорд с "червената" фланелка в Европа. ЦСКА отпадна по правилото за гола на чужд терен, което вече не съществува.

За последно ЦСКА, воден тогава от Нестор Ел Маестро, не се справи с тежката задача да гони дивото навън, след като е изпуснал питомното у дома в третия квалификационен кръг на Лига Европа през сезон 2018/19 г. Тогава датчаните от ФК Копенхаген обърнаха от 0:1 до 2:1 своите домакини на "Васил Левски" след ранното попадение на Мауридес, но бяха подпомогнати и от червения картон на Божидар Чорбаджийски още в 40-ата минута. В реванша на скандинавците помогнаха не само стените на "Паркен", но и съдията. Турски рефер направо закла българите с признат гол от очевадна засада, който домакините имаха неблагоразумието да повторят на големия екран на стадиона и с това направо вбесиха треньора на датчаните Столе Солбакен. ЦСКА изравни чрез Евадро, но Ндаме Ндойе бе точен за втори път за крайното 2:1.

Аспарух Никодимов: Искам да видя повече от нападателите на ЦСКА

Всъщност нито един роден тим не е продължавал напред, след като е загубил у дома първия мач, отчита "Тема спорт". Най-близо да стори това сякаш бе Литекс през сезон 2002/03 в УЕФА. Тогава ловчанлии паднаха с 0:1 у дома от Панатинайкос, но в реванша водеха със същия резултат и вкараха мача в продължения. В тях обаче рухнаха - 1:2.

Ще влязат ли в ролята на пионери "армейците" в Дъблин в четвъртък?

Саша Илич: Взема ли решение, няма връщане назад! Говоря само, когато има какво да кажа

"Всеки, който може да вдигне класата е добре дошъл в ЦСКА"