ЦСКА се раздели с трима футболисти по време на зимната пауза в шампионата, като за разлика от предишните кампании, този път от "Армията" не си тръгнаха водещи фигури. "Тема Спорт" показва първите стъпки в новите им клубове на футболистите, които имаха периферна роля в състава на Стойчо Младенов през есента и потърсиха късмета си далеч от "Българска армия".

ПЛАМЕН ГЪЛЪБОВ

26-годишния защитник бе футболистът с най-дълъг стаж на "Армията" (5 години и половина) преди през зимата да се стигне до изненадващия му трансфер в елитния израелски Макаби Нетаня. Според медиите в страната треньорът Бней Лем наблюдава родния бранител още от есента на 2020 година, когато е останал впечатлен от изявите му в срещите с Рома (0:0 и 3:1 за ЦСКА). Макаби заплати 100 000 евро за правата на Гълъбов, а в договора за продажба са залегнали още 50 000 евро под формата на бонуси, които ако съдим по досегашното представяне на защитника, също бързо ще постъпят в касата на армейците. Шуменецът дебютира с жълтата фланелка на 30 януари, едва няколко дни след като бе представен, появявайки се в последните минути при равенството 1:1 с шампиона Макаби Хайфа. Оттогава насам Гълъбов е неизменен титуляр в отбраната на Нетаня и остава на терена през всички 90 минути. Бързата му сработка с младежкия национал на Израел Раз Шломо дори доведе до смяна на тактическата постройка на треньора Лем. Преди пристигането на шуменеца Макаби действаше в 3-4-3, което сега е заменено от 4-3-3, като Гълъбов действа в ядрото на ариергарда заедно с Шломо. В петте мача, в които бившият играч на ЦСКА стартира от първата минута, Нетаня записа 4 победи и 1 равенство! Добрите резултати позволиха на тима да се изкачи до четвъртото място във временното класиране, което в края на сезона би означавало излаз в евротурнирите, като тимът на 95% си осигури участие в първата шестица на плейофите в Израел.

Волен Чинков ще свири Царско село - Лудогорец, Никола Попов ще е главен рефер на Левски - Локомотив (София)

Вижте всички назначения

КАРОЛ МЕТС

Новият отбор на естонският национал, който плати 200 000 евро за правата му - Цюрих, също постига страхотни резултати. Тимът е лидер в швейцарското първенство с цели 15 точки пред преследвачите Йънг Бойс и Базел и е почти сигурен шампион. Клубът от едноименния град действа в постройка с трима защитници, като Метс е използван отляво на триото в отбрана. Естонецът все още не успява да се утвърди като твърд титуляр в състава на треньора Андре Брайтенрайтер, но все пак е взел участие в 5 от 7-те мача на Цюрих след подновяването на швейцарското първенство, като на два пъти, включително и в последния двубой, започва от първата минута. От началото на пролетта тимът е безкомпромисен, записвайки 6 победи и 1 равенство, като е отбелязал 16 попадения и е допуснал едва 4 (две от които при шумния успех с 4:2 над Базел). Метс постепенно се налага в състава на Цюрих, а тимът му се е запътил към големи неща.

ХАМЗА ЧАТАКОВИЧ

Босненецът пристигна с големи очаквания на "Българска армия", но тотално разочарова, като почти през цялата есен бе задраскан от Стойчо Младенов. Логично през зимата се стигна до раздяла по взаимно съгласие между двете страни. От ситуацията се възползва един от бившите клубове на Чатакович - ФК Сараево, който се намира в сериозна криза и е много далеч от върха в босненското първенство. Офанзивният халф бързо се наложи в състава, като отбеляза няколко попадения в предсезонната подготовка. Стартира като титуляр във всяка от трите официални срещи на тима през пролетта, а вече се отчете и с първи гол. Откри резултата при 2:0 срещу Слобода в четвъртфиналите за купата със своя специалитет - силен удар от далечно разстояние. Това бе и единственото му оръжие по време на престоя в ЦСКА, което обаче не бе достатъчно да заслужи доверието на Стойчо Младенов. Сараево се бори за участие в Европа, като се намира на 5 точки от третото място, даващо излаз към международната сцена.