Капитанът на ЦСКА Юрген Матей даде интервю за предаването "Домът на футбола" по Диема Спорт в навечерието на дербито на върха с Лудогорец в Разград. 30-годишният нидерландец се завръща в състава на Саша Илич, след като пропусна победите с 5:1 над Ботев Враца и 2:0 над Черно море заради наказание за 9 натрупани жълти картона през кампанията.
Юрген, как се чувстваш след двата мача, които пропусна?
- Щастлив съм, че спечелихме тези срещи. Беше трудно да гледам отстрани, защото се намираме в решаващ етап от шампионата. Тежко е да пропускаш мачове, но най-важното е, че постигнахме своето.
Смяташ ли, че в последните няколко срещи ЦСКА играе по-добре, отколкото преди това?
- Всъщност да. Не мисля, че някой може да се оплаче от начина ни на игра от началото на сезона. В крайна сметка спечелихме повечето мачове. Понякога дори и да се представяш лошо, най-важен е крайният успех. В последния мач с Черно море обаче играхме страхотен футбол. Създадохме много положения и се защитавахме добре. В момента се подобрихме, но това е нормално. Действаме в определена система, към която се приспособяваме. Надявам се да продължим така до края, да играем все по-добре и да спечелим мачовете си.
Част си от най-добрата защита в лигата. Какъв е ключът за това?
- Смятам, че промяната на формацията ни помогна много. В началото на сезона играхме с четирима защитници, а след това преминахме към трима централни и общо петима бранители. Позитивите не са само от защитата, халфовата линия или нападението. В крайна сметка целият отбор участва в дефанзивните действия. На моменти имахме късмет.
Бусато ни извади в тежки моменти. Парчетата от пъзела са на правилните места. Всичко това ни помага да сме с най-малко допуснати попадения през сезона, но той не е свършил и се надявам да продължаваме в същия дух.
Сменихте системата си именно в Разград. Загубихте мача, но играхте добре, колко определящо бе това, за да повярвате в нея?
- За нас наистина беше важно, че играхме добре. Да загубихме, чувството не беше приятно, но още на следващата седмица, следващите мачове доказаха, че системата е по-добра за нас. В личен план ми беше трудно във въпросния мач, на всеки от нас му отне време да свикне. Беше началото на една добра идея.
Колко тежко е в най-важния етап от сезона да бъдеш до терена, а не на него?
- Трудно е. Когато не играеш, автоматично отиваш на заден план. Опитваш се да помогнеш на съотборниците си, да ги накараш да работят по-здраво по време на тренировките, но не си там, когато стане време за мачовете. Те играха добре. Хубаво е да видиш понякога, че не си толкова нужен. Важни са само трите точки. Казвал съм и преди, ако един централен защитник отсъства, имаме готов вариант на същото ниво. Конкуренцията в центъра на отбраната е много сериозна. Всеки от нас показва, че е напълно готов. Приятно е да знаеш, че когато не играеш заради наказание или контузия, има кой да покрие твоята позиция. Но и постоянно се притесняваш, че ще изгубиш мястото си, ако не играеш добре. В крайна сметка това е решение на треньора. Трудно е, но винаги се опитваш да помогнеш на другите, когато не си на терена.
Какво ще кажеш персонално за Кох и Махмутович, след като преди това през сезона най-често играеше с Петров и Юга?
- Едно от най-тежките неща във футбола е, когато не играеш, а отборът се справя добре. Тогава е трудно да очакваш промяна. Сега Енес и Мено получиха шанс, те са в една от най-неприятните ситуации. Но показват качество и се представят добре. Не е лесно, когато не си на терена, да си концентриран, да продължиш да тренираш и да се раздаваш. Уважавам ги страшно много. С Християн Петров ситуацията е сходна. Той играеше, след което за известно време отпадна от състава, а сега пак се върна на добро ниво. Аз тренирам с тях всеки ден, виждам какво могат. Как се справят с напрежението.
Липсва ли ти да си на терена с Мено Кох във всеки мач?
- Не бих казал, че имам предпочитания с кого да играя, защото това е решение на треньора. Със сигурност обаче за мен е много по-лесно да бъда на терена с Мено. Комуникацията е по-лесна, защото говорим на един език. Играхме заедно в центъра само в един-два мача в началото на сезона и откровено казано, аз изобщо не се представих добре в тях. След това сменихме системата и имах късмет да остана на терена. Когато Мено се върна в игра вкара гол. На мен пък попаденията ми липсват през тази кампания. Кох отсъстваше доста пъти, но сега отново играе и показва, че един от най-добрите в първенството. Надявам се да играе все по-често, но ще се повторя - конкуренцията в центъра на защита е много, много сериозна. Трудно е да спечелиш и да запазиш мястото си.
Последният мач с Лудогорец е в миналото. Колко важно е, че спечелихте всички двубои след това?
- За нас беше голям удар да загубим този двубой. Особено с начина, по който се представихме. Имаме добър отбор и добър щаб, за да се справяме в такива моменти. Беше тежко, но на следващия ден започнахме да тренираме, да говорим. Ако спечелиш следваща среща си казваш: "Добре, загубихме веднъж, но след това победихме като отбор, трябва да продължим по същия начин". Сега срещаме същия съперник, но вече ние сме в ролята на догонващ. Дано сега е наш ред да ги ударим силно.
Играхте добре и в двата мача с Лудогорец, а не спечелихте нищо от това. Мислиш ли, че този път съдбата ще бъде с вас?
- Вярвам, че ако спечелиш, е било заслужено, без значение как. Това се отнася и за загубите. Преди мача всички говореха, че това е двубоят на годината. Окей, ние допуснахме поражение. Но сега отново сме тук. И хората пак казват, че това е мачът на годината. Време е отново да покажем на какво сме способни, защото мисля, че и в предната среща го демонстрирахме. Показахме, че можем да спечелим и сега е време да го направим.
Как се справяте с напрежението?
- Ако го сравним с последния мач, напрежението беше сходно. Стадионът беше пълен за първи път от доста време. Честно казано, в първите 10-15 минути страдахме от тези нерви, но след това се отърсихме. Вече усетихме напрежението от подобен мач, сега трябва да пренесем този опит в следващия двубой. Да играем със сърцето си. Това е всичко. След мача трябва да погледнеш в огледалото и да си кажеш: "Направих всичко, което възможно днес". Дано сме научили урока си и този път да вземем трите точки.
VLAD
на 18.05.2023 в 07:53:05 #17Даже ще излязат същите титуляри като срещу Морето, само Матай за сметка на Махмутович.
VLAD
на 18.05.2023 в 07:51:20 #16Кънчоу, едва ли точно сега Илич Рамирес Санчес ще смени схемата в защита. Петров в защита за сметка на Юга. Кареасо също ще играе.
09866433
на 18.05.2023 в 07:44:24 #15СЛЕДВАЙ georgi-kirilov на 18.05.2023 в 10:36:58#23 Като гледам програмата, най-големият печеливш в тази ситуация е Наско Сираков. Я си представете какво наддаване ще е последният кръг. =================== Освен акоооо някой не си е взел дажбата предварително и ся трябва да върне ресто
cvetomirmagnitski
на 18.05.2023 в 07:44:13 #14Паднем ли в Разград, може да стане така, че Раев да целува ръка (и не само) на ГГ
goldberg04
на 18.05.2023 в 07:16:50 #13Нищо де, титла през крив макарон ще видите. Нова кочина също.
goldberg04
на 18.05.2023 в 07:16:02 #12Реално трябва дори да сте с 3-4 точки зад нас.
goldberg04
на 18.05.2023 в 07:15:24 #11В никакъв случай не сте по добри. Като ви лягат полувината отбори в тази лига тъй ще е.
goldberg04
на 18.05.2023 в 07:09:55 #10Нямате отбор, бас ловя че ще се избият в съблекалнята след мача.
goldberg04
на 18.05.2023 в 07:09:20 #9Пана, свали оранжевите очила. Никъде от от не сте.
goldberg04
на 18.05.2023 в 07:08:04 #8Най ме кефише Гонзо когато се хилеше мазно след 3я парцал в полза на Докото насред кочината.
goldberg04
на 18.05.2023 в 07:07:05 #7Петричев наистина е педеруга, ама поне се гаври с припоците
lucky13
на 18.05.2023 в 07:05:06 #6Да се удрят, лупкат и оправят, техна си работа. Днес се играе много по-важен мач.
Аз от най-ранна детска възраст съм фен на Брайтън!
elaizgrey
на 18.05.2023 в 06:59:06 #5Сега срещаме същия съперник, но вече ние сме в ролята на догонващ. Дано сега е наш ред да ги ударим силно. Малка разлика между сега е наш ред и дано сега е наш ред. Някак смисъла става друг. А дано наистина, но с оглед по-високата класа на потурите, едва ли. Все пак само ЦСКА
goldberg04
на 18.05.2023 в 06:54:09 #4Аз ще бъда в Разград за тоя мач. Смятайте пълна гаранция че Лудогорец ще громи. После ще си празнувам с едно момиче при която ще съм на гости там.
panayot_stamenov
на 18.05.2023 в 06:48:30 #3свиня на 18.05.2023 в 09:23:16#2 Сега е ред оранжевите припоци мощно да ударят разяните ... с гол *** по кypа им ! Целият отбор с един кyр ли разполага
Все си мислех, че женските в Лудогорец не са чак толкова много
ple6iv_6paklov4ik
на 18.05.2023 в 06:33:29 #2Споко, Юргене! Ако биете сте герои, ако паднете - съдията, БФС и УЕФА са виновни.
panayot_stamenov
на 18.05.2023 в 05:55:38 #1Абе вие излезте, стъпете мъжки, дайте всичко от себе си и дори да паднете 3:0 хората ще го оценят.