ЦСКА и Ботев (Пловдив) закриха футболната 2018 с типичен мач за тази част от годината. Теренът бе в тежко състояние заради обилния снеговалеж. Отлагането на срещата стоеше на дневен ред до последно. Предвидена за 17:30, все пак тя стартира в 19:00 часа.

"Армейците" победиха с 2:1 и спечелиха важни 3 точки в догонването на първенеца Лудогорец. Гостите не бяха дошли на разходка и създадоха много главоболия на Витаутас Черниаускас, особено през второто полувреме.

Нека разгледаме детайлно как изглеждаше ЦСКА в този мач, на каква стратегия заложи Ел Маестро през първото полувреме и кои негови възпитаници разочароваха след почивката.

Снимка 395671

"Червените" започнаха в схема 4-1-4-1, като вече маркирахме името на литовския страж. Пред него действаше титулярната защитна двойка - Божидар Чорбаджийски и Николай Бодуров (капитан). Вляво от тях бе Жеферсон, а вдясно опитният Станислав Манолев.

Свързващо звено между защитата и халфовата линия. Тази роля изпълняваше най-младият футболист на терена - Валентин Антов. Пред него оперира дуото Рубен Пинто - Кристиян Малинов. По крилата домакините нападаха с Кирил Десподов и Тиаго. На върха на атаката започна Али Соу.

Чуха се мнения, че Мауридеш е по-удачен избор предвид заледения терен. Действителността бе съвсем друга.

Нестор ел Маестро заложи на много прост и ефективен футбол в началото. При тези условия всяка изритана топка в предни позиции можеше да създаде голово положение. "Армейците" търсиха бързо развитие на нападенията си. Именно гамбиецът беше целта на повечето центрирания и извеждащи подавания. Предвид уменията му да играе на ръба на засадата и да се пласира чудесно.

В този мач крайните защитници на ЦСКА не се включваха толкова фриволно по крилата. Треньорският щаб на домакините добре беше разучил силните страни на Ботев и подходи с необходимия респект. Не беше подценен и факторът "бърз терен".

Първите по-големи опасности в срещата дойдоха след статични положения. Дежурният изпълнител на "червените" - Тиаго, с лекота слагаше топката на главите на своите съотборници от 20-метрови центрирания. Отново доказа колко е важен за отбора.

ЦСКА да не продава тези трима играчи, ако иска титла №32

Вижте кои са те!

Яростният домакински натиск бе материализиран 14 минути след първия съдийски сигнал. Португалецът този път демонстрира чудесния си поглед върху играта и намери Десподов дълбоко на десния фланг. Крилото си спечели няколко метра терен само с овладяването и мигновено центрира. Подобни ситуации отличават обещаващите футболисти у нас от останалите. Без никакво суетене, обработване, нагласяне на удобния крак...

ЦСКА извади късмет, че след прострелното подаване на таланта от Кресна топката отскочи в неравност. Соу моментално реагира на намигването от съдбата и отбеляза с летящ плонж.

Снимка 395992

Източник: Diema Sport

След като поведоха в резултата, домакините придобиха допълнително увереност. В средата на полувремето познатото дуо разочарова за втори път феновете на гостите в сектор "Б". Десподов измъкна спорна топка в средата на терена, спечели важни метри и я задържа. Това спечели ценни секунди на Соу, който щурмува наказателното поле на гостите и хладнокръвно удвои преднината на ЦСКА. След гола бе заменен принудително от Мауридеш.

През първата част "червените" се представиха почти перфектно в дефанзивен план. Много добре попълваха празнините веднага щом противников играч отнеме топката. Блицкригът на домакините - мълниеносни атаки, два гола до 30-ата минута и спокойствие за позамръзналите фенове в сектор "А". За тази среща всички привърженици на столичния гранд бяха настанени под козирката.

След подновяването на играта забелязахме драстична промяна в домакините. Сякаш бяха отписали мача и го доиграваха с мисъл за предстоящите празници. Отново се видя, че Тиаго не се чувства комфортно на левия фланг. Трудно надиграва съперник 1:1, а набезите на Жеферсон го караха да изпълнява и функциите на ляв бег.

Именно бразилецът се представи безобразно от тук до края на мача. През неговата зона премина почти всяка опасност за Черниаускас. В 68-ата минута той тръгна безпричинно към централната двойка и остави оголена своята зона. Филип Филипов имаше цялото време на света да центрира към Серкан Юсеин. Младокът не остави никакви шансове за Черниаускас в тази ситуация - 1:2. На кадъра долу можем да видим празното пространство пред десния бек на гостите и закъснялото тръгване на Жеферсон.

Снимка 395993

Нямаше никакъв помен от бързите атаки на домакините.

Видимо натежалият Мауридеш бе много разколебан в тази среща. Полезните му действия се броят на пръсти, а грешните подавания създадоха допълнително главоболия на "армейската" отбрана. На моменти недоволстваше бурно, че не е получил топката, а когато тя бе в него я губеше. Малко играчи на ЦСКА могат да бъдат похвалени за играта си след почивката. Един от тях е капитанът Николай Бодуров. Както винаги гореше в играта и на няколко пъти смъмри Жеферсон.

Домакините трудно щяха да спечелят без него. Мачът срещу пловдивчани е олицетворение на представянето му през цялата година. Жалко е, че във футбола индивидуалните награди рядко се дават на защитници. Никой не го включва в сметките за приза "Футболист на годината", а Бодуров винаги играе сърцато и в националния ни отбор. Безспорен лидер. Изпраща успешна 2018.

Добре се представи и Валентин Антов. Младият талант се отличи с няколко клинични намеси. Силно бе включването на Жанио Бикел от пейката.

С този мач завърши футболната 2018 у нас. ЦСКА бе на път да пропилее аванс от 2 гола, което не се е случвало до момента при Нестор ел Маестро. Специалистът беснееше край тъчлинията след грешките на своите възпитаници и бе видимо изнервен през второто полувреме. Все пак "червените" се поздравиха с успех, "без който нямаше да са в борбата за титлата". Това бяха думите на старши треньора след снежната битка на "Армията".

ЦСКА победи Ботев (Пловдив) с 2:1

Али Соу окончателно засенчи Мауридеш, ЦСКА повали Ботев (Пд) на заледената "Армия"