Преди точно 35 години на 7 април 1982 г. ЦСКА постига една от най-значимите си европейски победи. "Червените" надвиват германския колос Байерн Мюнхен с 4:3 в първи полуфинален двубой от турнира за Купата на европейските шампиони. Армейците успяват да поведат с 3:0 до 18-та минута, с което да учудят и възхитят целия свят. В крайна сметка ЦСКА отпада, след като губи реванша в Германия с 4:0.

По повод 35-годишната от знаменития успех над Байерн Sportnamasa.com се свърза с треньора на ЦСКА по това време - Аспарух Никодимов.

Какви са Ви спомените от победата с 4:3 над Байерн Мюнхен на стадион "Васил Левски"?

- Сладко - горчиви са ми спомените, защото можехме да направим повече. Те бяха по-опитен отбор. Ние направихме 1-2 грешки, от които те се възползваха.

Големите отбори не прощават в такива моменти. Нашият отбор бе доста млад. Нямахме достатъчно опит, защото тези момчета бяха играли само 1-2 години в Европа.

Спомняте ли се за други детайли от мача, които са останали скрити през годините?

- Преди първия двубой с Байерн се оказа, че Спас Джевизов е наказана заради провинение във вътрешното първенство. Този случай е за рекордите на Гинес. Пламен Марков също не игра поради контузия.

Играхме много бързо първите минути. Това доведе до първи, втори, трети гол и така до 18-та минута 3:0. Играчите се шашнаха, публиката се стресна от този резултат и един момент невнимание вкараха ни един гол, след това втори.

В началото на второто полувреме изпуснахме още две положения, след което успяхме да вкараме четвърти гол. Те лека-полека се съвзеха, защото като вкараш два гола на чужд терен все пак е спокойствие, въпреки че си загубил. Така накрая ни излъгаха и успяха да вкарат трети гол.

Предполагам не сте вярвали, че ще успеете да поведете с 3:0 след само 18 минути игра? Спомняте ли си какви напътствия дадохте на играчите си преди мача?

- Имаше респект, все пак играехме с Байерн Мюнхен с Румениге, Брайнтнер и куп други звезди. Никой не очакваше, че можем да поведем с 3:0 и то до 18-та минута.

Ние искахме да ги победим, защото всяка победа е авторитет. След това, което се случи до 18-та минута всички както се казва си изгубихме разсъдъка.

Просто първия гол на Байерн бе след карамбол, втория стана след случайно прехвърляне. Имаха шанс, от който се възползваха и се съвзеха.

При 3:0 Брайнтнер си съблече фланелката и искаше да напуска, но те го върнаха. Той не искаше да играе повече. Опитът и шансът бяха на тяхна страна. Трябва да го и можеш, не е само късмет.

Реваншът в Германия го загубихте с 4:0? Какво не ви достигна да задържите крехката си преднина от първия мач?

- До 43-та минута реваншът бе равностоен и вървеше 0:0. Тогава при едно центриране Брайтнер изблъска Йончев в гръб и му попречи да избие топката. Две-три минути по-късно им дадоха и несъществуваща дузпа. Техният играч се хвърли върху Сашо Александров. Аз бях сигурен, че съдията ще ни пореже.

През второто полувреме изпуснахме две положения чрез Радослав Здравков и Стойчо Младенов. После им пуснаха и една засада и така резултатът набъбна на 3:0. Мачът свърши. Виждаше се, че нямаше да ни допуснат до финала.