Днес се навършват 100 години от рождението на първия капитан на ЦСКА - Нако Чакмаков. Футболистът, който отбелязва шампионския гол срещу Левски за първата от 31 титли, спечелени от "армейците". По този повод публикуваме текст за Чакмаков, написан от уредника на Музея на спортната слава на клуба - Христо Христов-Графа, специално за ТОПСПОРТ. Това е историята на Нако Чакмаков:
Неговото гнездо е квартал Булина ливада. Родителите му са изселници от град Кукуш, Вардарска Македония. Както всички по онова време и малкият Нако започва с парцалената топка. От сутрин до вечер, до изнемога. С изранени крака от уличните футболни игри. Оттам тръгват много известни играчи - Крум Милев (Палаврата, Чичето), Георги Пачеджиев (Чугуна) и други. На обширната Ташкова ливада придобива завидна бързина и техника. В лютите юношески двубои калява своята воля.
В началото играе за кварталния клуб Победа. В секционния отбор Шейново влиза още през 1935 година, ненавършил 14 години. На следващата година вече е привлечен в СК Ботев (Коньовица). Цяло десетилетие играе дясно крило. Рамо до рамо с капитана Димитър Петров (Паренти), Стефан Боцев, Петър Аргиров (Пецето), Трайчо Петков, Трендафил Станков, Христофор Прокопиев и Борис Сотиров.
Отборът на Ботев изпъква с висока техника, с любов към клуба, играчите играят с голямо желание и всеотдайност във всички мачове. Затова и запалянковците ги обичат, посещават масово футболните срещи на "ботевистите". Преди и след тях мощно ехти клубният химн - "Знамето на Ботев нек се вее, Ботев вечно ще живее!".
За историята остава върховното постижение на СК Ботев, който печели софийската купа "Улпия Сердика" за 1935 година. На финала е победен ФК 13 с 2:1 - на 12 май и пред многохилядна публика.
Когато в отбора идва Димитър Миланов (Пижо), който застава на дясното крило, Нако доброволно се оттегля в полузащитата. Там действа вече с повече разум и натрупан опит в десетките футболни битки. Срещу силни и амбицирани противници - Спортклуб (държавен първенец за 1935 година), Шипка (носител на Царската купа за 1939 година), Устрем (Захарна фабрика), Спортист (Хаджи Димитър), Борислав, България (Иван Вазов), Бенковски (София), Славия, Левски и А.С. 23.
При обединението на спортните клубове от Трети столичен район се създава новото НФД Септември. При обиграването на основния състав се утвърждават Спас Андреев (Паскера), Мишо Михайлов (Миле), Манол Манолов (Симолията), Димитър Цветков, Христофор Прокопиев (Фори), Димитър Миланов (Пижо), Стойне Минев, Тодор Такев, Никола Божилов и Ангел Рангелов (Мути). Сред тях е и 23-годишният Нако Чакмаков.
Само за няколко сезона (1945/1948) НФД Септември се утвърждава като един от най-добрите отбори в София. В началото на май 1948 година "септемврийци" са на второ място в първенството.
"Всички играчи на Септември посрещнахме благосклонно обединението на 4 май с ЦДВ (НФД Чавдар). Знаехме, че на 15 февруари, само преди два месеца, те са се обединили. Ние дадохме гръбнака на новия отбор Септември при ЦДВ", разказва бай Нако в многобройните ни непринудени срещи помежду ни.
"Заехме второто място в крайното класиране и спечелихме правото да играем в следващите квалификационни мачове за републиканското първенство. По пътя до финала елиминирахме Бенковски (Видин), Априлов (Габрово) и Спартак (Варна). Към нас се присъединиха Стефан Божков и Борислав Футеков, Никола Алексиев, Кирил Богданов (Картофа) и вратарят Пенко Георгиев от А.С. 23.
WINBET - истинската тръпка от победата! (18+)
На големия финал срещу Левски, 5-кратен футболен шампион, пълен със събрани от всички софийски отбори най-добри футболисти, ние противопоставихме нашата младост, изключителна устременост и воля за победа. Срещу рутината и опита на "левскарите", споделя бай Нако.
"Бяхме много дисциплинирани. Като капитан и най-възрастен играч водех техническата и тактическата подготовка, а бившият играч и спортен деец на стария СК Устрем Христо Нелков (Ринджата) определяше състава за всеки мач. С физическата подготовка се зае големият по онова време боксьор Константин Николов (Замората). Отидохме на подготвителен лагер на Боровец. Замората искаше да ни напълни "бидоните" с кислород. От Рила се върнахме още по-уверени и настървени", продължава разказа си бай Нако.
"Първия финал го загубихме с 1:2. След три дни, на 9 септември 1948 година беше реваншът. Събраха ни "на хотел" - в една южна стая на третия етаж в ЦДНА (във Военния клуб). Спахме на 18 войнишки легла. Не мигнах цяла нощ от вълнение. Заедно с нас беше и Замората. Следобед за мача се преоблякохме на място. Старият боксьор счупи стомничка с вода за късмет и победа. С автобус стигнахме до стадион "Юнак". Треньорът Христо Нелков не успя да дойде. Работеше като строителен техник. Освободи се от работа чак привечер", споделя бай Нако.
"Стадион "Юнак" беше претъпкан с 30-хилядна публика. Половината бяха дошли от Трети пролетарски район - работници, студенти, ученици, бащи, дядовци и внучета. Рамо до рамо с привържениците на А.С. 23, Шипка, Плиска (V район).
Мачът беше тежък, труден, емоционален. Играх срещу Васил Спасов (Валяка), най-силният футболист и капитан на Левски. Заедно с бързоногото крило Борислав Цветков (Жук) бяха най-опасната двойка в нападение.
Водехме с 2:1. Един гол в една от двете врати решаваше крайния победител. Течеше последната, 90-та минута. С премерен фалцов удар отдалеч отбелязах третия победен гол за 3:1 във вратата на Поцо Соколов. "Ура! Ура! Ура!" се носеше над стадион "Юнак". Нашият Септември при ЦДВ е новият републикански шампион за 1948 година!!!
Източник: cska.bg
Изнервените и ядосани левскари се изнизаха един по един на бегом към "техното" игрище, без да ни поздравят - гузни, гузни... Шампионската купа ми беше връчена като капитан на отбора в присъствието на генерал Владимир Стойчев и майор Мирски. Хилядното множество нахлу на футболния терен. Млади и стари бяха обезумели от радост и щастие. Понесоха ни на ръце, всички гръмогласно скандираха "Септември, Септември, Це-Де-Ве, Це-Де-Ве!".
По обратния път до Военния клуб еуфорията не стихваше. Наложи се да взема думата от балкона на втория етаж. Благодарих от името на целия отбор за изключителната подкрепа на нашите запалянковци. Бурните овации продължиха до полунощ", с вълнение продължава бай Нако.
"Наградиха ни с парче плат за риза и парче плат (камгарен) за панталон, и по 50 лева. Също и по една прочитна книга. Скромно. На мен се падна "Повест за истинския човек". Пазя я като реликва от този велик финал".
Капитанът на ЦСКА играе до 1951 година. След това завършва с отличие треньорските школи в София и Москва. Започва треньорската си кариера начело на юношеския тим на ЦСКА. Впоследствие поема и води симпатичния отбор на ВВС до разформирането му. Треньор е и на Спартак (София) и Локомотив (София). Преминава стаж като държавен треньор. Застава начело на "Б" националния отбор и младежкия състав, с който в 50-ина мача постига 40 победи у нас и в чужбина.
Източник: fccska.com
Два сезона е треньор в чужбина. Води отбора на Омония (Никозия) в Кипър, с който става шампион. Името му се помни и тачи в този клуб и до момента. Неслучайно няколко десетилетия Омония назначава за треньори само българи.
Съвсем неочаквано за широката футболна общественост се разделя окончателно с тази професия. Започва работа във външно-търговски представителства в чужбина. Работи девет години в Австралия и Япония. У нас служи и в японската фирма "Мицуи".
Редовно посещаваше сбирките на ветерани от славните времена на големия ЦСКА. Идваше да гледа и мачове на "Армията". Беше скромен и възпитан човек, с изискано поведение. Винаги усмихнат, лъчезарен и добронамерен. Изслушваше търпеливо околните. Никога не се натрапваше. Беше наистина един добър човек!
Бай Нако и леля Надежда имат един син, Александър - Сашо Чакмаков. Той дълги години беше от "постоянното присъствие" на "Армията", потомствен цеденевист. Както и двете му деца. Сашо е благодетел на баскетболния клуб ЦСКА. Пълна реконструкция беше извършена на полуразрушената зала на гребците в местноста Къра, недалеч от зала "Армеец". Днес това е модерна зала за баскетбол, с всички необходими удобства за спортисти и зрители.
Сашо беше инициаторът и съдружник в Сдружение "ЦСКА Завинаги", което построи трите футболни терена за ДЮШ на ЦСКА на "Армията", както и в частичния ремонт на Сектор "Г".
Александър Чакмаков - достоен наследник на славния капитан бай Нако.
Нако Чакмаков - началото на една велика история! Нека завинаги да помним името му!
С първата шампионска купа от 1948 година в неговите ръце се роди един нов, славен тим, който победоносно шестваше по футболните терени у нас и в чужбина.
АВТОР НА ТЕКСТА И СНИМКИ: Христо Христов-Графа.
ВИЗИТКА НА НАКО ЧАКМАКОВ:
Роден на: 13 август 1921 година в София
Умира на: 29 август 2009 година (на 88 години)
Пост на терена: Дясно крило, полузащитник
Играе за: СК Шейново, СК Ботев (Коньовица), СК Септември (Трети ройон) и Септември при ЦДВ (ЦСКА)
Успехи: Шампион със Септември при ЦДВ (ЦСКА) през 1948 година
- Капитан на НФД Септември и на първия шампионски тим на ЦСКА
- Има над 200 мача във футболната си карера
- Вкарва победния гол за 3:1 срещу Левски, когато ЦСКА печели първата си шампионска титла (09.09.1948 година)
Треньор на: ВВС, Спартак (София), Локомотив (София), Б нацианолания и младежкия състав на България, два сезона на Омония (Никозия, Кипър)
- Заслужил майстор на спорта.
waterloo
на 13.08.2021 в 15:59:35 #24coment на 13.08.2021 в 15:28:11 Но както и на тях,така и на тукашните ретрогради и неофашисти ще се намери майстора и ще си платят по пълна програма. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ На льотчика от Димитровград ли се надяваш, комунистическа гнидо? Същият този льотчик който стана (п)Резидент по предложение на Нинова и с благословията на КГБ генерал Решетников? Същият този льотчик, който излезе с вдигнат по шумкарски юмрук от Президентството на Републюка България? Надявай се, червен боклук!
waterloo
на 13.08.2021 в 15:33:44 #23Народният съд е извънреден съд, действал в Царство България в периода от декември 1944 до април 1945 година като фактически орган на левия революционен терор.] Създаден е с наредба-закон от 30 септември на правителството на Кимон Георгиев – това става в противоречие с Търновската конституция, която кабинетът претендира, че ще възстанови, и легализира започналото с Деветосептемврийския преврат масово политическо насилие в страната. Официално така нареченият Народен съд е създаден за съдене на управлявалите страната от 1 януари 1941 до 9 септември 1944, довели страната до участието ѝ във Втората световна война. Заедно с тази цел се преследва узаконяването на извършените вече убийства след окупацията от страна на Червената армия, както и неутрализирането на политическия и интелектуален елит на България и ликвидирането на неблагонадеждни евентуални политически противници за режима, установен след окупацията и преврата. От 20 декември 1944 до 2 април 1945 година са организирани 135 масови процеса в цялата страна. Арестувани са 28 630 души. Срещу 11 122 души са повдигнати обвинения, съдбата на много от другите арестувани е неизвестна. Процесите се извършват в Софийския университет, в Съдебната палата и в цялата страна. За около 4 месеца са издадени 9155 присъди, с които са осъдени на смърт 2730 души, 1 305 души получават доживотен затвор, а останалите – затвор от 1 до 20 години. Така един от хората с най-голям принос за спасяването на българските евреи Димитър Пешев е осъден от Народния съд на 15 години затвор „за фашистка дейност и антисемитизъм“, а Константин Муравиев е единственият оцелял министър-председател на България отпреди 9 септември 1944 г. За сравнение на Нюрнбергския процес са осъдени 19 души, от които на смърт 12. Действащата в България Търновска конституция не позволява извънредни съдилища, каквото е така нареченият Народен съд.
kanchu
на 13.08.2021 в 13:41:11 #22Ватерло Бронштейн! Цола и Лейба сигурно са били мъртво пияни и при зачеването и при кръщаването.... Да питам все пак ако народния съд осъди на смърт и национализира имуществото на Шиши, Боко и Доган (благодетелите на ФК Подуенски) и отбора бъде преместен и обединен с ФК Подгумер, дали българския народ няма да одобри това?
kanchu
на 13.08.2021 в 13:24:45 #21cvetomirmagnitski на 13.08.2021 в 13:08:25#24 ................................................. И аз имах такива подозрения....
waterloo
на 13.08.2021 в 13:20:21 #20Особено гнусни са опититите на оранжевите ренегати да се представят освен като някакви "наследници" на фалиралото ЦСКА и като такива на офицерския царски клуб АС 23. Именно на този клуб, който те ливидираха умишлено след 9.9.1944 година и заграбиха стадиона му. Като връх на всичко това бъдещите председатели на новосъздадения армейски клуб на "народната власт" ЦСКА Добри Джуров и Здравко Георгиев като членове на Четвърти състав на Народния съд сложиха подписите си по смъртните присъди на десетки генерали и офицери, част от които са били членове на АС 23. Репресирани, тормозени или направо избивани подло без съд и присъда: генералите и офицерите на Царство България са сред най-тежко пострадалите от комунистическите репресии в зората на "народната власт" след 9 IX 1944 г. Изследователката на комунизма проф. Евелина Келбечева посочва, че бруталните убийства и отвличания до средата на ноември 1944 г. отнемат живота на над 28 600 души. Данните са взети от интервю на вътрешния министър в първото отечественофронтовско правителство Антон Югов. Колегата му от Министерството на войната Дамян Велчев посочва, че в този брой влизат 7 630 души, които са били свързани с армията. Съдебните убийства, постановени от „народния“ съд, отнемат живота на десетки офицери и генерали. Осъдени са повече от 300 висши военни, а 35 от жертвите са убити „превантивно“ – без съд и присъда. Чистките в българската армия продължават дори сред воюващите на фронта бойни части. Опитът да бъдат заместени репресираните офицери с политкомисари обаче пропада заради неграмотността и пълната неадекватност на изпратените на фронта партизани. Същата констатация важи и за повечето от избраните от БКП да учат за офицери бивши партизани и освободени криминални затворници. Съществуването на оцелелите след кървавите погроми на „народната” власт е обречено на мизерия, постоянни гонения и пълна забрана за всякакъв обществен живот в НРБ. Близо 3 000 офицери незабавно са уволнени за „груби фашистки прояви“ непосредствено след войната. Инсценираните по сталински образец показни процеси срещу „военни заговори“ завършват с десетки смъртни присъди. „Помилваните“ бивши царски офицери поемат към затворите и лагерите на българския ГУЛАГ или са заточени в най-глухите краища на страната. Това е гнусното лице на всички онезо червено-оранжеви поклонници на някогашните "армейци", които отчаяно се опитват да се представят като някакви дисиденти и едва ли не като репресирани и то именно от техния комунистически режим!
cvetomirmagnitski
на 13.08.2021 в 13:08:25 #19Кънчо, не само до това е довела консумацията на тази романтична връзка Тази връзка е дала плод, който също се е разплодил и се е пръкнал Ватерло
waterloo
на 13.08.2021 в 13:03:54 #18Комунистическият клуб на народната "власт", който се намира в Държавния архив от 9.9.2016 година, предизвиква погнуса във всеки български патриот и антикомунист. Последващият антинароден и продажен импулс, съчетан с подлост и наглост способстват за допълване на отвратителната картина. Още в момента на създаването си тази комунистическа рожба, с природно вродената си крадливост и безцеремонност, си присвоява първата шампионска титла, достигайки до нея с точковия актив на "Септември" на когото фактически принадлежи тази титла! Както и да се гърчат всички оранжеви ренегати, не могат да заличат историческите факти за червеното комунистическо отроче. Факти намерили място в приветствието на армейския генерал Добри Джуров по случай 40-гподишнина на ЦСКА "Септемврийско знаме": "... Ние не можем да не отбележим, че ЦСКА Септемврийско знаме е рожба на народната власт... Очертаните от Тринадесетия конгрес и последващите го пленуми на ЦК на БКП цели и задачи изискват решително преустройство.. Това се отнася в пълна сила и за всички членове на Централния спортен клуб на армията "Септемврийско знаме". С високите критерии на Тринадасетия партиен конгрес трябва да мерим всяка изява на армейските спортисти и на клуба като цяло". Задачите на ЦСКА Септемврийско знаме са да работи за възпитанието на ЯРКИ КОМУНИСТИЧЕСКИ ДОБРОДЕТЕЛИ у членовете, спортистите... ЦСКА "Септемврийско знаме" премина през много етапи. Опорна точка бе БКП. Тя РЪКОВОДЕШЕ, тя НАСОЧВАШЕ, тя ЗАДЪЛЖАВАШЕ. Активно бе съдействието на Министерството на Народната отбрана и районните комитети на БКП..., защото е необходимо да се създават здрави и силни хора, способни да защтават социалистическите завоевания. Нужно е обаче, да се подчертае, че успехите и постиженията на армейските спортисти имат здрави опорни точки в ДРУЖБАТА СЪС СЪВЕТСКИТЕ спортисти. РОЖБА НА НАРОДНАТА ВЛАСТ... ПОД КРИЛОТО на партията тя издигаше снага... Успехите окрилят... вдъхновяват да се работи все така упорито за постигане на още по-високи резултати в развитието на масовата физкултура и масовия спорт на КОМУНИСТИЧЕСКО ВЪЗПИТАНИЕ. ТОВА Е ОТПЛАТА ЗА ГРИЖИТЕ, КОИТО ПОЛАГАТ ПАРТИЯТА, РЪКОВОДИТЕЛИТЕ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА и комитетите на БКП от бившите райони. Основание за приноса в развитието на националния спорт дават ВСЕКИДНЕВНИТЕ ГРИЖИ НА МНО, общинските комитети на БКП... ЗАЩО АРМЕЙСКИТЕ СПОРТИСТИ ИЗБРАХА ЧЕРВЕНИЯ ЦВЯТ? При създаването на армейския клуб като наследник на славното работническо прогресивно физкултурно движение отпреди 9.9.1944г. Червените знамена, развявали се през незабравимите 1923г. и 1944г. Главното в дейността на армейския клуб е да осъществява политиката на БКП, като неотменна черта на СОЦИАЛИСТИЧЕСКЯ ЖИВОТ... да възпитава ЯРКИ КОМУНИСТИЧЕСКИ ДОБРОДЕТЕЛИ, ДУХ НА ВЯРНОСТ И ПРЕКЛОННОСТ НА ДЕЛОТО НА ПАРТИЯТА, обич към родината и СССР, братска солидарност с народите от социалистическите страни. ЦСКА "Септемврийск знаме" провежда своята дейност в съответствие с партийните и съюзните решения в най-тясна връзка с поделенията на МНО, органите и организациите на БСФС, ДКМС, БПС, МНП... да работи за формиране на МАРСКСИСТКО-ЛЕНИНСКИ МИРОГЛЕД У СПОРТИСТИТЕ, като ги възпитава в ДУХА И ТРАДИЦИИТЕ НА БКП, учи ги на ПАРТИЙНОКЛАСОВ подход към всички направления в живота и подготвя НЕПОКОЛЕБИМИ, ВСЕОТДАЙНИ СТРОИТЕЛИ И БРАНИТЕЛИ НА СОЦИАЛИЗМА И КОМУНИЗМА С ЯРКИ КОМУНИСТИЧЕСКИ ДОБРОДЕТЕЛИ.
Мик Джагър
на 13.08.2021 в 12:38:52 #17Обора на баба Цола, Ангел Солаков, Борис Велчев и сие номенклатура предизвикват погнуса във всеки нормален човек. Последващия евроидиотски импулс, съчетан с подлост и наглост способстват за допълване на отвратителната картина
bggbobikempes
на 13.08.2021 в 11:47:01 #16Да ковнеш корвата на всички власти, още първия възможен път:-безценно. Ние винаги ще помним хората издигнали името на ЦСКА,в Европа и България. Почивай в мир,КАПИТАНЕ. БЛАГОДАРИМ,ТИ!
kanchu
на 13.08.2021 в 11:25:42 #15Много преди това Цола и Лейба Давидович са изконсумирали връзката си и са поставили основите на подуенския кърлеж....
waterloo
на 13.08.2021 в 11:05:35 #14Изключителен футболист за своето време! Възпитаник на създадения чрез наложените от вътрешния министър Антон Югов със заповед номер 1420 от 10.10.1944 обединения на софийските клубове "Септември", включващ клубовете "Спортклуб“, „Сокол“, „Възраждане“, „Ботев“, „Устрем“, „Победа“ и „Свобода“. Нако Чакмаков е футболист на "Ботев" от където идват и други известни на времето си футболист като като Иван Мутафчиев – Лигата, Стефан Боцев, Димитър Петров – Паренти. В началото на май 1948 г. отборът на „Септември“, който е сред лидерите в Първа софийска дивизия се слива с втородивизионния ЦДВ и приема името „Септември при ЦДВ“. Този отбор е първото име и първообраз на армейския клуб, станал известен по-късно като ЦСКА. Обединеният тим запазва мястото и набрания актив на „септемврийци“. В края на сезона той става шампион с деветима от тринадесет играчи в състава, идващи от Септември, като надиграва на финала „Левски“ след 1:2 и 3:1. Ето какво споделят по-късно Нако Чакмаков и Манол Манолов за обединението на клуба им с ЦДВ: "Извика ни Иван Мирски и ни каза, че ще правят отбор на Армията и ще станем офицери. Веднага се съгласихме! Тогава офицерите живееха най-добре!" Впоследствие "Септември" е "отделен от армейския тим и изваден от групата. Титлата обаче остава за армейския клуб, рожбата на нарoдната власт ЦСКА...
kanchu
на 13.08.2021 в 10:53:24 #13Страхотна снимка! Исторически мач! Нако е истинска легенда!
ФК Лафка Подуенска
на 13.08.2021 в 10:11:28 #12Джагър, Явно аналните болки от онези времена се предават от говеждо поколение на говеждо поколение.
Мик Джагър
на 13.08.2021 в 10:05:17 #11Изнервените и ядосани левскари се изнизаха един по един на бегом към "техното" игрище, без да ни поздравят - гузни, гузни... .... Те и се га са си така - гузни, гузни и нacрaни. Типично по говежди
Мик Джагър
на 13.08.2021 в 10:03:36 #10Нако Чакмаков
Avatarx
на 13.08.2021 в 10:03:27 #9Никога не е играл за Литекс!
ФК Лафка Подуенска
на 13.08.2021 в 09:58:30 #8Bloody_Sword
на 13.08.2021 в 09:39:15 #7Легенда!
fanty
на 13.08.2021 в 09:14:27 #6Това е идиотщина, пълна идиотщина, не може в ЕКТ да участват отбори като Дунав Русе, Слави, Лефски Подуяне, Ботев Педе,! Това са клубове които само смъкват коеф. На България, който ЦСКА изгражда.
ChernotoVlechugo
на 13.08.2021 в 08:57:29 #5И от тогава само слава