Димитър Якимов - Митата. Любимецът на препълнените стадиони. Обичаше го цяла червена България, а огромна част от останалите фенове истински му се радваха. Милиони се възхищаваха на изумителната му игра.През 60-те и началото на 70-те години всички се прекланяха пред съвършеното майсторство на гениалната десетка в армейския тим. Якимов днес празнува своя 80-годишен юбилей. А както добре знаете, скъпи читатели, ТОПСПОРТ не пропуска да отбележи юбилеите на най-великите български спортисти. Митата без съмнение е един от тях. По този повод публикуваме текст на Христо Христов - Графа, уредник на Музея на спортната слава на ЦСКА, написан специално за нашата медия. Насладете му се! Целият екип на ТОПСПОРТ честити юбилея на Димитър Якимов и му пожелава крепко здраве още дълги години.

Якимов и неговата звезда изгряха още когато не бе навършил 18 години. През пролетта на 1959 г. У нас се проведе турнир за купата на УЕФА (юноши старша възраст). Редом с Петър Величков, Никола Цанев, Никола Котков, Иван Ранков, Георги Соколов, Панталей Димитров и другите млади "лъвове", Димитър Якимов спечели завинаги сърцата на българските футболни зрители. С неуморния си дух, с усета за тънкия пас, с впечатляващия поглед върху играта за такава ранна възраст. И най-вече с онзи незабравим гол срещу ФРГ на стадиона в Перник, когато премина през цялата слисана отбрана на противника и заби топката във вратата. На 18 години стана европейски шампион. Вдигна голямата кристална купа. Това беше началото на една забележителна футболна кариера.

Детството на Митата е в квартал Коньовица. Със своите връстници на улицата от сутрин до мрак. С топката, разбира се. Тя привлича като магнит малчуганите. За малкия Мита ще стане негова съдба. Коженото кълбо се лепи послушно, когато той играе с него.

WINBET - истинската тръпка от победата! (18+)

Следва родната школа на Септември (Трети район). Първи треньор му става Серги Йоцов. Митата и досега го споменава с дълбоко уважение. Тук са най-добрите деца и юноши от околните квартали. Младият Якимов е белязан от съдбата да бъде нейният избраник и да извърви дългия път на славата. Шампионските титли следват една след друга. Едно цяло талантливо поколение - и при децата и при юношите. На 17 години започва да играе в мъжкия отбор на ФК Септември. През сезон 1959/60 с клубния си тим печели националната купа (КСА) и се класира на престижното пето място в А РФГ, където отборът е дебютант.

Великият треньор на България Крум Милев удостоява голямото дарование от Кьоновица с честта да играе в състава на най-успешния роден клуб - ЦСКА. След десет сезона като титуляр, на армейския символ Гацо Панайотов, се търси равностоен партньор и достоен наследник в нападението на червения клуб. Така от есента на 1960 г. започват най-славните страници от футболната кариера на Димитър Якимов.

- На 12 октомври 1960 г. В София е разбит и отстранен шампионът на Италия Ювентус Торино с 4:1 в мач реванш за КЕШ. Над 50 000 зрители приветстват големия успех на ЦСКА.

Снимка 542473

- На 23 ноември същата година в София националният отбор на България побеждава ФРГ с 2:1, като в състава на нашите трикольори е и 19 годишният Якимов.

- През сезон 1960/61 Митата за първи път става шампион на България и за втори път носител на КСА, което е първи дубъл за младия футболен гений.

- Есента е якият сблъсък на ЦСКА с Дукла Прага, в чийто състав е Йозеф Масопуст, футболист №1 в света за 1962 г. и капитан на Чехословакия, играла на финал в Чили срещу световния шампион Бразилия. В София двата отбора правят голям мач, завършил драматично 4:4. В Прага много трудно българските армейци отстъпват с 1:2.

- На 16 декември 1961 г. България играе трети допълнителен мач срещу Франция на "Сан Сиро" в Милано. Победителят отива на Световното първенство в Чили през 1962 г. Французите са трети от последния Мондиал в Швеция през 1958 г. С гол на 19-годишния Димитър Якимов от ЦСКА България печели този съдбоносен мач и за първи път в своята футболна история отива на световния форум в Чили. Младият талант се превръща във всенароден любимец. Митата завладява съзнанието и сърцата на червените запалянковци. Но не само на тях. Цяла България вече говори за него. Авторитетни задгранични издания дават ласкави оценки за виртуозната му игра. Стадионите винаги са препълнени, когато играе големият отбор на ЦСКА, в който блести младата суперзвезда Димитър Якимов.

- Следва незабравимият двубой с югославския шампион "Партизан" Белград през есента на 1962 г. В София победа с 2:1, на реванша в Белград - изключителен мач на ЦСКА и убедителна победа с 4:1. Това е забележителен успех на българския клубен футбол, имайки предвид, че само четири месеца по-рано в Чили Югославия стига до четвъртото място на мондиала. Впоследствие настъпва временно отстъпление от водещата позиция на ЦСКА през сезон 1963/64 г. Належаща е поредната смяна на поколенията. Сътресенията изненадващо са сериозни. Отиват си заслужилите ветерани, дали безкрайно много за клуба. Митата Якимов става достоен наследник на великия Гацо Панайотов. Редом до Цанев, Б. Станков, Пенев, Васко Романов, Иван Ранков, Гаганелов.

Снимка 542474

- През 1965 г. Есента започват новите успехи на червените. Финалът за националната купа (КСА) срещу Левски е спечелен драматично с 3:2 и армейците вдигат ценния трофей за пети път. Над всички са Цанев и Якимов. В 34-ата мин на мача гениалната осмица на червените Николай Цанев бележи най-великия гол, виждан по българските терени. Той лъже цялата отбрана на Левски. Вместо да вкара топката във вратата, стигайки до точката за изпълнение за дузпа, той се обръща кръгом и започва отново да лъже един по един защитниците на сините, които са проснати на тревата. Бащата на Боби Михайлов - бисер се хвърля напразно, Цанев го изчаква да стане и лекичко търкулва коженото кълбо в обратния ъгъл на южната врата. Невероятен, невиждан гол! 2:0 за ЦСКА! Целият стадион "Славия" онемява. След миг изригва възторжено! Червени и сини аплодират големия майстор! На следващата година, есента на 1966-а, на 3 септември, Митата Якимов вкарва подобен гол на Левски на вратата откъм сектор Г, а после добави и още един с бомбен шут от 25 метра. Сините се отървават само с 1:3. Това беше четвъртата поредна победа! Митата беше в стихията си.

- Със спечелването на Купата за 1965 г. ЦСКА заслужи да играе за първи път в турнира на КНК. Първо беше преодолян Лимерик Ейре с 2:1 и 2:0. Следващият противник е Борусия Дортмунд. След спорно представяне в Германия на реванша в София пред 25 000 зрители в непрестанния дъжд на реконструиращия се национален стадион ЦСКА изнася един от най-големите европейски мачове. Борусия е повален с 4:2 с хеттрик на Васко Романов и блестяща игра на целия тим. Над всички са Иван Колев и Якимов. Не достига един гол за елиминирането на немците. Дортмундци отиват до финала в Глазгоу и след победа над възродения Ливърпул с 2:1 грабват Купата на КНК за 1966 г.! При загубата от ЦСКА в София германците имаха в състава си четирима национали, които девет месеца по-късно станаха световни вицешампиони в Англия (Тилковски, Хелд, Либуда и Емерих.)

- През сезон 1965/66 г. ЦСКА завоюва 13-ата шампионска титла, а за Якимов тя беше трета. Директният съперник Левски е повален на два пъти в рамките на един месец - 1:0 и 3:0.

- През декември 1965 г. Съдбата за втори път изправя България в трети допълнителен мач за участие на световното първенство. Този път противникът е Белгия. Димитър Якимов е сред 11-те избрани. Заедно с ветерана Иван Колев дават двете перфектни подавания за двата гола на Георги Аспарухов. Изненадващо и точно центриране отляво на легендарното крило и филигранен пас в дълбочина на вълшебния Якимов решават историческата ни победа с 2:1. България за втори път отива на мондиал.

Снимка 542469

- На 8-то световно първенство в Англия през 1966 година българският национален отбор не се представя така, както очакваха милионите любители на футбола у нас. Но мнозина помнят онова изумително изпълнение на българския виртуоз Митата Якимов, пред което и легиндарният Гаринча застана мирно.

- През есента 1966/67 г. ЦСКА изигра серия от силни мачове в турнира за КЕШ. Елиминирани са последователно силните отбори на Олимпиакос Пирея, Гурник Полша и Линфийлд Белфаст. Пътят към историческия първи полуфинал в КЕШ е отворен след онзи единствен и победен гол с глава на Якимов в мартенската суграшица срещу коравите североирландци. Трите незабравими полуфинални двубоя с европейското величие Интер Милано - 1:1, 1:1 и 0:1, трудно могат да се разкажат. Големи двубои на високо ниво! Голям, изключителен ЦСКА! Страхотно представяне на армейските футболисти начело с Митата Якимов! 75 000 щастливци бяха на националния стадион! ЦСКА беше на крачка от най-високия европейски клубен връх!

- Лятото на същата година звездният тим беше поканен за участие в елитен турнир в Мароко. Армейците безапелационно спечелиха първото място и донесоха огромната сребърна купа "Мохамед V" в Музея на спортната слава на стадион "Българска армия". Митата Якимов беше обявен за магьосник от възхитените местни запалянковци. Поклониха му се и го признаха всички по света и у нас.

- През 1968 година Митата игра изключително силно, като особено впечатляващи бяха мачовете му срещу Холандия в София (2:0) и срещу Англия на "Уембли" в Лондон (1:1).

- Пролетта на 1968 г. Игра на четвъртфинал за ЕП срещу Италия, която победихме в София с 3:2. Впоследствие адзурите станаха европейски шампиони.

- През 1969 година ЦСКА печели отново шампионата и националната купа и прави своя пети дубъл в клубната история. Големият снайперист и голмайстор №1 на България за всички времена Петър Жеков бележи своите 36 гола (нов национален рекорд) и спечелва "Златната обувка" на Европа. По стадионите вече гръмовито и нескончаемо ехти "Митата - Жеков - гол, гол, гол". Удоволствието беше изцяло за неподражаемия футболен гений. Доставяше му неизмеримо удоволствие след изящния дрибъл между слисаните защитници да пусне фин пас към безжалостния бомбардир, който не пропускаше да отбележи своя победен гол.

- На световното първенство в Мексико (1970 г.) България участва за трети път на финала. Тогава нашият национален отбор притежава най-добрата селекция в своята история. Димитър Якимов е сред избраниците на треньора д-р Стефан Божков.

- През сезон 1970/71 г. ЦСКА отново е шампион, за 15-и път. Изящният червен маестро отбелязва 26 гола в А група и печели приза за Голмайстор №1 на първенството. Така наред с феноменалния си дрибъл, с неподражаемата си игра, с вроденото чувство за импровизация, Митата Якимов съумява да открие голмайстора в себе си.

- Митата и Гунди бяха истински приятели. Уважаваха се взаимно. Като спортни противници, като съотборници в националния отбор. И до ден днешен футболният вълшебник е съхранил най-добри чувства и спомени за деветката на синия отбор. Напразно синята пропагандна машина се стараеше на всяка цена да ги противопостави и да компрометира тяхната дружба и приятелство.

- В онези години ЦСКА е част от футболният елит на Европа. Армейските футболисти са уважаван съперник и логично следват покани за участия в престижни турнири. В два от тях ЦСКА става краен победител и получава две огромни купи, изработени от злато и сребро. Това става факт на летните турнири през август 1970 и 1971 година в Палма де Майорка. Първия път червените побеждават Атлетико Мадрид с 2:0 и на финала ФК Кьолн с 2:1 (с Оверат). Спортният печат в Испания обявява Якимов, Жеков и Цветан Атанасов за "Играчи от висока класа". Втория път величествената златно-сребърна купа е спечелена в люта битка с Атлетико Билбао с 2:1 и на финала с испанския гранд Барселона с 2:1.

- В края на декември 1970 г. ЦСКА е поканен за Коледен традиционен мач на "Ноу Камп", където българският армейски тим попилява Барселона с 4:1 (Жеков - 2 и Якимов - 2) пред 75 000 зрители.

- В края на януари 1971 г. звездният червен отбор заминава за далечна Бразилия, където гостува по покана на ФК Сао Паоло за юбилеен мач по повод 35 г. от учредяването на клуба. На митичния стадион "Морумби" пред 80 000 зрители ЦСКА побеждава с 2:0 (голове но Жеков и Якимов) бразилския гранд с Жерсон, Лима, Парана и Тининьо в своите редици. Спечелената престижна купа блести редом до другите трофеи в музея на ЦСКА.

- През следващите две години - 1972 и 1973, Митата става отново шампион и носител на КСА с ЦСКА.

Червеният маестро притежаваше изключителен характер. Имаше високо самочувствие, но с респектиращо уважение към спортния противник. Беше привърженик на феърплея, ненавиждаше грубияните в играта, белязали го с безброй контузии, чиито белези от стари рани и днес напомнят на беловласия ветеран за болките и страданията, преживени през годините. След 12-годишна забележителна футболна кариера с червения екип, отдал своята младост за каузата на армейския отбор, виртуозът Димитър Якимов беше преждевременно освободен. Мълвата тогава упорито твърдеше, че генералите от МНО са настоявали. Защо, остана в тайна за широката футболна общественост. А Митата можеше в зряла възраст да даде още много за просперитета на своя любим клуб. Тепърва предстояха битките срещу Панатинайкос, Аякс, Байерн, Ювентус и Сент Етиен. За съжаление ЦСКА не почете, както подобава една такава заслужила личност като Димитър Якимов. Обещаният бенефис като прощален мач между ЦСКА и сборен тим от Балканския регион беше неколкократно отлаган, а накрая дори, незнайно защо, отменен. Обидата, нанесена на Митата, остава за цял живот. Непростимо, недопустимо за клуб със славна история!

Снимка 542470

Футболният свят се поклони пред корифея на пленителната игра. Най-съвършеният български футболист получи признанието на всички зад граница. Не го получи у нас. Едни други, наричащи себе си "футболни ерудити", сини журналисти, посели семето на клубната вражда и ненавист, се правеха, че не го забелязват. Майната им! Не го посочиха никога за Футболист №1 на България! А Митата беше най-достойният. И през 1967, и през 1968, и през 1969, и през 1971 година!

50 години Митата спазваше своя обет да не дава никакви интервюта по какъвто и да е повод. Не се изкушаваше по никакъв начин да търси късна слава в наши дни. Сам избра забвението и забравата. Остана с верните си приятели от онези години.

Все пак той даде няколко интервюта - за Георги Тодоров и Атанас Станкушев в началото на 80-те години, включено в една откровено про-левскарска книга "Майстори и голмайстори".

Интервю, взето от телевизионната журналистка Люба Пашова, скучно и безинтересно (през 90-те години).

Интервю, взето от известния журналист Георги Банов за вестник "24 часа" - в края на януари, 2012-година - обстойно, подробно и съдържателно.

Интервю, дадено като гост в една несъществуваща вече телевизия, в едно инфантилно предаване с водещите, тъмносини журналисти (в края на септември 2012-а).

И още няколко епизодични участия на Митата в някои телевизионни студиа.

Обетът, дълги години съблюдаван, беше нарушен. Якимов проговори. През последните десетина години упорито отказваше да се пише книга за него. Такава книга, в която другите разказват за футболния поет, отдавна е готова. В нея любителите на най-великата игра, хилядите негови почитатели, отново ще си спомнят за вълшебника Димитър Якимов.

Но ние всички, поколенията привърженици на ЦСКА, които го гледахме и му се възхищавахме през 60-те и 70-те години, никога няма да го забравим! Митата, маестрото на футболната игра, остана завинаги в нас и в червената клубна история!

Димитър Якимов - магьосникът, вълшебникът, художникът, артистът, поетът във футбола.

Митата Якимов - футболният чародей!

Митата Якимов - ЗЕВСЪТ на българския футбол!

Дълбок поклон и огромно "Благодарим ти от сърце!"

Честит 80-годишен юбилей, Мита!

За много лета!

Автор, архив и снимки: Христо Христов-Графа

Забележка: Заглавието на статията е от едноименната книга "Митата Якимов, футболният чародей" с автори Христо Христов-Графа и Асен Табаков, посветена на футболната кариера на един от най-великите български футболисти. Очаква се на пазара до края на тази година.

Това е той:

Димитър Якимов-Митата

Роден: 12 август 1941 г.

Офанзивен халф

Възпитаник на ДЮШ ФД Септимври (Трети район), София

Шампион на Уефа (до 19 г.) за 1959 с отбора на България

От 1958 до 1960 г. играе в мъжкия отбор, като през сезон 1959/60 Септември влиза в А група и Якимов играе в 21 мача, отбелязвайки 12 гола

Носител на Купата на Съветската армия за 1960 г. с ФД Септември след драматичен двубой с Локомотив Пловдив, завършил 4:3

Играе в ЦСКА от 1960 до 1973 г.

Участва в 287 мача и вкарва 141 гола в А група за армейския отбор

Седем пъти шампион с ЦСКА - 1961, 1962, 1966, 1969, 1971, 1972 и 1973 г.

Още 4 пъти носител на КСА (националната купа) с ЦСКА - 1961, 1965, 1969 и 1972 г.

Голмайстор на А група сезон 1970/71 г. с 26 гола

Участва в 32 мача и отбелязва 10 гола (клубен рекорд) в европейските клубни турнири. Играе на полуфинал за КЕШ (1976 г.) срещу двукратния европейски клубен шампион Интер Милано - 1:1, 1:1, 0:1

В националния отбор има 60 мача, като отбелязва 8 гола

Участник на три световни първенства (1962, 1966 и 1970 г.)

Заслужил майстор на спорта

Треньор по футбол

Помощник треньор на ЦСКА (1976/1977 г.), треньор в Кувейт, Кипър и Ком (Берковица), селекционер във ФК ЦСКА.