Уругвай е новият конкистадор на Южна Америка! „Селесте" спечели рекордната си 15-та Копа Америка, след като на финала в Буенос Айрес разби Парагвай с 3:0. По този начин „урусите" вече са на първо място по континентални трофеи, изпреварвайки Аржентина.

Героите на „Естадио Монументал" тази вечер се казваха Луис Суарес и Диего Форлан. Особено опасен за защитата на „гуараните" бе Суарес. Нападателят на Ливърпул тормозеше пазачите си, като често сменяше позицията си.

Инфарктните ситуации пред вратата на Хусто Вияр започнаха още в 3-ата минута. След удар на Лугано с глава, Ортигоса игра с ръка на голлинията, но това остана скрито за рефера.

Нямаше какво да помогне на „гуараните" обаче малко по-късно. Суарес получи пас в пеналта, технично елиминира пазача си и с хубав диагонален удар откри. Преди топката да се оплете в мрежата, тя се удари в дясната греда зад Вияр.

„Ел Пистолеро" продължи да тормози защитата в червено-бяло и бе близо до още един гол, но би в аут. Диего Форлан пък профука страхотно положение в 32-ата минута. Таранът бе изведен от Суарес сам срещу вратаря, но Вияр спаси удара му.

Головата суша на този турнир за Форлан обаче свърши в 42-ата мин. Риос открадна една топка пред дъгата и веднага намери свободния отляво нападател. Той пък не се забави и с хубав, силен шут удвои.

След почивката „урусите" се дръпнаха в по-задни позиции и отборът на Парагвай получи повече шансове да играе с топката.

Нелсон Валдес нацели градата зад Муслера в 54-ата минута, 10 по-късно отново той се озова в изгодно положение, но би слабо и вратарят на „урусите" спаси.

Точка на спора сложи опитният Диего Форлан в даденото продължение. Той бе изведен с интелигентен пас от Суарес и този път плъзна топката под плонжиралия Вияр за 3:0.

Успехът е от огромно значение именно за Форлан. Дядото и бащата на нападателя са печелили Копа Америка с Уругвай, а сега, в края на кариерата си, това стори и той.

УРУГВАЙ - ПАРАГВАЙ 3:0

1:0 Суарес (12')

2:0 Форлан (42')

3:0 Форлан (90')

Съставите:

Уругвай: Муслера, Касерес, М. Перейра, Лугано, Коатес, А. Перейера, Риос, Перес, А. Гонсалес, Форлан, Суарес

Парагвай: Вияр, Верон, Да Силва, Пирис, Марекос, В. Касерес, Вера, Ортигоса, Риверос, Валдес, Себалос.