Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1962/63 година.
1963 година: МИЛАН-БЕНФИКА 2:1
РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА, ЦСКА ДАВА УРОК НА САМОНАДЕЯНИТЕ „ГРОБАРИ"
Купата на европейските шампиони 1962/63 е 8-то издание на турнира. 30 клубни отбора участват в него, в това число 29 национални шампиона от предходния сезон и Бенфика Лисабон като носител на най-ценното отличие на континента. Кампанията е историческа, тъй като в нея за първи път участва и албански отбор - Партизани (Тирана).
Отборите играят в чист турнирен формат със срещи на разменено гостуване (изключение: финалът) за короната на европейския клубен футбол. При равенство след двата двубоя, се изиграва трети мач на неутрален терен. Късмет при жребия изваждат французите от Реймс, които без игра преминават директно в елитната фаза на надпреварата.
ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ТУРНИРА ПРЕЗ СЕЗОН 1962/63: Бенфика, Стад де Реймс, Норшьопинг -Швеция, Партизани (Тирана), Фредрикстад -Норвегия, Вашаш, Линфийлд -Северна Ирландия, Есберг, Аустрия Виена, Хелзинкфорс-Финландия, Дънди-Шотландия, Кьолн, Реал (Мадрид), Андерлехт, Динамо (Букурещ), Галатасарай, Милан, Унион Люксембург, Полония Битом-Полша, Панатинайкос, Сервет-Швейцария, Фейенорд, Флориана-Малта, Ипсуич Таун, Шелборн-Ейре, Спортинг (Лисабон), ЦДНА София, Форвертс Берлин, Дукла Прага.
Година след срама, който бере срещу Дукла (Прага), отборът на ЦДНА (София) е устремен да покаже истинското си лице в европейските клубни турнири. Жребият отрежда на „армейците" две здрави битки срещу първенеца на тогавашна Югославия -Партизан. Треньорът Крум Милев разполага с прекрасни играчи като Иван Колев, Борис Гаганелов и Митата Якимов, а като прибавим и отличния на вратата- Георги Найденов, успехът за ЦСКА сякаш изглежда гарантиран.
Първата стъпка към елитния кръг за КЕШ е направена в София. „Армейците" се справят трудно, но все пак подчиняват опонента си с 2:1. Публиката на „Васил Левски" става свидетел на равностойна среща , която е решена още до края на полувремето. Българите започват много надъхано и до 20-ата минута водят с 2:0 с попадения на Ранков и Колев. Партизан запазва шансове за реванша след криминална дузпа за тях, дадена от австриеца Алфред Хаберфелнер. Ковачевич е точен и така всичко трябва да се решава на стадион „Юна" в Белград.
Именно югославската столица става арена на една от най-великите европейски победи на „армейците". Футболистите на ЦДНА са повече от безкомпромисни на реванша и с много майсторство разбиват селекцията на Стйепан Бобек с 4:1. Начало на головия рецитал дава Никола Занев, следват попадения на Якимов и Ковачев от дузпа, за да се стигне и до последния пирон в ковчега на Партизан, забит от капитана Панайот Панайотов. Самонадеяните домакини отговарят с едно почетно голче на Галич.
ИСРТОРИЧЕСКИ СРАМ ЗА РЕАЛ (МАДРИД)
И докато ЦСКА празнува продължаването си в следващата фаза, не такова е положението в редиците на Реал (Мадрид). „Кралете" преживяват най-големия си срам и отпадат още в предварителния кръг. Добре познати легенди като Ди Стефано, Хенто и Пушкаш, стават за смях срещу амбициозния белгийски шампион Андерлехт. Предвестник на края е първата среща в Мадрид, която завършва при зрелищното 3:3. Всички в Испания очакват, че реваншът ще бъде спечелен с лекота, но за техен ужас се случва точно обратното.... Реал губи с 0:1, а това слага и окончателния край на едно велико „бяло" поколение, което в рамките на пет поредни години бе символа на неоспорима сила и футболна гениалност.
Останалите срещи от тази фаза за КЕШ преминават бе особени изненади. Лек сюрприз буди елиминацията на Панатинайкос, който губи от силния тогава полски тим на Полония Битом. Предварителният кръг не преминава и без разгромни победи с по над 10 гола, като техни автори са Испуич и Милан.
Новаците от Партизани (Тирана) се представят достойно и доста трудно биват елиминирани от първенеца на Швеция- Норшьопинг след 2:0 и 1:1.
СЕНЗАЦИЯТА АНДЕРЛЕХТ ПРЕМИНАВА И ПРЕЗ БЪЛГАРСКИЯ ПРЕДСТАВИТЕЛ
За голямо съжаление на всички „червени фенове", ЦДНА става жертва на набралия сериозна скорост след отстраняването на Реал (Мадрид) тим на Андерлехт. Това се случва в първия редовен кръг за КЕШ, а сблъсъкът на българска земя завършва при 2:2. Колев открива в 57-ата минута, но след това Андерлехт стига до пълен обрат с две попадения на Журион. Иван Колев оформя крайния резултат, но на реваншът „армейците" са безсилни и губят 2:0. Това се случва не и без помощта на датския съдия Таге Сьоренсен, който отсъжда две дузпи в полза на белгийците. По този начин се слага и край на „червената" кампания за сезон 1962/63.
Все пак устремът на Андерлехт е спрян на четвъртфинал, където „лилаво-белите" ядат здрав пердах от друг интересен отбор - шотландците от Дънди. (1:4, 1:2).
МАГИЧЕСКАТА ГОДИНА ЗА ФК ДЪНДИ
Надпреварата през този сезон е белязана от изключителното участие на шотландците от ФК Дънди. Островитяните изненадват абсолютно всички, стигайки до полуфинал в турнира постижение, което остава и най-големият им успех на европейската сцена....
Всичко започва през сезон 1961/62, когато селекцията на Боб Шенкли (брат на легендата Бил Шенкли) извежда „сините" до единствената им, към този момент, титла на Шотландия. The Dees оставят с пръст в уста грандовете Селтик и Рейнджърс, а година по-късно се поздравяват и с националното отличие за ужас на техните вечни врагове от Дънди Юнайтед. Важна част от тези успехи са играчи като: Боби Кокс, Боби Уишарт, Пат Лини, Алън Къзън, Анди Пенман, Хю Робъртсън и Гордън Смит. Последният пък остава в историята на шотландския футбол с това, че става шампион на страната с три различни отбора и нито един от тях не се казва Рейнджърс или Селтик (Хибърниънс, Хартс и Дънди).
Представянето на ФК Дънди за КЕШ е повече от интересно. Всичко започва с феноменален успех 8:0 над германския шампион-Кьол, който не може да бъде помрачен дори и със загубата на реванша 0:4. Следва нов паметен мач- 4:1 срещу Спортинг (Лисабон) , който е достатъчен за място на четвъртфинал, където вече ви разказахме за елиминацията на Андерлехт. Така окрилени от собственото си представяне, The Dees влизат в директна битка за финала срещу Милан.
*- Кадър от полуфинала-реванш между ФК Дънди и Милан, спечелен от шотландците 1:0 (1.05.1963)
НАЧАЛОТО НА „ЧЕРВЕНО-ЧЕРНАТА" ПРИКАЗКА В ЕВРОПА
Милан печели осмото си Скудето през 1962-а година и по този начин получава правото да се бори за най-престижния европейски клубен турнир. Старши-треньорът Нерео Роко успява да изгради един боеспособен състав, в който личат имената на легенди като: Чезаре Малдини, Джовани Трапатони, Жозе Алтафини и Джани Ривера.
„Росонерите" стартират надпреварата за КЕШ срещу Унион Люксмебург, а резултатите повече от красноречиви - 8:0, 6:0. Любопитното в тях е, че нападателят Алтафини бележи цели 8 гола, което в по-късен етап му помага и за спечелването на голмайсторския приз в турнира. Следващото препятствие е английският Ипсуич. „Трактористите" са успокоени с 3:0 на „Сан Сиро", а реваншът, типично по италиански, е загубен с 1:2. Четвъртфиналите също са детска игра за възпитаниците на Роко, които вкарват 8 гола за два мача на Галатасарай. Силно впечатление в тези срещи отново прави бразилецът Алтафини, а също така и Паоло Баризон.
Така се стигна и до очакваните мачове с ФК Дънди. Въпреки голямото желание на шотландците, Милан демонстрира познатата си форма от началото на турнира и помита The Dees с 5:1 през 74 000 души на „Сан Сиро". По два гола за успеха вкарват Баризон и Мора, а един добавя Сани. Почетното попадение за ФК Дънди, които до полувремето удържат 1:1, бележи Алън Къзън. Реваншът в мрачната Шотландия е протоколен и Милан го губи с аристократичното 0:1. Вече всичко е готово за големия финал на „Уембли", а съперник там е настоящият шампион на Европа - Бенфика.
КАКВО СЕ СЛУЧВА С ЛИСАБОНСКИТЕ „ОРЛИ" ?
Носителите на КЕШ изиграват трета силна година в турнира. Въпреки спечелените два поредни трофея, „орлите" все още имат жажда за нови успехи. Водени от гениалното дуо Колуна-Еузебио, селекцията на Фернандо Бауза очаквано се добира до финал. По пътя си португалците елиминират Норшьопинг 1:1, 5:1, а във фазата на най-добрите осем се справят трудно с чехите от Дукла (Прага).
*- Еузебио преодолява съпротивата на Джовани Трапатони
Най-трудно за шампионите става на полуфинал, когато срещу тях се изправя холандският гранд Фейенорд. Ротердамци притежават играчи като Питер Круйвер, Гуидо ван дер Гийп и Герардус Бергхолтц, които съумяват да спрат „орлите" на своя „Де Койп". Срещата завършва при нулево реми и всичко трябва да се реши на реванша. С помощта на своята велика публика, Бенфика стига до сладка победа с 3:1, за която основен принос имат голмайсторите Еузебио, Сантана и Торес. Мястото на финал е подсигурено, а цяло Европа тръпне в очакване на големия мач.
ВЕЛИК ЖОЗЕ АЛТАФИНИ И ПЪРВИ ТРОФЕЙ ЗА МИЛАН!
Финалът на „Уембли" през 1963 години е първият, който минава без испанско участие. Местата си на митичното спортно съоръжение са заели близо 45 хиляди зрители, а рефер на срещата британецът Артър Холънд. Въпреки фантастичния си състав, Милан започва страхливо и инкасира попадение още в 19-ата минута. Торес пуска хубав пас към Еузебиро, който в познатия си стил напредва безпощадно, след което с плътен шут в обратния ъгъл извежда Бенфика напред.
„Росонерите" показват признаци на живот през втората част, когато Жозе Алтафини изравнява с удар от границата на наказателното поле. При попадението бразилецът получава контузия, но стиска зъби и доиграва срещата. Следват силни минути за стража на италианците Джорджо Чези, който прави няколко решителни спасявания. Така се стига до заветната 66-а минута, когато вездесъщият Алтифани отново бележи след кошмарна грешка в отбраната на Бенфика и по този начин носи историческият първи европейски трофей за своя клуб, а също така и за цяла Италия. Тифозите на Милан са обзети от дива радост и нахлуват на терена, за да разцелуват новите първенци на континента.
МИЛАН -БЕНФИКА 2:1
0:1 Еузебио (19'), 1:1 Алтафини (58'), 2:1 Алтафини (69')
СТАДИОН: „Уембли", гр. Лондон (Англия), посещаемост: 45, 715 зрители
СЪДИЯ: Артър Холънд (Англия)
МИЛАН: Джорджо Чези, Марио Давид, Чезаре Малдини, Марио Треби, Виктор Бенитез, Джовани Трапатони, Дино Сани, Джани Ривера, Джино Пиватели, Жозе Алтафини, Бруно Мора Старши-треньор: Нерео Роко
БЕНФИКА: Коща Перейра, Домициано Кавем, Раул Мачадо, Фернандо Круз, Умберто Ернандес, Марио Колуна, Жозе Аугусто, Хоаким Сантана, Жозе Торес, Еузебио, Антонио Шимоеш Старши-треньор: Фернандо Риера
ПЪТЯТ НА МИЛАН ДО КУПАТА:
ПРЕДВАРИТЕЛЕН КРЪГ
Милан-Унион Люксембург 8:0, 6:0
ПЪРВИ КРЪГ
Милан-Ипсуич 3:0, 1:2
ЧЕТВЪРТФИНАЛ
Милан-Галатасарай 3:1, 5:0
ПОЛУФИНАЛ
Милан-ФК Дънди 5:1, 0:1
ФИНАЛ
Милан-Бенфика 2:1
acm
на 07.08.2015 в 09:49:55 #1евала за тази поредица статии за КЕШ