Отборът на Тотнъм е вторият финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига. "Шпорите" сториха това по възможно най-драматичния начин, след като постигнаха героичен обрат и победиха Аякс с 3:2 насред Амстердам. Подвигът на англичаните се състои в това, че на почивката губеха с 0:2, след като точни бяха Де Лихт и Зиех.

След паузата островитяните показаха различно лице и несломим дух, който им се отплати с исторически хеттрик на Лукас Моура. Заветният трети гол на бразилеца падна в последната възможна секунда от даденото продължение, което донесе разнопосочни чувства на изпълнения до краен предел "Йохан Кройф Арена".

Снимка 422304

Абсолютна драма, която няма аналог в турнира до този момент! Емоция, която още дълго време ще захранва сърцето на футболния запалянко.

Аякс - Тотнъм 2:3 (Развой на срещата по минути)

УНИКАЛЕН мач!

Така Тотнъм за първи път в своята история достига до решителния финален мач. Там столичани ги очаква добре познат съперник - Ливърпул, заедно с който ще направят класически британски сблъсък в сърцето на испанската столица Мадрид. Битката за трофея на "Уанда Метрополитано" е на 1 юни!

Снимка 422294

Източник: EPA/БГНЕС

Минути преди началния сигнал, треньорският щаб на Аякс беше изправен пред сериозно изпитание. Бразилската звезда на домакините Давид Нереш се контузи по време на загрявката и поради този факт късен шанс за пробив в титулярния състав получи датският вундеркинд Каспер Долберг.

Понесени от своята фантастична публика, футболистите на Аякс се впуснаха в неспорни атаки още от първия миг на полуфинала-реванш. Голът можеше да падне още в 180-ата секунда, когато Душан Тадич се оказа непокрит на границата на наказателното поле и отправи плътен шут, отразен с доста мъка от Юго Лорис.

Спасение за "шпорите" нямаше при създалото се след гореспоменатия шут статично положение. При корнера капитанът Матайс Де Лихт се измъкна прекрасно от своя персонален пазач Трипиър и с глава не остави никакъв шанс на английския си опонент. За миг радостните възгласи на "Йохан Кройф Арена" замлъкнаха, тъй като съдията Брих се съветваше с ВАР дали голът е редовен. Всичко обаче се оказа според правилата и така Аякс направи още една важна крачка към финала в Мадрид.

Снимка 422295

Тотнъм не понечи да подвива крак, а отговори на предизвикателството още в следващата атака. Хьон-Мин Сон отправи нестандартен удар, който свари неподготвен и Онана, но се отклони в страничната греда. Провал в опитите си за голова добавка пък имаха Деле Али и Ериксен.

Макар и срещата да изглеждаше под контрол на Аякс, Тотнъм беше отборът, създаващ головите положения. В 22-ата минута отлична триходова акция между Ериксен, Али и Сон, завърши с изстрел на корееца, който обаче отново излезе губещ в индивидуалното си съревнование с вратаря Онана.

Снимка 422292

Сръбският лидер на домакините - Душан Тадич можеше да удвои преднината на амстердамци след точно половин час футбол. Плеймейкърът навлезе на висока скорост в полето на Тотнъм. Последва рязка смяна на посоката, допълнена с удар към далечния ъгъл, който обаче не намери целта.

Дива радост обзе всички обичащи "Синовете на Бог", след като в 35-ата минута резултатът вече беше 2:0. Душан Тадич пак елиминира Трипиър с лекота, след което този път реши да комбинира, вместо да отправя нов изстрел. И не сгреши! Балканецът намери отлично връхлитащия Хаким Зиех, който насочи фалцово към незащитената зона на английската врата!

До края на полувремето гостите от Острова така и не намериха необходимите средства, с които да докажат, че все още имат надежда за краен успех в този двубой.

Снимка 422298

На почивката Маурисио Почетино моментално предприе офанзивна смяна, като на мястото на Виктор Уаняма се появи Фернандо Йоренте.

Гостите имаха повече от перфектната възможност да положат основите на бележит обрат в 53-ата минута. Кристиан Ериксен демонстрира поглед върху играта и хитро разсече отбраната на Аякс с извеждащ пас за Али. Футболистът с №20 отправи изстрел от малък ъгъл, който обаче акробатично бе спасен от Онана!

"Шпорите" на Почетино не чакаха втора покана и в 55-ата минута най-сетне се възползваха от "аристократичното" поведение на холандците в отбрана. Деле Али и Луакс Моура матираха "лалетата" с бърза комбинация, при която бразилеца остана сам срещу Онана и намали до 1:2.

Снимка 422291

Никой на "Йохан Кройф Арена" не повярва, че резултатът беше изравнен в 58-ата. Тотнъм сътвори малкото чудо, а в герой отново се превърна Лукас Моура. Всичко започна след грандиозен пропуск на Йоренте, или да го кажем по друг начин - невъзможно спасяване отблизо на Андре Онана. Камерунецът обаче си направи много лоша услуга, след като не успя да улови по комичен начин отразеното кожено кълбо. И тук някъде изскочи гореспоменатия Моура, който пое с гръб, но се нуждаеше само от няколко секунди да се завърти и насочи към десния ъгъл.

Уникалната динамика на този мач продължи с фантастично положение, но този път за домакините. Хаким Зиех можеше да върне спокойствието в 60-ата, ала мерникът му изневери и стреля много близо покрай гредата.

Снимка 422296

И докато всички бяха отправили поглед към полето на Тотнъм, събитията рязко се прехвърлиха в това на домакините. 2:3 беше изключително близко, тъй като Моура пак получи възможност да стреля. С решителен шпагат обаче в този миг изпъкна капитанът Де Лихт.

Аякс сякаш преболедува тежките мигове и в оставащия четвърт част започна да се възползва от оставените свободни пространства от Тотнъм. Хаким Зиех пропиля втора голяма възможност да "убие" интригата. Мароканецът беше оставен непокрит на границата на наказателното поле и шутира по земя, но гредата се оказа верен съратник на Юго Лорис.

Снимка 422297

Поредна драма с марка "Шампионска лига" можеше да има в 86-ата минута. Тотнъм вече се виждаше на "Уанда Метрополитано", ако грандиозни два пропуска не бе направил Ян Фертонген. Белгиецът беше оставен абсолютно сам при корнер, но насочването му с глава пак бе отразено с животински рефлекс от страна на Онана. Ситуацията обаче не свърши до тук. Фертонген получи шанс да стреля и с крак, но пък този негов удар беше изчистен от голлинията.

И когато всички очакваха последния съдийски сигнал на Феликс Брих, Тотнъм сътвори нещо уникално! Нещо далеч от разумната мисъл! Сякаш по холивудски сценарий, "шпорите" удариха своя опонент с гол в последната възможна секунда! ПОСЛЕДНАТА! Напълно отчаяни британците организираха поредната си атака през центъра. Матайс Де Лихт за миг забрави, че трябва да охранява отблизо Лукас Моура, а това се оказа фатално. Бразилецът моментално "уважи" доставения му коридор и с премерен шут хвърли в смут над 50 хиляди души на "Йохан Кройф Арена"! Оттук насетне всичко бе емоция. Сълзите взеха връх!

Снимка 422299

И докато селекцията на Маурисио Почетино не можеше да си намери място от щастие, то младите звезди на Аякс паднаха като покосени на футболния килим, оплаквайки своята злощастна съдба.