Лудогорец изпълни целта си и намери място в третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Това обаче не се случи по най-убедителния начин. Българският първенец си бе осигурил наглед спокоен реванш срещу Шамрок след 3:0 в Разград, ала сметките на Анте Шимунджа и компания излязоха неточни.

"Орлите" изиграха много колеблив мач и допуснаха поражение с 1:2 в Дъблин. През тази юлска вечер почти нищо в играта на лудогорци не вървеше, а до 87-ата минута резултатът беше 0:2 след попадения на Грийн и Емаху. Нужно е да отбележим, че от 51-ата минута гостите играеха с човек по-малко заради втори жълт картон на Мануел Шоу.

Снимка 582106

Източник: startphoto.bg

В крайна сметка напрежението при разградчани беше туширано с гол на Каули Оливейра за крайното 1:2. По този начин Лудогорец си осигури европейски футбол до зимата, тъй като Десподов и компания минимум си гарантираха място в групите на Лигата на конференциите.

Шамрок Роувърс - Лудогорец 2:1 (Разой на срещата по минути)

Тежки мигове за "орлите" в Дъблин

Така Лудогорец си спечели нови сблъсъци с Динамо (Загреб) в Шампионската лига. Тази вечер хърватският колос надигра минимално Шкупи (Скопие) и така с общ резултат 3:2 се стигна до елиминацията на северномакедонския първенец. На 2 август "орлите" ще приемат сили с "модрите", а реваншът е седмица по-късно.

Двубоят стартира със стихиен натиск за домакините, които типично за тимовете от региона, опитаха да вземат страха на българския първенец. В рамките на няколко атаки, Серджио Падт трябваше да излиза далеч от своята голлиния, за да чисти топката надалеч.

Снимка 582105

Мачът определено тръгна криво за лудогорци, а ситуацията можеше да стане още по-тежка в осмата минута. Тогава неубедителният Антон Недялков допусна подаване за Фин, който отправи прострелна топка в наказателното поле на "орлите". С кълбото се разминаха куп играчи, включително и Ричи Тауъл, който закъсня със стотни от секундата, за да засече в мрежата.

Постепенно гостите свикнаха със събитията на терена и на своя страна отговориха подобаващо. В 13-ата Лудогорец можеше да извади късмет, тъй като Шон Ганън толкова хазартно изчисти топката в корнер, че като нищо можеше да си наниже и автогол. При статичното положение Алън Манъс пък трябваше да спасява удар с глава.

Заслужено, с оглед на вялото си представяне, Лудогорец инкасира попадение в 21-ата минута. Греъм Бърк беше оставен непокрит при центриране от фланга, но насочването му с глава беше спасено по блестящ начин от Серджио Падт. Нидерландският страж обаче бе безпомощен при добавката на дебнещия Аарън Грийн.

Снимка 582102

С цената на лека травма, Антон Недялков попречи на съперников футболист да удвои преднината на Шамрок. Карничник беше преодолян по фланга, след което центрирането към Фин беше блокирано от капитана на 11-кратния първенец на страната ни.

Оливие Вердон можеше да направи "асистенция" в ущърб на Лудогорец в 36-ата, когато изчисти кълбото в краката на Ричи Тауъл. Крилото стреля без подготовка от границата на наказателното поле, но само покрай дясната греда на Серджио Падт.

До почивката Шамрок продължи да контролира развоя на събитията, но няколкото последвали центрирания от Роувърс не спомогнаха за драматични мигове пред Падт. Доста нервен в действията си пък беше вече имащият жълт картон Бърнард Текпетей.

Снимка 582104

Втората част продължи с ужасните мигове за Лудогорец. В 51-ата минута Мануел Шоу изобщо не прецени шпагата си в краката на съперник, а това беше напълно достатъчно за съдията Фабио Мареска да го отстрани от игра и утежни максимално ситуацията на "орлите".

Нервите в 65-ата минута взеха връх. Тогава Ричи Тауъл реши да "изработи" червен картон за Жан Карничник чрез хитра симулация. Съдията Фабио Мареска обаче не се подведе и този път взе правилното решение. То видимо ядоса всички симпатизиращи на Шамрок, а техен футболист почти стигна до саморазправа със Серджио Падт.

Четвърт час преди края, дори и с човек по-малко, Лудогорец най-сетне стигна до голово положение. Рик Джонатан имаше достатъчно пространство, за да отпрати остър пас в наказателното поле. Създаде се хаос около точката за дузпа на Шамрок, а позиционираният на дъгата Алекс Сантана отправи техничен удар, който блестящо бе отразен от Манъс.

Снимка 582101

Лудогорец сътвори добра бразилска комбинация в 78-ата. Каули с лекота преодоля петима от Шамрок, за да пусне с последни сили пас към Рик Джонатан. Крилото хитро завъртя и си нагласи топката на удобния ляв крак. Всичко това обаче завърши с удар над горната греда.

Тотален шок обзе разградчани в 87-ата минута, след като Шамрок стигна до втория си гол в мача. Нийл Фаруджа осъществи отлично включване от фланга, след което видя пролуката между Пластун и Вердон. Подаването на №21 намери непокрития Айдомо Емаху, който от няколко метра разстреля Падт за 2:0.

И когато всички ирландци наистина повярваха, че подвигът може да бъде факт, Лудогорец "уби" мечтите им с гол за крайното 1:2. Каули Оливейра сътвори отлично двойно подаване с Рик Джонатан и този път намери път към мрежата на Роувърс.

Снимка 582096

Важното попадение за "орлите" доведе и до гневна реакция от трибуните, като бутилки полетяха към терена, а двама ирландски фенове дори навлязоха на терена в изблик на гняв и разочарование.

Така Лудогорец си осигури нови сблъсъци с Динамо (Загреб) в Шампионската лига. Тази вечер хърватският колос надигра минимално Шкупи (Скопие) и така с общ резултат 3:2 се стигна до елиминацията на северномакедонския първенец. На 2 август "орлите" ще приемат сили с "модрите", а реваншът е седмица по-късно.