Шахтьор (Донецк) стана първият украински отбор след Динамо (Киев), който се класира на ¼-финалите в Шампионската лига. „Миньорите" победиха Рома и в реванша на своя земя, този път с 3:0. В първия мач на „Олимпико" те спечелиха с 3:2.

Двубоят на „Донбас Арена" започна повече от отлично за домакините. Вилиян центрира ниско в пеналта, където Томаш Хюншман отклони топката технично с пета и тя агонизиращо влезе в мрежата на Дони - 1:0.

Само 10 мин. по-късно Рома получи отличен шанс да изравни. Михтарян задържа Бориело в пеналта и реферът Хауърд Уеб посочи бялата точка. Потърпевшият застана зад топката, но вратарят Пятов успя да предугади посоката на удара и изби.

Всичко в мача за италианците свърши в 41-ата минута, когато Филип Мексес получи втори жълт картон и напусна игра. В самия край на полувремето пък Уеб пожали Рома, след като не прати преждевременно под душовете и Де Роси. Опитният халф заби злобно лакът в лицето на Дарио Сърна, но Уеб хвърли в недоумение всички, вдигай жълт картон на...потърпевшия играч на Шахтьор.

След почивката логичното се случи и тимът от Донецк стигна до втори гол. Вилиян направи резултата 2:0, след като сече с хубав шут центриране на Сърна от корнер.

От тук до края и за домакините, и за гостите бе ясно, че двубоят просто се доиграва. Англичанинът Хауърд Уеб пък продължи със странния си критерий, като спести червени картони на Перота и Бориело.

Класическото 3:0 бе оформено от Едуардо 180 секунди преди последния съдийски сигнал.

Шахтьор - Рома 3:0

1:0 Хюбшман (18')

2:0 Вилиян (58')

3:0 Едуардо (87')

Стартовите състави:

Шахтор: Пятов, Сърна, Чигрински, Ракицки, Рац, Михтарян, Хюбшман, Вилиян, Жадсон, Дъглас, Адриано;

Рома: Дони, Ройзе, Мексес, Жуан, Бурдисо, Перота, Де Роси, Писаро, Тадеи, Вучинич, Бориело.