Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1990/91 година.

1991 година: ЦЪРВЕНА ЗВЕЗДА - ОЛИМПИК (МАРСИЛИЯ) 0:0 (5:3 след дузпи)

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА: ЦСКА НА КРАЧКА ОТ РЕЗИЛ СРЕЩИ ИСЛАНДЦИ, ПОСЛЕ ЯДЕ БОЙ ОТ БАЙЕРН

Купата на европейските шампиони 1990/91 е 36-то издание на турнира. 31 клубни отбора участват в него, в това число 30 национални шампиона от предходния сезон и Милан като носител на трофея.

Участниците играят в чист турнирен формат със срещи на разменено гостуване (изключение: финалът) за короната на европейския клубен футбол. При равенство след двете срещи се гледа правилото за гол на чужд терен. Ако и там има равенство, при втората среща се изиграват и продължения и евентуално като краен изход се достига до изпълнение на дузпи. Това е последният сезон до момента, в който турнирът е проведен в този чисто елиминационен формат.

Финалът се играе на 29 май 1991 г. на стадион Сан Никола в Бари пред 58.000 зрители.

Цървена Звезда (Белград) става вторият източноевропейски носител на трофея след Стяуа Букурещ през 1986 г. За първи път след петгодишно наказание поради трагедията от Хейзел, английските отбори имат възможност да участват в европейските турнири. Въпреки това този сезон отново няма участник в КЕШ, тъй като шампионът Ливърпул е наказан за седем години. Също така холандският  шампион Аякс Амстердам няма право да участва в турнира поради едногодишна санкция.

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В НАДПРЕВАРАТА ПРЕЗ СЕЗОН 1990/1991:

АПОЕЛ (Никози), Байерн (Мюнхен), КА Акурейри (Исландия), ЦСКА, Динамо (Букурещ), Сейт Патрикс Атлетик, Порто, Портдаун (Северна Ирландия), Цървена Звезда, Грасхопърс, Валета (Малта), Рейнджърс, Унион Люксембург, Динамо (Дрезден), Малмьо, Бешикташ, Наполи, Уйпещ Дожа, Спарта Прага, Спартак Моксва, ОБ (Дания), Реал (Мадрид), Сваровски Тирол (Австрия), Куусюси Лахти (Финландия), Милан, Лилестрьом, Брюж, Лех Познан, Панатинайкос, Олимпик Марсилия, Динамо Тирана

ЦСКА ПАК Е ШАМПИОН НА БЪЛГАРИЯ, ПОСТИГА ИСТОРИЧЕСКИ ТРИУМФ НАД ЛЕВСКИ!

След 10 ноември 1989 г. някои от отборите в елита сменят или връщат старите си имена. През сезон 1989/90 ЦФКА Средец (София) променя името си на ЦСКА, Витоша (София) - на Левски (след XII кръг), Тракия (Пловдив) - на Ботев (след XIV кръг), а на полусезона Враца (Враца) връща името си Ботев.

Вече ви разказахме за последния европоход на ЦСКА през тази кампания. Сега обаче ще обърнем внимание на „червеното" представяне в „А" група, което е също така впечатляващо и осигурява участие на тима за КЕШ през 1990/1991. Изключително силният тим на Димитър Пенев печели без проблем елитното ни първенство. Със своята плеада от звезди, „армейците" са недостижими на първото място, финиширайки с актив от 45 точки. С 9 повече от втория - Славия и с 10 пред  Етър и Левски. Именно „сините" си патят най-много от силата на ЦСКА през този период, записвайки култово поражение с 0:5. Това се случва на 1 октомври 1989 година.

Легендарната дата е върхът на сладоледа за участията на Ицо във вечното дерби. Той вкарва знаменитите си четири гола за крайното 5:0. Трифон Иванов открива в края на полувремето, а през втората част Камата е точен в 49-ата, 55-ата, 61-ата от дузпа и в 76-ата. Заяждането от негова страна продължава след последния съдийски сигнал. "Ей, цървули сини, нахраних ли ви, а?! Ама малко ви беше, малко!". В съблекалнята Стоичков проявява учудващо нервност. Всички се радват на победата, а той беснее и рита по скамейката: "Кво се кефите, бре, трябваше осмица да им сложим. Осмицааа! Друг път я ни се отвори втори път да ги размажем!"

На следващия мач срещу Левски- Стоичков излиза с номер „4" на фланелката и завинаги става най-омразният футболист за феновете на Левски. Камата постига и друг рекорд през този сезон. Той бележи най-много голове за една кампания в „А" група - 38.

На 2 декември 1989 г. в двубоя Хебър-Локомотив (Пд) се появява първия чужденец в най-новата история на родното ни първенство. Азерът Сейран Осипов носи екипа на Хебър. Той преминава в Пазарджик по линия на побратимяването на града със Ставропол. През пролетния полусезон в Етър пък играе украинецът Иван Шарий.

АНОНИМНИЦИТЕ ОТ КА АКУРЕЙРИ НА ПЪТ ДА ПОСРАМЯТ „ЧЕРВЕНИТЕ":

За разлика от предходни кампании за КЕШ, ЦСКА има изключителен късмет при жребия за първи кръг. Първенецът на България се пада с един от най-слабите отбори в турнира - исландците от КА Акурейри. Това обаче се оказва нож с две остриета и „червените" са на път да сътворят немислимото отпадане.

Селекцията на Димитър Пенев сякаш смята, че пътуването им до северния остров е една приятна разходка, но се вижда, че исландците съвсем не са слаб противник. В първите двайсетина минути „червените"  трябва да бъдат благодарни на щастието, че се отървават само с един гол. В 3-ата минута топката среща гредата, следват сериозни опасности и като логично следствие на всичко това Якобсон извежда домакините напред. След почивката картината не се променя съществено. По-рутинираните българи се опитват да направят нещо, но то се оказва прекалено малко дори за равенство.

„Армейците" се опитват да скъсат нервите на верните си привърженици и на реванша на „Българска армия". Десетина минути преди края още не са убедени, че техният тим ще прескочи в следващия кръг. Чак след третия гол зрителите си отдъхват. Попаденията са дело на Георгиев и два на Марашлиев.

ТЕЖКИТЕ ЗАГУБИ ОТ БАЙЕРН

Късметът при жребия напуска ЦСКА  за втория кръг, когато срещу тях отново се изправя баварската машина Байерн (Мюнхен). Както и в предишните три сблъсъка на европейската сцена, така и в този, домакините от Мюнхен на четири пъти оплитат топката в мрежата на българите. Серията голове е започната от Ройтер още в третата минута, за да я завърши отново той един час по-късно. Около 25 минути преди края на мача баварците спират да вкарват голове, но и Апостолов прави истински подвизи, за да опази вратата си, дори спасява и дузпа.

След мача в Мюнхен никой не таи надежди, че ЦСКА може да продължи нататък в турнира. Все пак има очаквания за достойно представяне при домакинството в София. Уви това не става, тъй като баварците отбелязват три безответни гола в „армейската врата". Точни за успеха са Волфарт, Ефенберг и Маккинали.

МИЛИОНЕРСКАТА СЕЛЕКЦИЯ НА ОМ СТИГА ДО ФИНАЛ:

12 месеца, след като биват грубо порязани и отпадат на полуфиналите, футболистите на Олимпик (Марсилия) се добират до битката за заветния трофей. Французите правят това със стил, след като по пътя си елиминират в скандален четвъртфинален сблъсък - Милан. Детронирането на шампиона също така носи и една година наказание за „росонерите". Ето какво се случва: Мачът на „Велодром" е прекъснат в 88-та минута заради спиране на осветлението. Италианците, които до момента губят с 0:1, не се завръщат на терена, въпреки че съдията Бо Карлсон (Швеция) нарежда  подновяването на мача след отстраняването на техническия  проблем. Вследствие на това Милан е наказан за една година от европейските клубни турнири. За срещата е присъдена служебна победа 3:0 за ОМ.

На полуфинал пък бива помитан съветският шампион Спартак (Москва) след победи с 3:1 и 2:1. В тях най-силно впечатление правят Абеди Пеле, Жан-Пиер Папен и Базил Боли. Дежурното си попадение бележи и Жан-Пиер Папен.

ЧУДОТО ЦЪРВЕНА ЗВЕЗДА!

Има събития във футбола, които наричаме чудеса. Едно такова чудо се случи през 1991 година, когато абсолютно неочаквано купата на европейските шампиони бе спечелена от Цървена Звезда

Истината е, че грандът от Белград спечели КЕШ с един  уникален характер и огромна доза късмет, но това не попречи победителите и до днес да бъдат славени като герои. Старши-треньор на тази велика команда пък е добре познатият у нас Люпко Петрович.

Няма как да не отбележим  феноменалната класа на  вратаря Стоянович. Защитниците Белодедич, Найдоски и Маркович. Моторите в средата на терена пък  са Югович и Шабанаджович. Но най-голямото оръжие на Цървена звезда е нападателната петорка Синиша Михайлович, Роберт Просинечки, Деян Савичевич, Драган Бинич и Дарко Панчев.

Футболистите на Люпко Петрович достигат до финалния мач без да допуснат загуба. В първия кръг те се справят с шампиона на Швейцария - Грахопърс. След това разбиват шотландците от Глазгоу Рейнджърс, като с красиви попадения в мача на „Мала Маракана" изпъкват Просинечки и Панчев.  На четвъртфинал пък предстои истински екшън с Динамо (Дрезден), всичко това е факт след класически успех за „червено-белите" в първата среща.  Реваншът в Германия е прекратена в 78-та минута от испанския съдия Аладрен при резултат 1:2 поради безредици по трибуните. От сектора с фенове на Динамо Дрезден се хвърлят  бомбички и факли по терена. Полицията се принуждава да използва водни струи, за да успокои обстановката. УЕФА наказва Динамо Дрезден с две години от всички европейски клубни турнири. За срещата пък е присъдена служебна победа 3:0 за Цървена Звезда.

Следват исторически мачове з Байерн (Мюнхен) на полуфинал. Гордостта на Югославия подчинява палача на ЦСКА насред Мюнхен с 2:1, а в реванша се добира до 2:2, с което Савичевич и компания подпечатват билетите си за финала в Бари.

ГОЛЕМИЯТ ФИНАЛ:

За фаворит на финала е смятан тимът от Марсилия, в който Бернар Тапи вече е излял своите милиони. Лидер на отбора е звездата на френския футбол Жан-Пиер Папен, умело подпомаган в нападение от английското крило Крис Уодъл. В тима е и Драган Стойкович - Пикси, който влиза във финала срещу своите сънародници като резерва.

Това кара зрителите да очакват хубав мач в Бари. Люпко Петрович избира по-дефанзивна тактика за финала. За нещастие на зрителите двата тима изиграват много скучен финален мач, в който преобладават грубостите и нервите, отколкото някакви интересни ситуации пред двете врати. Стига се до дузпи. Както почти винаги се случва най-опитният греши. Мануел Аморос, който безспорно притежава най-голяма рутина от състава на Олимпик, бие слабо и стражът на "звездашите" Стеван Стоянович спасява удара му.

За сметка на това и петимата изпълнители за сръбския тим са безгрешни, като последната дузпа е реализирана много хладнокръвно от Дарко Панчев в средатата на вратата. Така отборът от Белград достига до най-големия успех в историята си, а Люпко Петрович е канонизиран като най-успелият клубен наставник в историята на Югославия.

Голмайстор на турнира стават Петер Пакулт (Сваросвски Тиров) и Жан-Пиер Папен (Марсилия).

ЦЪРВЕНА ЗВЕЗДА - ОЛИМПИК (МАРСИЛИЯ)  0:0, (5:3 след дузпи)